عسل سرد چیست؟ خواص درمانی عسل سرد ژاو برای بهبود سرطان

عسل سرد

عسل یک ماده غذایی شیرین و چسبناک است که مستقیماً از کندو به دست می‌آید و به وسیله زنبورهای عسل، از شهد گل یا گرده تولید می‌شود. عسل، از صافی رد می‌شود تا موم از عسل جدا شود. هزاران سال است که از عسل برای خواص دارویی استفاده می‌شود و مطالعات اخیر نشان داده‌اند که مصرف عسل سرد می‌تواند برای بیماران سرطانی فواید زیادی داشته باشد. این مقاله در رابطه با عسل سرد و تبلورعسل و همچنین بهترین روش‌های برشته کردن عسل گردآوری شده است

عسل سرد چیست؟

عسل سرد به عسلی گفته می‌شود که در دمایی بیشتر از دمای طبیعی که زنبورها در کندوهای خود آن را نگهداری می‌کنند، حرارت داده نشده و یا فرآوری و نیز فیلتر نشده باشد.

در واقع، عسل صاف شده است و فرآیندی که در آن عسل حرارت داده شود و سپس به سرعت سرد شود را طی نکرده باشد. زیرا این کار از کریستالی شدن عسل، جلوگیری می‌کند. با این وجود حرارت، بسیاری از آنزیم‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و اسید آمینه‌های عسل و همچنین گرده های آن را نیز از بین خواهد برد.

برای آشنایی با "دمای طبیعی عسل" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

عسل سرد، نوعی عسل است که در مناطق با آب و هوای خنک و معتدل تولید می‌شود. این عسل دارای خواص درمانی بسیاری است و معمولاً به عنوان یکی از بهترین عسل‌های موجود شناخته می‌شود. همچنین بسیاری معتقدند که عسل سرد دارای آنزیم‌های طبیعی، آنتی اکسیدان‌ها و دیگر ترکیبات مفید بیشتری به نسبت عسل‌های حرارت دیده و یا فرآوری شده است.

علت شکرک زدن عسل چیست؟

امروزه در بازار می‌توان عسل‌های متنوعی را با رنگ‌ها، عطرها و خواص مختلف پیدا کرد. به این ترتیب مواردی را نیز می‌توان یافت که عسل از نوع مایع نیست و به صورت متبلور است. بارها شیشه عسلی را دیده‌ایم که به طور کامل یا جزئی متبلور شده است. این اتفاق نگران کننده نیست، زیرا کریستالی شدن عسل به طور طبیعی و به دلیل قند موجود در آن اتفاق می‌افتد.

قند های موجود در عسل سرد

قندهای موجود در عسل، از عسلی به عسل دیگر متفاوت هستند و به نوع شهد گیاه یا گل مورد نظر بستگی دارند. به طور کلی، عسل‌ها حدود 38٪ فروکتوز، 31٪ گلوکز و 1.5٪ ساکارز دارند و همچنین از دیگر قندها میزان کمتری برخوردار هستند.

عسل حدود 80 درصد قند دارد که مولکول‌های آن به هم می پیوندند و کریستال‌های کوچکی را تشکیل می‌دهند. این قندها نیز با هم گروه‌های را ایجاد می‌کنند و بلورهای بزرگتری را تشکیل می‌دهند و به همین ترتیب تا زمانی که بلورهای ماکرو به دست می‌آیند.

رس بستن عسل چگونه انجام می شود

تبلور می‌تواند به روش‌های مختلفی رخ دهد. تبلور زمانی آغاز می‌شود که اولین میکروکریستال‌ها تشکیل شوند. به دلیل وجود این میکروکریستال‌ها که در زیر میکروسکوپ نامرئی هستند، عسل می‌تواند کدرتر و یا شفاف تر شود. رشد مداوم این کریستال‌ها، که در نهایت از نظر بصری قابل درک هستند، باعث غلظ بیشتر و مات تر شدن عسل می‌شود.

آیا می‌توان عسل شکرک زده را به حالت اول برگرداند؟

اگرچه بسیاری از مردم از آن اطلاع ندارند، اما حقیقت این است که می‌توان این نوع عسل را به حالت اول برگرداند. با این حال، این کار باید با احتیاط زیادی انجام شود، زیرا ممکن است عسل، کیفیت خود را از دست بدهد. روش‌‌‌‌‌‌هایی برای معکوس کردن عسل کریستالیزه شده وجود دارند که شامل موارد زیر هستند:

  1. عسل را در مکانی با دمای مساوی یا بالاتر از 20 درجه نگهداری کنید.
  2. عسل را در ظرفی با هویج قرار دهید. در این روش، هویج‌ها باید با پوست باشند و به خوبی تمیز و خشک شده باشند.
  3. عسل را در معرض حرارت قرار دهید. به این ترتیب مولکول‌های کریستال‌ها به ارتعاش در می‌آیند و شل شدن آن‌ها را آسان‌تر می‌کند و در نتیجه تبلور از بین می‌رود.

اما در حرارت دادن عسل باید دقت کرد، زیرا بر اساس اندازه بلورها، هم دما و هم زمانی که باید آن را حرارت دهیم متفاوت است. در نتیجه باید دقت شود که عسل در معرض حرارت بیش از حد قرار نگیرد، زیرا ممکن است آنزیم‌ها، برخی از عطرها یا حتی وجود رایحه کاراملی و دیگر موارد موجود در عسل از بین بروند.

عوامل شکرک زدن عسل

عسل، نوعی محلول فوق اشباع است که از دو قند اصلی تشکیل شده است با نام‌های گلوکز و فروکتوز. این یک فرآیند طبیعی است که برخی از قندهای موجود در محلول‌های فوق اشباع در نهایت از حالت محلول خارج شوند. در واقع، تمامی عسل‌های سرد به دلیل داشتن گلوکز، متبلور می‌شوند.

برخی از عوامل که به طور قابل توجهی بر نحوه جامد شدن این شیرین کننده طبیعی (عسل سرد) تأثیر می‌گذارند شامل نسبت فروکتوز و گلوکز، دما، رطوبت و گرده می‌باشند. این ترکیبات در تبلور عسل اهمیت  دارد. بنابراین، عسل‌هایی که درصد گلوکز بیشتری دارند، زودتر متبلور می‌شوند. در حالی که عسل‌هایی که فروکتوز زیادی دارند با سختی بیشتری متبلور می‌شوند.

تکه‌های گرده موجود در عسل سرد، بستری عالی برای کریستالی شدن ایجاد می‌کنند. یکی دیگر از دلایل کریستالی شدن عسل وجود بلورهای کوچک حل نشده است. در آن‌ها می‌توان بقایای کوچکی از گرده، ذرات موم یا حتی برخی از حباب‌های هوا را پیدا کرد. وجود مقدار کم آب در عسل به جلوگیری از تخمیر شدن آن کمک می کند اما با این حال، می تواند باعث سریع‌تر بلوری شدن آن نیز شود و همچنین هر چه رطوبت آن بیشتر باشد احتمال کریستالی شدن عسل نیز کمتر می‌شود. بنابراین میزان آب موجود در عسل نیز بر تبلور آن تأثیر می‌گذارد.

  1. شهد گل‌های مختلف از نظر نسبت گلوکز به فروکتوز، متفاوت هستند و این امر، می تواند بر سرعت تبلور آن‌ها نیز تاثیر گذارد.
  2. عسل در هنگام متبلور شدن، غلیظ‌‌تر می‌شود و با تشکیل کریستال‌های بیشتر،  کدرتر نیز خواهد شد. همچنین برخی از کریستالیزاسیون‌ها منجر به ایجاد بافت قندی درشت و یا بافت کرم مانند می‌شود. 

باید این نکته را  بدانید که نمی‌توان از ایجاد فرآیند تبلور عسل جلوگیری کرد اما می‌توان با نگه داشتن عسل در یک مکان گرم بلوری شدن آن را به تاخیر انداخت. و باید در نظر داشته باشیم که عسل زمانی متبلور می‌شود که دمای متوسط آن بین 10 تا 20 درجه باشد. 

حقیقت این است که تبلور یا عدم تبلور عسل تا حد زیادی به عواملی مانند نحوه نگهداری، ظرف یا حتی تراکم آن بستگی دارد. به همین دلیل عواملی مانند رطوبت یا دما به طور قابل توجهی بر سرعت و نوع تبلور عسل تأثیر می‌گذارند

خواص و فواید عسل سرد شکرک زده

برخلاف بسیاری از گفته‌ها، عسل کریستالیزه شده، دارای تازگی و خلوص است. زیرا، کریستالیزاسیون نتیجه فرآیند طبیعی است که در آن عسل ظاهر خود را تغییر می‌دهد، اما هیچ یک از خواص مفید خود را از دست نمی‌دهد. در سال‌های اخیر استفاده از عسل سرد به‌عنوان درمانی طبیعی برای بهبود و حتی پیشگیری از سرطان به طور فزاینده‌ای مورد استفاده  قرار گرفته است و همچنین تحقیقات زیادی بر روی آن انجام شده است.

در مطالعات انجام شده برروی عسل سرد محققین دریافتند که عسل سرد دارای خواص ضد سرطانی نیز می‌باشد. عسل سرد برای بیماران سرطانی فواید زیادی از جمله خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی آن می‌توان اشاره کرد. همچنین مصرف آن می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی و بهبود زخم نیز شود. و التهاب را کاهش دهد و به بهبود زخم‌ها کمک کند. همچنین می‌توان از عسل سرد برای درمان مشکلات گوارشی و اختلالات پوستی و همچنین برای کاهش درد و تورم استفاده کرد.

 بهترین روش‌ها برای مصرف عسل سرد: عسل سرد را می‌توان به تنهایی مصرف کرد، یا به چای داغ یا نوشیدنی‌های دیگر اضافه کرد و یا از آن به عنوان نوعی شیرین کننده طبیعی در پخت غذا استفاده کرد.

خواص عسل سرد

عسل سرد دارای خواص درمانی فراوانی است که در ادامه به برخی از این خواص اشاره می‌شود:

پایین آوردن دمای بدن

عسل سرد می‌تواند به عنوان یک داروی طبیعی در پایین آوردن دمای بدن استفاده شود. این خاصیت این عسل می‌تواند برای درمان تب و سرماخوردگی مفید باشد.

بهبود سیستم ایمنی بدن

مصرف عسل سرد می‌تواند بهبود سیستم ایمنی بدن را نیز به همراه داشته باشد. این خواص درمانی عسل سرد می‌تواند برای پیشگیری از بیماری‌های عفونی و ویروسی مفید باشد.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

ضد التهاب و ضد عفونی کننده

عسل سرد به عنوان یکی از بهترین عسل‌های ضد التهاب و ضد عفونی کننده شناخته می‌شود. این خاصیت این عسل می‌تواند برای درمان سوختگی، جراحات و زخم‌های پوستی مفید باشد.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن کمتری از زمان و انرژی مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

30 آبان، 1402 عسل
آیا عسل می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی و موثر در درمان رفلاکس اسید معده مورد استفاده قرار گیرد؟ در این مقاله ارتباط عسل با درمان رفلاکس معده را بررسی می‌کنیم....
24 مهر، 1402 عسل
با توجه به خواص آنتی اکسیدانی عسل و سرشار بودن عسل سرد از فلاونوئیدها به دلیل خاصیت ضد سرطانی که دارند؛ استفاده از عسل در درمان سرطان می تواند بسیار مفید باشد...
10 مهر، 1402 عسل
عسل سرد دارای خواص آنتی‌اکسیدانی قوی بوده و از طریق تعدیل مسیرهای سیگنالینگ مختلف، اثرات درمانی متعددی دارد....
10 مهر، 1402 عسل
مصرف عسل بر سرطان تاثیر میگذارد، عسل سرد دارای فواید درمانی متعددی است و با تعدیل مکانیسم‌های مختلف اثرهای محافظتی در برابر ایجاد و پیشرفت سرطان‌های گوارش دارد...
06 شهریور، 1402 عسل
عسل سرد حاوی آنزیم‌های متعددی از جمله آمیلاز، اینورتاز و گلوکز اکسیداز است که نقش مهمی در خواص درمانی و تغذیه‌ای آن دارند. آگاهی از آنزیم‌های عسل سرد برای مصرف صحیح عسل خام ضروری است....
19 مرداد، 1402 عسل
عسل خام گرماندیده، دارای فواید زیادی برای سلامتی بوده و مصارف پزشکی متنوعی دارد. این نوع عسل، حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتونوترینت‌ها می‌باشد و می‌تواند در درمان مشکلات گوارشی، تسکین گلودرد و سر...
16 مرداد، 1402 عسل
در این مقاله با تفاوت عسل گرما ندیده و عسل رایج آشنا می شوید. بین عسل گرما ندیده (عسل سرد) و عسل معمولی (عسل فرآوری شده) تفاوت‌هایی وجود دارد که می‌تواند تأثیرات و خواص آن ها را تغییر دهد....
28 تیر، 1402 عسل
عسل گرما ندیده، قرن‌ها به دلیل خواص دارویی و تغذیه‌ای مورد استفاده بوده است. رابطه عسل گرما ندیده و تقویت سیستم ایمنی بدن به گونه ایست که به دلیل حفظ تمام آنزیم‌های طبیعی، آنتی‌اکسیدان‌ها و وی...
خرید عسل