رس بستن عسل چیست؟ تفاوت شکرک زدن عسل با رُس بستن عسل چیست؟

رس بستن عسل

به نظر شما، چرا عسل رس می بندد؟ آیا عسل رس بسته، تقلبی و نامرغوب است؟ اینها سوالات رایجی است که برای اکثر مردم در هنگام خرید و انتخاب عسل پیش می آید. برای اطلاع دقیق تر و همچنین پاسخ به این سوالات، بهتر است که کمی بیشتر با عسل، آسنا شویم.

ترکیبات قندی در عسل

عسل، ترکیبی قندی است که پس از نوشیدن شهد گیاهان و فراوری آن در معده زنبور عسل، تولید می شود. عسل حاوی انواع ترکیبات قندی شامل مونو ساکارید ها، دی ساکارید ها و پلی ساکارید هاست. مشهورترین قند های موجود در عسل که ممکن است زیاد به گوش ما خورده باشد، عبارتند از گلوکز، فروکتوز و ساکارز.

رس بستن یا شکرک زدن عسل چیست؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد، عسل متشکل است از ترکیبات قندی، بنابراین، طی مدت کوتاهی پس از اینکه عسل از کندو، برداشت می شود، این ترکیبات قندی، طی واکنشی کاملا طبیعی، شروع به کریستالیزه شدن می کنند. این فرایند کریستالیزاسیون را در ادبیات عامه، شکرک زدن و در ادبیان فنی، رس بستن می گویند.

با توجه به توضیحاتی که در بالا اشاره شد، نتیجه می گیریم که اگر عسل، رس بسته باشد، دلیلی بر عدم مرغوبیت و یا تقلبی بودن آن نیست. همچنین، عسل تقلبی و عسل صد درصد طبیعی، هر دو، به دلیل اینکه دارای ترکیبات قندی هستند، شکرک می زنند یا اصطلاحا رس می بندند. پس نمی توان رس بستن یا شکرک زدن را به عنوان تنها عامل تعیین کننده کیفیت عسل در نظر گرفت.

تفاوت رس بستن با شکرک زدن چیست؟

اینجا سوال دیگری مطرح می شود که فرق بین رس بستن و شکرک زدن در چیست؟ در پاسخ به این سوال بایستی اینگونه توضیح بدهیم که، بطور دقیق نمی توان تفاوت معناداری بین این دو فرایند قایل شد، هرچند که این دو، کاملا متفاوت هستند اما از نظر ظاهری و مبتنی بر تجربه می توان اینطور توضیح داد که اگر عسل کاملا طبیعی و خالص باشد و توسط زنبور تولید شده باشد، اصولا فرایند کریستالیزاسیون از جهت بالا به پایین شروع می شود اما اگر عسل، تقلبی باشد و یا میزان شکر موجود در آن زیاد باشد، کریستالیزاسیون از جهت پایین به بالا اتفاق می افتد.

به کریستالیزه شدن از پایین به بالا، شکرک زدن و به کریستالیزه شدن از بالا به پایین، رس بستن گفته می شود.

آنچه که بسیار اهمیت دارد و بایستی به آن توجه نمود، این موضوع است که، عسل های تجاری موجود در بازار، به منظور افزایش زیبایی بصری و حفظ شفافیت، تحت فراوری و گرمادهی قرار می گیرند که این امر منجر به از بین رفتن تمام خواص آنتی اکسیدانی عسل می گردد. در نتیجه، چیزی که مصزف می شود، فقط و فقط یک شیرین کننده مایع است و هیچ خاصیت درمانی در آن وجود ندارد.

نتیجه ای که از این توضیحات به آن دست پیدا می کنیم این است که رس بستن عسل، به هیچ وجه دلیلی بر پایین بودن کیفیت آن نیست و حتی گواهی بر خلوص ان نیز می باشد. پس، برای خرید عسل، دقت کنید که عسل شما علاوه بر این که رس بسته باشد، کلمه "عسل سرد" یا "عسل گرما ندیده" نیز روی برچسب آن، قید شده باشد.

تاثیر گرما روی خواص عسل

تکنه دیگری مکه در مصرف عسل بایستی به آن توجه داشت این موضوع است که، از آنجا که هرگونه حرارت دهی و گرمادهی به عسل، خواص درمانی آن را از بین خواهد برد، برای استفاده از عسل در نوشیدنی های گرم، بایستی دمای ان ها زیر 30 درجه باشد تا به عسل، آسیبی وارد نشود. برای تشخیص دمای مناسب عسل، می توانید انگشت کوچک خود را وارد مایع کرده و  چند ثانیه نگعه دارید، اگر انگشت شما سوزش نداشت به این معناست که دمای آن، زیر 30 درجه است و می توانید عسل را به آن اضافه کنید.

برای تهیه عسل مخصوص درمان سرطان، می توانید به صفحه خرید عسل گرما ندیده در سین‌سا ژاو مراجعه نمایید.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن کمتری از زمان و انرژی مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

08 شهریور، 1402 عسل
بارها شیشه عسلی را دیده ایم که به طور کامل یا جزئی رس بسته است. این اتفاق نگران کننده نیست، اما آیا شکرک زدن عسل همان رس بستن آن است؟ بهترین روش برای از بین بردن و حذف شکرک های عسل چگونه است...
28 تیر، 1402 عسل
عسل گرما ندیده، قرن‌ها به دلیل خواص دارویی و تغذیه‌ای مورد استفاده بوده است. رابطه عسل گرما ندیده و تقویت سیستم ایمنی بدن به گونه ایست که به دلیل حفظ تمام آنزیم‌های طبیعی، آنتی‌اکسیدان‌ها و وی...
خرید عسل