تقویت سیستم ایمنی بدن با عسل | نقش عسل در درمان بیماری

تقویت سیستم ایمنی بدن با عسل | نقش عسل در درمان بیماری

عسل گرما ندیده، قرن‌ها به دلیل خواص دارویی و تغذیه‌ای مورد استفاده بوده است. رابطه عسل گرما ندیده و تقویت سیستم ایمنی بدن به گونه ایست که به دلیل حفظ تمام آنزیم‌های طبیعی، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌ها؛ عسل، به عنوان منبع عالی انرژی و کمک کننده به هضم شناخته شده است. یکی از فواید درمانی عسل گرما ندیده، قدرت آن در افزایش سیستم ایمنی بدن است. عسل به عنوان یک آنتی‌باکتریال طبیعی عمل کرده و به مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند.

توی این مقاله در مورد "عسل گرما ندیده و تقویت سیستم ایمنی" و همینطور "خواص آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی عسل سرد" صحبت میکنیم؛ عسل گرما ندیده (عسل سرد) به دلیل خواص دارویی و تغذیه‌ای ویژه ای که در آن است تاثیر بسزایی در تقویت سیستم ایمنی دارد. برخلاف عسل معمولی، عسل گرما ندیده تمام آنزیم‌های طبیعی، آنتی‌اکسیدان‌ها و ویتامین‌های خود را حفظ می‌کند. عسل گرما ندیده منبع عالی انرژی است و برای تقویت ایمنی و کمک به هضم، کاملا شناخته شده است. فواید آن بسیار زیاد است و زمانی که بدانید دقیقاً به دنبال چه چیزی هستید، به‌راحتی می‌توانید تفاوت بین عسل گرما ندیده و معمولی را تشخیص دهید. در این متن، علاوه بر اشاره به فواید عسل، دیگر فایده های عسل گرما ندیده یا سرد را بررسی خواهیم کرد و نکاتی را در مورد نحوه تشخیص آن از عسل معمولی ارائه خواهیم داد. در مورد درمان بیماری با عسل باید گفت، عسل گرما ندیده، به دلیل خواص ضدعفونی کننده و آنتی اکسیدانی اش می تواند در درمان بسیاری از بیماری ها موثر واقع شود.

تقویت سیستم ایمنی با عسل

عسل از مواد طبیعی و شیرینی بی‌نظیری است که توسط زنبورها از شهدهای گل‌ها و درختان جمع‌آوری می‌شود. این ماده مغذی حاوی قندها، ویتامین‌ها، مواد معدنی و ترکیبات آنتی‌اکسیدان است. یکی از خواص درمانی عسل گرماندیده، قدرت آن در تقویت سیستم ایمنی بدن است. عسل گرماندیده به عنوان یک آنتی‌باکتریال طبیعی عمل کرده و به مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند. عسل گرما ندیده، فراوری، گرم و پاستوریزه نشده است، همین موضوع، موجب گشته، به منبعی عالی از آنتی‌اکسیدان‌ها، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنزیم‌ها و مواد مغذی گیاهی تبدیل شود. قرن‌ها است که از عسل گرما ندیده برای خواص دارویی و درمانی استفاده می‌شود. برخی از فواید عسل گرما ندیده شامل کمک به پیشگیری و درمان سرطان، عفونت‌ها، کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی است.

به‌طورکلی، عسل و مخصوصا عسل گرماندیده، به دلیل غلظت بالای آنزیم‌ها، آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر ترکیبات آن، فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد. این آنزیم‌ها به طور طبیعی در عسل گرما ندیده وجود دارند و به طعم و بافت منحصربه‌فرد آن کمک می‌کنند. در مقایسه با عسل فراوری شده که حرارت و گرما داده شده و فیلتر شده است، عسل گرما ندیده، تمام آنزیم‌ها و مواد مغذی طبیعی خود را حفظ می‌کند.

عسل گرماندیده چیست؟

عسل گرما ندیده چیست؟

عسل گرما ندیده، محصولی است که صد درصد از شهد گیاهان به دست آمده و  برخلاف عسل فراوری شده و معمولی، گرما ندیده، فیلتر یا پاستوریزه نمی‌شود و مواد مغذی و آنزیم‌های خود را حفظ می‌کند. عسل سرد (گرما ندیده)، عسل خامی است که به‌هیچ‌وجه گرما و حرارت ندیده یا فراوری نشده باشد. عسل حرارت دیده عسلی است که در دمای معینی (معمولاً 70-60 درجه سانتیگراد) حرارت داده شده است تا ماندگاری آن حفظ شود هرچند که این امر از نظر علمی روی ماندگاری آن تاثیری نداشته و صرفا برای جلوگیری از رُس نبستن و زیبایی ظاهری آن است. عسل حرارت‌دیده خاصیت درمانی ندارد.

آیا عسل گرما ندیده فقط یک شیرین کننده طبیعی است؟

عسل گرما ندیده، نه‌تنها یک شیرین‌کننده طبیعی است، بلکه غذای فوق‌العاده‌ای نیز محسوب می‌شود که فواید زیادی برای سلامتی دارد. این عسل، ایمنی را بهبود می‌بخشد و به هضم غذا کمک می‌کند. آنزیم‌های موجود در آن به هضم غذاهای غنی از پروتئین کمک می‌کند و به دلیل دارا بودن خواص ضدباکتریایی، ضدویروسی و ضدالتهابی است که می‌تواند به بهبود زخم‌ها و گلودرد کمک کند. بر خلاف عسل تجاری که تحت فراوری قرار می‌گیرد و آنزیم های طبیعی آن از بین می‌رود، عسل گرما ندیده یک غذای سالم و سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد مغذی است. با انتخاب این محصول به‌جای عسل فراوری شده، می‌توانید از شیرین‌کننده ای خوشمزه و مغذی لذت ببرید که برای سلامت و تندرستی مفید است.

ترکیبات موجود در عسل گرما ندیده

ترکیبات موجود در عسل گرماندیده نیز بسیار متنوع هستند. آنزیم‌ها، اسیدها، فنلیک‌ها، فلاوانوئیدها و مواد ضد باکتریایی از جمله ترکیباتی هستند که در این عسل یافت می‌شوند. مثلاً آنزیم‌های دیاستاز و اینوزیت در عسل وجود دارند که می‌توانند به هضم غذا کمک کنند و فرآیند هضم را بهبود ببخشند.

عسل گرماندیده حاوی آنتی‌اکسیدان‌های بیشتری نسبت به عسل فراوری شده است که برای تقویت سیستم ایمنی و محافظت از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد ضروری است. علاوه بر این، عسل گرماندیده، طعم خالص‌تری دارد؛ زیرا حاوی هیچ‌گونه مواد افزودنی نیست و طعم منحصربه‌فردی دارد که مربوط به منطقه‌ای است که زنبورها شهد را از آنجا جمع‌آوری می‌کنند. همچنین عسل گرما ندیده، مملو از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند آهن، کلسیم، روی و ویتامین C است که آن را به یک مکمل سالم و مغذی برای هر رژیم غذایی تبدیل می‌کند؛ بنابراین، اگر به دنبال جایگزینی طبیعی و سالم برای شکر یا عسل فرآوری شده و معمولی هستید، عسل گرما ندیده را در رژیم غذایی سالم خود بگنجانید.

فواید عسل گرما ندیده

خواص دارویی عسل گرما ندیده در درمان بیماری

عسل گرما ندیده بسیار مفید و غنی از مواد مغذی است که طیف وسیعی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری برای سلامت جسمی را ارائه می‌دهد. این شیرین‌کننده طبیعی سرشار از ریزمغذی‌های حیاتی مانند آهن، روی، پتاسیم و کلسیم است که می‌تواند به بهبود سلامت کلی کمک کند. مصرف منظم عسل گرما ندیده، می‌تواند ویتامین‌ها و مواد معدنی موردنیاز بدن را برای عملکرد صحیح تأمین کند. از مزایای اصلی عسل گرما ندیده، این است که فراوری نشده است؛ یعنی تمام ارزش غذایی خود را حفظ می‌کند. عسل گرما ندیده با خواص آنتی‌اکسیدانی قوی و خواص تقویت‌کننده سیستم ایمنی، به‌عنوان غذای فوق‌العاده ای در نظر گرفته می‌شود که می‌تواند سلامت و شادابی را افزایش دهد.

گنجاندن عسل گرما ندیده در رژیم غذایی به دلیل محتوای مغذی و آنتی‌اکسیدانی آن می‌تواند فواید زیادی برای سلامتی به همراه داشته باشد. هنگام انتخاب عسل، به دنبال عسل سرد باشید چرا که آنزیم‌ها و مواد مغذی طبیعی آن حفظ شده است. 

استفاده از عسل گرما ندیده به عنوان ضدالتهاب قدرتمند در درمان زخم‌ها و سوختگی‌ها بسیار مؤثر است. همچنین، می تواند برای کاهش سرفه و علائم سرماخوردگی و آنفلوانزا نیز موثر باشد. در برخی مطالعات، خواص ضد سرطانی عسل نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

  • تسکین درد: یکی دیگر از خواص درمانی عسل گرما ندیده، تسکین درد است. عسل دارای خواص ضد التهابی و ضدباکتریایی است که می‌تواند در کاهش التهاب و درد عضلانی و مفصلی مؤثر باشد. بنابراین، از عسل گرما ندیده می‌توان در درمان کمردرد، آرتروز، التهابات ریوی و دیگر علائم التهابی استفاده کرد.
  • بهبود عملکرد دستگاه گوارش: عسل گرماندیده، می‌تواند بهبود عملکرد دستگاه گوارش را تسریع بدهد. ترکیبات موجود در عسل گرما ندیده از جمله فیبر و آنزیم‌ها به عملکرد صحیح و بهینه دستگاه گوارش کمک می‌کنند. علاوه بر این، خواص ضد التهابی عسل می‌تواند در کاهش التهابات معده و روده کمک کند و مشکلات مربوط به دستگاه گوارش را بهبود بخشد.
  • خواص آنتی‌اکسیدانی: عسل گرما ندیده به عنوان یک منبع غنی آنتی‌اکسیدانها شناخته شده است. آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که در مقابل آسیب‌های اکسیداتیو و رادیکال‌های آزاد در بدن محافظت می‌کنند. مصرف منظم عسل گرما ندیده می‌تواند به حفظ سلامت سلول‌ها و بافت‌ها کمک کند و بر طول عمر سلول‌ها و روند پیری تأثیرگذار باشد.
  • کاهش اضطراب و بهبود کیفیت خواب: عسل گرما ندیده می‌تواند در بهبود کیفیت خواب و کاهش اضطراب و استرس نقش داشته باشد. عسل دارای خواص آرامبخشی است که می‌تواند به تسکین روحیه و بهبود کیفیت خواب کمک کند. مصرف عسل گرما ندیده قبل از خواب، ممکن است به شما کمک کند تا به خواب آسوده‌تر و بهتر بروید و از استرس روزمره کاسته شود.
  • تاثیر عسل بر بیماران سرطانی: مطالعات اولیه نشان داده است که عسل گرما ندیده با روش‌های مختلفی می‌تواند به مبارزه با سرطان کمک کند. ثابت شده است که عسل گرما ندیده خواص ضد توموری دارد و همچنین به کاهش عوارض جانبی درمان‌های سرطان مانند شیمی‌درمانی کمک می‌کند. همچنین می تواند به تقویت ایمنی و کاهش التهاب و درد کمک کند.

فواید درمانی عسل گرما ندیده

راه‌های تشخیص عسل گرما ندیده از عسل معمولی

عسل گرماندیده، نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که تحت هیچ‌گونه گرمادهی، فراوری یا پاستوریزاسیون قرار نگرفته است. عسل گرما ندیده در حالت طبیعی خود، تمام آنزیم‌های مفید، ویتامین‌ها و مواد معدنی را حفظ می‌کند و به همین علت، متناسب به نوع شهد گیاهانی که زنبور از آن تغذیه کرده است، مدت کوتاهی پس از برداشت، رُس می بندد (که البته در اصطلاح عامیانه به ان شکرک می گویند. البته که رس بستن عسل و شکرک زدن عسل کاملا متفاوت است)، این درحالی است که عسل فراوری شده و تجاری بسیار شفاف است و تا مدت بسیار طولانی ظاهر خود را حفظ می کند و متبلور نمی شود. عسل گرما ندیده منبع عالی آنتی‌اکسیدان‌ها، آنزیم‌ها و خواص ضدباکتریایی است که به مبارزه با عفونت‌ها و تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند. این امر باعث می‌شود که درمان طبیعی، ایده‌آل و مکمل برای درمان سرطان، سرفه، سرماخوردگی، گلودرد و سایر بیماری‌های تنفسی تلقی شود. از آنجایی‌که این عسل، فراوری نشده است، طعم و عطر طبیعی خود را نیز حفظ می‌کند. عسل طبیعی با خواص ضدالتهابی خود نیز شناخته شده است و می‌تواند دستگاه گوارش را تسکین دهد. اگر به دنبال تقویت سیستم ایمنی بدنی خود هستید، عسل گرما ندیده، انتخابی عالی است که فواید بسیاری را برای سلامتی به ارمغان می‌آورد.

نتیجه‌گیری

عسل گرما ندیده، شیرین‌کننده ای طبیعی است که مملو از آنتی‌اکسیدان‌ها، آنزیم‌ها و مواد معدنی می‌باشد. برخلاف عسل فراوری شده، این عسل، گرمادهی و پاستوریزه نشده است که موجب گشته مواد مغذی طبیعی خود را حفظ ‌کند. هنگام خرید عسل، حتماً به دنبال کلمات کلیدی مانند «گرما ندیده» روی برچسب باشید تا از کیفیت و اصالت آن اطمینان حاصل کنید.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

پرسش های متداول

آیا مصرف عسل گرماندیده می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند؟

بله، مصرف عسل گرماندیده می‌تواند به عنوان یک غذای سالم و طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید باشد. عسل گرماندیده شامل آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات ضد التهابی فراوانی است که می‌تواند به کاهش التهابات بدن و تقویت سیستم ایمنی کمک کند.

آیا تمامی انواع عسل برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید هستند؟

خیر، تمامی انواع عسل برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفید نیستند. عسل گرماندیده به دلیل وجود ترکیبات آنتی‌اکسیدانی و ضد التهابی بیشتر از سایر انواع عسل‌هایی که با حرارت بیش از حد فرآوری شده‌اند، برای تقویت سیستم ایمنی بدن مفیدتر است.

آیا مصرف عسل گرماندیده برای کاهش التهابات بدن مفید است؟

بله، مصرف عسل گرماندیده می‌تواند به کاهش التهابات بدن کمک کند. ترکیبات ضد التهابی موجود در عسل گرماندیده می‌تواند موجب کاهش التهاب های مرتبط با بیماری‌های قلبی، مفاصل و غیره باشد.

اشتراک گذاری:
خرید عسل