عسل گرما ندیده چیست؟ موارد درمانی مصرف عسل گرما ندیده (سرد)

عسل گرما ندیده

توی این مقاله میگیم که عسل گرما ندیده چیه و همینطور در مورد "ویژگی های عسل گرما ندیده و موارد استفاده و نگهداری از عسل" صحبت میکنیم؛ عسل گرما ندیده، ماده بسیار شگفت انگیزی است که دارای ارزش غذایی بالایی است. عسل نقش مهمی در زندگی زنبورهای عسل دارد و همچنین می‌تواند برای بدن انسان نیز بسیار مفید باشد. بنابراین بهتر است در مورد عسل گرما ندیده، زنبورها و نحوه تاثیر آن‌ها بر زندگی ما بیشتر بدانید. در این مقاله با ویژگی های عسل گرما ندیده آشنا می شویم.

عسل گرما ندیده چیست؟

عسل گرما ندیده، یک شکل خام و غیرفرآوری شده از عسل است که هنوز تحت هیچ گونه فرآیند گرمایی قرار نگرفته، عسل گرما ندیده مستقیماً از کندو برداشته می‌شود و تنها فیلتر می‌شود.

این فرآیند باعث می‌شود تمامی آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی طبیعی موجود در عسل به حالت اولیه خود باقی بمانند.

برای آشنایی با "دمای طبیعی عسل" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

تفاوت عسل گرما ندیده با عسل رایج

عسلی که به‌صورت گرما ندیده فروخته می‌شود دارای تمام گرده‌ها، آنزیم‌ها و دیگر ریزمغذی‌هایی است که معمولاً در هنگام فرآوری عسل فیلتر می‌شوند یا با حرارت از بین می‌روند.

به طور مرسوم، عسل را حرارت می‌دهند و فیلتر می کنند تا برای مدت طولانی تری به حالت مایع بماند. اما عسل گرما ندیده به دلیل فیلتر نشدن به سرعت متبلور می‌شود. بسیاری از محققین معتقدند که عسل گرما ندیده در مقایسه با عسل فراوری شده معمولی دارای فواید و خواص بیشتری است. 

ارزش غذایی عسل گرما ندیده

شیرینی عسل گرما ندیده خیلی بیشتر از یک قند ساده است. هزاران سال است که انسان‌ها از عسل گرما ندیده در مقادیر متفاوتی برای بهبود انرژی و سلامت بدن استفاده می‌کنند. در این یادداشت حقایقی درباره ارزش غذایی عسل گرما ندیده ذکر شده است.

مواد تشکیل دهنده عسل گرما ندیده

درباره عسل، مطالعات و تحقیقات گسترده‌ای در مورد تاریخچه، ارزش غذایی و خواص دارویی عسل انجام شده و منابع اطلاعاتی بسیاری را گردآوری کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عسل، به وب سایت شورای ملی عسل مراجعه کنید.

عسل گرما ندیده، یک محلول قند فوق اشباع است که تقریباً 1/17 درصد آن را آب تشکیل می‌دهد. فروکتوز با 5/38 درصد به عنوان قند غالب آم و پس از آن گلوکز با 31 درصد در رده بعدی قرار دارد. دی‌ساکاریدها، تریساکاریدها و الیگوساکاریدها نیز در مقادیر بسیار کمتری وجود دارند. عسل گرما ندیده علاوه بر کربوهیدرات‌ها، دارای مقادیر کمی پروتئین، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی نیز می‌باشد. عسل گرما ندیده، سرشار از آنتی اکسیدان‌های آنزیمی و غیرآنزیمی از جمله کاتالاز، اسید اسکوربیک، فلاونوئیدها و آلکالوئیدها است. عسل گرما ندیده حاوی حدود 18 اسید آمینه مختلف است.

خواص، ویژگی ها و فواید عسل گرما ندیده

عسل گرما ندیده خواص و فواید متعددی برای سلامتی دارد. این نوع عسل دارای خاصیت ضد التهابی قوی است که می‌تواند در کاهش التهاب‌های مختلف در بدن مؤثر باشد. همچنین، دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی است که به مبارزه با عفونت‌ها و میکروب‌های مختلف در بدن کمک می‌کند. خواص ضد اکسیدانی عسل گرما ندیده نیز باعث می‌شود که بتواند در مقابل آسیب‌ها و عوارض منتج از رادیکال‌های آزاد در بدن محافظت کند.

عسل گرما ندیده دارای خواص و ویژگی‌هایی است که آن را منحصر به فرد می‌کند. برخی از ویژگی‌های اصلی آن شامل رنگ، شکرک، میزان رطوبت، سطح لِوولوز (قندهای فروکتوز) و سطوح دکستروز (قندهای گلوکز) می‌باشد. 

نوزادان زیر یک سال یا افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نباید عسل مصرف کنند.

عسل گرما ندیده و درمان سرطان

موضوعی که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد، ارتباط عسل گرما ندیده با درمان سرطان است. اگرچه تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که برخی ترکیبات موجود در عسل می‌توانند خواص ضدسرطانی داشته باشند، اما نیاز به بررسی‌های بیشتری است تا بتوان نتایج را قطعی کرد. همچنین، باید توجه داشت که درمان سرطان نیازمند یک رویکرد متعدد و تیمی است که توسط پزشکان تخصصی انجام می‌شود. بنابراین، استفاده از عسل گرما ندیده به تنهایی برای درمان سرطان قابل قبول نیست و باید همواره با متخصصان و اساتید درمان سرطان مشورت شود.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

رُس بستن عسل گرما ندیده

دانه بندی به عنوان یک فرآیند طبیعی در مصرف عسل است که می‌تواند باعث تغییر آن از مایع به جامد شود. برخی از افراد فکر می‌کنند عسل در هنگام کریستالی شدن فاسد یا خراب می‌شود، اما طبق نمودار تبلور در عسل، هنگامی عسل کریستالی می‌شود که مولکول های آن در دمای مطلوب قرار گرفته باشند. و سپس شروع به متبلور شدن می‌کنند. این موضوع ارتباط زیادی با نحوه نگهداری عسل نیز دارد. بنابراین اگر عسل خود را در دمای بالای 60 درجه فارنهایت و یا در ظروف خاصی که بهینه دمای آن 57 تا 58 درجه است، نگهداری می‌کنید، عسل ممکن است متبلور شود. سطح لوولوز و دکستروز نیز بر کریستالیزاسیون تأثیر می‌گذارد، بنابراین به طور معمول عسل‌هایی که دکستروز بالاتری دارند سریع‌تر متبلور می‌شوند. به عنوان مثال، عسل حاصل از شبدر و یونجه سریع‌تر از عسل حاصل از شکوفه پرتقال یا شاه‌توت متبلور می‌شوند. 

همچنین اگر عسل را در یک ظرف دارای کفی از جنس بتن نگهداری کنید و دمای سرد به داخل ظرف کشیده شود، عسل در مقادیر بیشتری متبلور می‌شود. با این حال در صورتی که عسل به سرعت سریع متبلور شود، به این معنی است که عسل به درستی به مایع تبدیل نشده است و کریستال‌های شکر حل نشده‌اند.

اصالت و خصوصیات عسل گرما ندیده

عسل گرما ندیده یکی از نواحی منحصربه‌فرد برای تولید این نوع عسل، مانند ایران، مصر و سودان است. شرایط آب و هوایی گرم و خشک این مناطق باعث می‌شود که زنبوران به موفقیت بیشتری در جمع‌آوری نکتار و ساخت عسل بپردازند. تفاوت شرایط آب و هوایی و محیط های زیستی در روند تولید عسل گرما ندیده بسیار مؤثر بوده و از این روی خواص بسیاری در این نوع عسل مشاهده می‌شود.

نگهداری از عسل گرما ندیده

اگر عسل به درستی نگهداری شود، فاسد نمی‌شود. تحقیقات نشان می‌دهد که کاسه‌ای عسل که در مقبره مصر باستان یافت شد، به اندازه عسل تازه خاصیت داشت. با این حال، اگر عسل با رطوبت جو یا دیگر مایعات رقیق شود، تخمیر می‌شود. بنابراین با بسته نگه داشتن در ظرف عسل قبل از استفاده و پس از آن، می‌توان از تخمیر آن جلوگیری کرد.

نکات مرتبط با پخت عسل

  • هنگام آشپزی با عسل، دمای فر را 25 تا 30 درجه فارنهایت کاهش دهید تا از قهوه ای شدن بیش از حد آن جلوگیری شود.
  • هنگام اندازه گیری عسل ابتدا روی کاسه اندازه گیری را با مقدار کمی روغن بپوشانید تا عسل به آن نچسبد.
  • از نگهداری عسل در یخچال بپرهیزید و آن را در دمای اتاق نگهداری کنید. آن را محکم بپوشانید و در جای خشک قرار دهید.
  • در صورت ظاهر شدن دانه هایی در عسل (شکرک زدن) ظرف آن را در آب داغ قرار دهید تا عسل دوباره به مایع تبدیل شود.
  • عسل به دلیل آبکی بودن معمولاً غذاها را مرطوب و لطیف نگه می‌دارد. بنابراین، اگر برای بچه‌های مدرسه‌ای، پرسنل خدمات خارج از شهر یا دوستان خارج از شهر غذا می‌پزید، برای اطمینان از تازگی، همیشه با عسل بپزید.

کلام آخر

به‌طورکلی عسل گرما ندیده، دارویی همه فن حریف و طبیعی است که برای درمان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها استفاده می‌شود. با توجه به فواید درمانی عسل گرما ندیده در درمان بیماری‌ها، قرن‌هاست که از عسل به‌عنوان نوعی درمان طبیعی برای طیف وسیعی از بیماری‌ها استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، عسل گرما ندیده اغلب برای تسکین گلودرد و سرفه استفاده می‌شود، زیرا می‌تواند به کاهش التهاب و سوزش در گلو کمک کند. علاوه بر این، عسل گرما ندیده  به دلیل خواص ضدباکتریایی می‌تواند به‌صورت موضعی برای بهبود زخم‌ها استفاده شود.

بااین‌حال، مانند هر درمان دیگری، این نکته بسیار اهمیت دارد که قبل از استفاده از عسل به‌عنوان ماده درمانی، با پزشک خود مشورت کنید، به‌خصوص اگر بیماری خاص یا آلرژی دارید. امیدواریم که این اطلاعات برایتان مفید و مثمر ثمر واقع شده باشد.

عسل گرما ندیده با خواص و خصوصیات منحصربه‌فرد خود می‌تواند یک انتخاب مناسب برای بهبود سلامتی باشد. از خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی آن در مبارزه با التهاب‌ها و عفونت‌ها، و خواص ضد اکسیدانی آن در محافظت از بدن در برابر آسیب‌های اکسیداتیو استفاده کرد. اما درمان سرطان با استفاده از عسل گرما ندیده به تنهایی توصیه نمی‌شود. همواره بهتر است با پزشک معالج خود درباره راهکارهای مناسب درمانی صحبت کرده و راهنمایی مورد نیاز را دریافت کنید.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن کمتری از زمان و انرژی مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

21 اسفند، 1402 عسل
در این مقاله، به بررسی چند کاربرد جالب و متنوع از عسل می‌پردازیم که ممکن است تاکنون به آن‌ها توجه نکرده باشید....
07 اسفند، 1402 عسل
وقتی عسل و دارچین با هم ترکیب می‌شوند، تأثیرات بسیار قویتری را ایجاد می‌کنند. در این مقاله به بررسی 9 فایده ترکیب عسل و دارچین برای سلامتی پرداخته خواهد شد....
17 بهمن، 1402 عسل
در اینجا 14 نوشیدنی با عسل را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید با عسل گرماندیده تهیه کنید و از طعم و خواص شربت عسل لذت ببرید....
20 دی، 1402 عسل
آلوئه ورا و عسل گرماندیده، دو محصول طبیعی هستند که به دلیل خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده و تسکین‌دهنده‌ی آن‌ها، می‌توانند در رادیوتراپی مفید باشند....
04 دی، 1402 عسل
استفاده از داروها و شیمی درمانی ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. در این مقاله، به بررسی نقش عسل در کاهش عوارض شیمی درمانی خواهیم پرداخت....
29 آذر، 1402 عسل
یکی از روش‌هایی که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از عسل به عنوان یک واکسن طبیعی سرطان، کاهش علل ایجاد و مبارزه با آن است....
12 آذر، 1402 عسل
برخی افراد معتقدند که صبحانه بهترین زمان مصرف عسل برای معده است، در حالی که دیگران معتقدند که مصرف شب قبل از خواب بهتر است؛ اما زمان طلایی مصرف عسل کدام است؟...
30 آبان، 1402 عسل
آیا عسل می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی و موثر در درمان رفلاکس اسید معده مورد استفاده قرار گیرد؟ در این مقاله ارتباط عسل با درمان رفلاکس معده را بررسی می‌کنیم....
24 مهر، 1402 عسل
با توجه به خواص آنتی اکسیدانی عسل و سرشار بودن عسل سرد از فلاونوئیدها به دلیل خاصیت ضد سرطانی که دارند؛ استفاده از عسل در درمان سرطان می تواند بسیار مفید باشد...
10 مهر، 1402 عسل
عسل سرد دارای خواص آنتی‌اکسیدانی قوی بوده و از طریق تعدیل مسیرهای سیگنالینگ مختلف، اثرات درمانی متعددی دارد....
10 مهر، 1402 عسل
مصرف عسل بر سرطان تاثیر میگذارد، عسل سرد دارای فواید درمانی متعددی است و با تعدیل مکانیسم‌های مختلف اثرهای محافظتی در برابر ایجاد و پیشرفت سرطان‌های گوارش دارد...
04 مهر، 1402 عسل
عسل و شکر هر دو کربوهیدرات هایی هستند که از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده‌اند. گاهی افراد، عسل را به جای شکر، برای شیرین کردن استفاده می کنند چرا که عسل، به عنوان گزینه سالم‌تر، مشهور است....
خرید عسل