آیا عسل می تواند در درمان رفلاکس اسید معده موثر باشد؟

آیا عسل می تواند در درمان رفلاکس اسید معده موثر باشد؟

آیا عسل می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی و موثر در درمان رفلاکس اسید معده مورد استفاده قرار گیرد؟ در این مقاله ارتباط عسل با درمان رفلاکس معده را بررسی می‌کنیم.

رفلاکس اسید معده یکی از مشکلات شایع گوارشی است که ممکن است برای بسیاری از افراد مزاحمت آور باشد. در این متن، به بررسی مفید بودن عسل در درمان رفلاکس اسید معده خواهیم پرداخت. عسل به عنوان یک ماده طبیعی با خواص ضد التهابی و ضد باکتریایی شناخته شده است و این خصوصیت‌ها ممکن است در کاهش علائم رفلاکس معده موثر باشد. در ادامه مزایا و کاربردهای عسل در درمان رفلاکس معده را بررسی می کنیم.

عسل و درمان رفلاکس اسید معده

اگر پس از خوردن غذا، برگشت اسید معده به مری خود را تجربه کرده اید، ممکن است رفلاکس اسید معده داشته باشید. حدود 20 درصد از آمریکایی ها به طور منظم با علائم رفلاکس معده سر و کار دارند. هنگامی که گزینه های بدون نسخه (OTC) یا نسخه تزلزل پیدا می کنند، برخی از افراد برای تسکین علائم به داروهای طبیعی روی می آورند.

عسل هزاران سال است که در طب آیورودا برای درمان انواع بیماری ها استفاده می شود. برخی تحقیقات و شواهد حکایتی نشان می دهد که عسل ممکن است گلو را تسکین دهد و علائم رفلاکس معده را کاهش دهد، پس می تواند برای درمان رفلاکس اسید معده موثر واقع شود.

عسل و درمان رفلاکس اسید معده

 

فواید عسل چیست؟

عسل به عنوان یک ماده طبیعی، خواص فراوانی دارد که می تواند در کاهش علائم رفلاکس معده مفید باشد. برخی از مزایا، کاربردها و خواص عسل در درمان رفلاکس معده عبارتند از:

 1. عسل سرشار از آنتی اکسیدان است. برخی از انواع ممکن است به اندازه میوه ها و سبزیجات آنتی اکسیدان داشته باشند.
 2. عسل حاوی پراکسید هیدروژن طبیعی است. این باعث می شود که در درمان زخم ها موثر باشد.
 3. همچنین عسل دارای تعدادی خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی است.

فواید دارویی عسل خام و غیر پاستوریزه

عسل در طول تاریخ مورد استفاده دارویی بوده است. فواید دقیق آن به نوع عسل مورد استفاده بستگی دارد. عسل خام و غیر پاستوریزه بیشترین فواید، مواد مغذی و آنزیم ها را برای سلامتی فراهم می کند. این ماده سرشار از آنتی اکسیدان است. اینها می توانند از آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد محافظت کنند.

رادیکال های آزاد می توانند به روند پیری کمک کنند. آنها همچنین ممکن است منجر به بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی و سرطان شوند. برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید. آنتی اکسیدان های موجود در عسل ممکن است به پیشگیری از بیماری قلبی کمک کند. همچنین عسل دارای تعدادی خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی است. عسل خام نه تنها می تواند باکتری ها و قارچ ها را از بین ببرد، بلکه حاوی یک ضد عفونی کننده طبیعی است. 

فواید دارویی عسل خام

عسل سرد؛ درمانی برای زخم ها و مشکلات گوارشی

عسل سرد (گرما ندیده) در پزشکی به عنوان موثرترین عسل برای درمان زخم ها در نظر گرفته می شود. این عسل ممکن است در کنار پراکسید هیدروژن طبیعی خود دارای خواص ضد باکتری دیگری نیز باشد. همچنین عسل ممکن است به مشکلات گوارشی مانند اسهال و زخم معده یا حتی برای کمک به درمان سرطان دستگاه گوارش کمک کند.

کمک به درمان رفلاکس معده و التهاب مری

عسل ممکن است به چندین روش برای کمک به علائم رفلاکس معده کار کند. مقاله ای که توسط مجله تحقیقات پزشکی هند منتشر شده است به چندین مزیت کلیدی اشاره می کند:

 • عسل هم آنتی اکسیدان است و هم از بین برنده رادیکال های آزاد. ریفلاکس ممکن است تا حدی توسط رادیکال های آزاد ایجاد شود که به سلول های پوششی دستگاه گوارش آسیب می رساند. عسل ممکن است با از بین بردن رادیکال های آزاد از آسیب جلوگیری کند.
 • ممکن است عسل برای کاهش التهاب در مری موثر باشد.
 • بافت عسل به آن اجازه می دهد تا غشای مخاطی مری را بهتر بپوشاند که می تواند به تسکین طولانی مدت کمک کند.
 • عسل طبیعی است و می توان از آن در کنار سایر درمان های سنتی استفاده کرد.

علیرغم این ادعاها، تحقیقات رسمی بیشتری برای ارزیابی اثربخشی واقعی آن به عنوان درمان رفلاکس اسید معده لازم است.

نحوه استفاده از عسل برای درمان رفلاکس اسید معده

در بررسی بالینی که توسط مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد، محققان پیشنهاد کردند که طبیعت چسبناک عسل می تواند به کاهش اسیدها کمک کند. یکی از اعضای تیم آنها پس از مصرف پنج میلی لیتر (حدود یک قاشق چایخوری) عسل گرما ندیده، علائم سوزش سر دل خود را تسکین داد. عسل سرد (گرماندیده) باعث بهبود سوزش ناشی از بازگشت اسید معده به مری می شود.

اگر نمی خواهید یک قاشق چای خوری عسل را به تنهایی مصرف کنید، می توانید آن را با یک لیوان آب گرم یا چای مخلوط کنید. نوشیدن یک لیوان شیر یا خوردن مقداری ماست نیز ممکن است اثر آرام بخشی بدهد.

ملاحظات و توصیه‌های مربوط به مصرف عسل

اکثر مردم می توانند عسل را با هر گونه عوارض جانبی مصرف کنند. عسل می تواند بر سطح قند خون تأثیر بگذارد. اگر دیابت دارید، قند خون پایین دارید یا از داروهایی استفاده می کنید که بر قند خون تأثیر می گذارند، پیش از امتحان این درمان خانگی از پزشک خود بپرسید. همچنین در صورت مصرف دارو، بارداری یا شیردهی، باید از پزشک خود در مورد مصرف عسل سوال کنید. عسل نباید به نوزادان کمتر از 12 ماه داده شود.

اگر به عسل حساسیت دارید، نباید این درمان خانگی را امتحان کنید. در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی غیرمعمول، باید مصرف را قطع کرده و به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

نحوه مصرف عسل

سایر گزینه های درمان رفلاکس اسید معده

همچنین می‌توانید داروهای بی نسخه (OTC) را برای درمان رفلاکس اسید معده امتحان کنید.

 • شکم و سایر آنتی اسیدها می توانند به خنثی کردن اسیدهای معده برای تسکین سریع کمک کنند.
 • مسدود کننده های 2H، مانند سایمتیدین (تاگامت) و فاموتیدین (پپسید)، می توانند میزان اسید تولیدی معده را کاهش دهند.
 • مهارکننده های پمپ پروتون مانند امپرازول (پریلوسک) نیز اسید معده را کاهش می دهند. آنها همچنین می توانند به بهبود مری کمک کنند.

اگر علائم ادامه یابد، پزشک ممکن است نسخه های قوی تری از این داروها را تجویز کند. این داروها بسته به علائم و نشانه ها می تواند به تنهایی یا با هم استفاده شوند.

برای شدیدترین موارد، پزشک ممکن است داروی تقویت کننده مری مانند باکلوفن را پیشنهاد کند. این دارو ممکن است دفعات شل شدن اسفنکتر را کاهش دهد و به اسید اجازه دهد تا به سمت بالا جریان یابد. باکلوفن عوارض جانبی قابل توجهی از جمله خستگی و گیجی دارد. در موارد نادر، جراحی برای تقویت اسفنکتر مری ممکن است ضروری باشد.

کاری که اکنون می توانید انجام دهید

اگرچه تحقیقات در مورد عسل و رفلاکس اسید معده محدود است، اما هنوز به عنوان روش ایمن و موثر برای درمان رفلاکس اسید در نظر گرفته می شود.

اگر تصمیم دارید عسل را امتحان کنید، به یاد داشته باشید:

 • میزان معمولی مصرف حدود یک قاشق چایخوری در روز است.
 • عسل می تواند بر سطح قند خون تأثیر بگذارد.
 • اکثر افراد می توانند عسل را بدون تجربه عوارض جانبی مصرف کنند.

OTC یا درمان های جایگزین اغلب به حملات گاه به گاه رفلاکس معده کمک می کند. اگر علائم ادامه پیدا کرد، باید با پزشک خود مشورت کنید. هرچه زودتر برای علائم خود کمک دریافت کنید، زودتر در مسیر بهبودی قرار خواهید گرفت و از آسیب بیشتر به مری خود جلوگیری خواهید کرد.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

برای تهیه عسل مخصوص درمان سرطان، می توانید به صفحه خرید عسل گرما ندیده در سین‌سا ژاو مراجعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل