صفر تا صد فواید وجود عسل در رژیم غذایی | 7 فایده عسل

فواید عسل

عسل به عنوان یکی از محصولات طبیعی و خوشمزه، نه تنها به عنوان یک منبع غذایی مفید شناخته می‌شود، بلکه فواید بی‌شماری برای سلامتی نیز دارد. عسل گرما ندیده و خام حاوی مواد مغذی مهمی است که به بهبود عمومی سلامتی شما کمک می‌کند. برای شناخت فواید عسل خام با سین سا ژاو همراه باشید. 

فوایدی عسل گرما ندیده برای سلامتی چیست؟

عسل با فواید بی‌شماری که برای سلامتی دارد، یکی از بهترین انتخاب‌ها برای بهبود وضعیت سلامت خود است. برای اشاره به فواید عسل می توان از تقویت سیستم ایمنی تا تسکین علائم سرماخوردگی و بهبود سلامت قلب، عسل خام اشاره کرد که می‌تواند به شما کمک کند تا به سلامتی عمومی بهتری دست یابید.

برای فروش عسل به صورت تجاری معمولا عسل را با فرایند حرارت دادن، شفاف می کنند تا ظاهر بهتری داشته باشد اما همین فرایند گرماندن عسل باعث از بین رفتن بسیاری از خواص عسل می گردد؛ بنا بر این منظور از فواید و خواص عسل در این مقاله، فواید و خواص عسل گرما ندیده می باشد.

عسل سرد از دیرباز به عنوان ماده غذایی با ارزش و خواص درمانی بسیار، مورد توجه قرار گرفته است. این ماده از دو مونوساکارید (گلوکز و فروکتوز) تشکیل شده و سرشار از چندین ماده معدنی مختلف، پروتئین، ویتامین، اسیدهای آلی، فلاونوئیدها، اسیدهای فنولیک و آنزیم‌ها است. این ترکیبات دارای فعالیت ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، محافظ کبد، ضد افسردگی و تعدیل کننده سیستم ایمنی هستند که با توجه به آب و هوا، شرایط جغرافیایی و منبع گرده، متفاوت هستند.

عسل سرد یا گرما ندیده، فواید بالقوه ای برای سلامتی دارد و در بسیاری از درمان های خانگی و طب جایگزین استفاده می شود. عسل، حاوی مقادیر کمی از برخی مواد مغذی است، اما اغلب مردم به آن میزان عسل مصرف نمی کنند که بتوانند مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز خود را از آن تامین کنند. عسل، مایعی شربتی است که زنبورها آن را از شهد گیاهان تولید می کنند. محبوبیت آن در سطح جهان به خاطر مزه شیرین و عمق طعم آن است و در بسیاری از خوراکی ها و دستورات غذایی از آن بهره برده می شود. بو، رنگ و مزه عسل، بر اساس نوع گل هایی که شهد از آن ها گرفته می شود متغیر است. بنابراین انواع عسل، تنوع زیادی دارد.

در ادامه ده فایده منحصر به فرد عسل برای سلامتی را بررسی می کنیم:

ترکیب عسل سرد

عسل سرد از 95 تا 98 درصد کربوهیدرات، قندهای پایه که شامل گلوکز و فروکتوز می‌باشد، تشکیل شده است. در میان قندهای ساده، چندین مونودی‌تری و الیگوساکارید از جمله ترهالوز، آرابینوز، تورانوز، ارلوز، ساکارز، مالتوز و رافینوز نیز وجود دارد.

در میان پروتئین‌ها، اسیدهای آمینه دارای اهمیت فیزیولوژیکی هستند که عبارتند از: آرژنین، سیستئین، اسیدگلوتامیک، اسیدآسپارتیک و پرولین و همچنین تنوع قابل توجهی در ترکیب اسیدهای‌آمینه وجود دارد و لوسین به عنوان متغیر ترین اسید آمینه موجود در عسل سرد تخمین زده می‌شود.

از آنجایی که برخی از اسیدهای آمینه پیش‌ساز ترکیبات فرار هستند، این فرضیه وجود دارد که ممکن است رابطه همبستگی بین ترکیب اسید‌آمینه و عطر و بوی آن وجود داشته باشد. عسل سرد با منبع گرده اکالیپتوس را میتوان با هفت ترکیب فرار مشخص کرد. همچنین مقدار فنیل آلانین و تیروزین موجود در عسل سرد بسیار بیشتر از سایر اسیدهای آمینه است.

آنزیم‌هایی از جمله آمیلاز، اکسیداز پراکسید، کاتالاز و اسید فسفوریلاز نیز در عسل سرد یافت می‌شوند. که این‌ها در متابولیسم کربوهیدرات یا دفاع نقش دارند. برخی از انواع عسل سرد حاوی اسیدهای‌آمینه، ویتامین B، ویتامین 6B، ویتامین C، نیاسین، اسید فولیک، مواد معدنی، آهن، روی و آنتی اکسیدان‌ها هستند.

مواد مغذی موجود در عسل

یک قاشق غذاخوری عسل حاوی موارد زیر است:

  • انرژی: 61 کالری
  • چربی: 0 گرم
  • پروتئین: 0 گرم
  • کربوهیدرات: 17 گرم
  • فیبر: 0 گرم
  • ریبوفلاوین: 1 درصد نیاز روزانه (DV)
  • مس: 1 درصد نیاز روانه

عسل، قند خالص فاقد چربی است که تنها مقدار کمی پروتئین و فیبر دارد. همچنین حاوی برخی مواد مغذی است که اغلب میزان مصرف آن به حدی نیست که بتوان ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز را از آن دریافت کرد. با این حال توجه به این نکته ارزشمند است که عسل، غنی از ترکیبات گیاهی بهبود دهنده سلامتی است که به آنها پلی فنول گفته می شود. 

عسل، اصولا از قند تشکیل شده و حاوی مقادیر کمی از چندین نوع ویتامین و ماده معدنی می باشد. همچنین غنی از ترکیبات گیاهی بهبود دهنده سلامتی است. 

ترکیبات زیست فعال در عسل سرد

ترکیب زیست فعال عسل سرد به مزایای سلامتی آن کمک می‌کند. مهم‌ترین ترکیبات موجود در عسل سرد شامل ویتامین‌های E، K، A،2B، 6B و C و همچنین اسید‌پانتوتنیک، فنولیک‌ها، فلاونوئیدها و اسیدهای چرب است.

فعالیت بیولوژیکی عسل سرد به ویژه با حضور ترکیبات فنلی (اسیدهای فنولیک و فلاونوئیدها) مرتبط است. علاوه بر این، فیتوکمیکال‌های مختلف مانند اسید اسکوربیک، اسیدهای آمینه و پروتئین‌های مختلف، اساس خواص آن را تشکیل می‌دهند.

خواص آنتی اکسیدانی عسل

آنتی اکسیدان‌ها از اکسیداسیون مولکول‌ها جلوگیری می‌کنند. اکسیداسیون باعث ایجاد واکنش‌های بیوشیمیایی رادیکال‌های آزاد می‌شود که ممکن است به سلول‌ها، بافت‌ها و عملکردهای فیزیولوژیکی آسیب برساند. آنتی اکسیدان‌هایی مانند ویتامین C رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برند و واکنش‌های زنجیره‌ای را که منجر به آسیب سلولی می‌شود، خاتمه می‌دهند. بنابراین ثابت شده است که غذاهای حاوی آنتی اکسیدان باعث بهبود سلامت می‌شوند.

تحقیقات نشان می‌دهد که عسل سرد حاوی عوامل آنتی اکسیدانی قوی است. این بستگی به غلظت و محل تهیه عسل سرد دارد. در نتیجه، خواص آنتی اکسیدانی می‌تواند خطرات را به حداقل برساند یا اثرات بیماری‌های التهابی مانند پیری، بیماری عروق کرونر، زوال عصبی و سرطان را کاهش دهد.

موادی که اساس این ظرفیت آنتی اکسیدانی را تشکیل می‌دهند، پلی فنول‌ها و اسیدهای فنولیک هستند. پلی فنول‌های مشخص در اسیدهای فنولیک برای انواع خاصی از عسل سرد هستند. به عنوان مثال، فلاونول کامپفرول را می‌توان در عسل سرد با منبع گرده رزماری یافت در حالی که کورستین در عسل سرد با منبع گرده گیاه آفتابگردان یافت می‌شود.

عسل با کیفیت، محصولی تازه و بدون گرمایش، با حداقل فرآوری و حاوی آنتی‌اکسیدان‌های مهمی از قبیل فنولیک اسیدها و فلاوونوئیدها است. علاوه بر این، نمونه‌های تیره‌تر عسل نسبت به نمونه‌های روشن‌تر آن آنتی‌اکسیدان بیشتری دارند.

آنتی‌اکسیدان‌ها به خنثی سازی گونه‌های واکنشگر اکسیژن (ROS) در بدن کمک می‌کنند و جلوی آسیب سلولی را می‌گیرند. برای سلامتی انسان، خواص آنتی‌اکسیدانی عسل بسیار حائز اهمیت است و به‌طور خاص برای جلوگیری از پیری زودرس، دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی مفید است.

فنولیک اسیدها و فلاوونوئیدها نیز از جمله آنتی‌اکسیدان‌های حاضر در عسل هستند که برای سلامتی بسیار مفید هستند.

برای تهیه عسل مخصوص درمان سرطان، می توانید به صفحه خرید عسل گرما ندیده در سین‌سا ژاو مراجعه نمایید.

نقش عسل در تقویت سیستم ایمنی

یکی از فواید برجسته عسل خام برای سلامتی، تقویت سیستم ایمنی بدن است. عسل خام دارای خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی است که به مبارزه با عفونت‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند. مصرف منظم عسل خام می‌تواند سیستم ایمنی شما را تقویت کرده و از بروز بیماری‌های مختلف جلوگیری کند.

فعالیت ضد میکروبی عسل سرد

سابقه طولانی استفاده از عسل سرد، در ترمیم زخم به دلیل عملکرد ضد میکروبی آن در سراسر جهان وجود دارد. طبق تحقیقات انجام شده محققین بر این باورند که انواع خاصی از عسل سرد فعالیت ضد میکروبی گسترده‌ای را در برابر پاتوژن‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک نشان می‌دهند. تفاوت ظرفیت ضد میکروبی در گل‌هایی است که عسل از آن تولید می‌شود. به ویژه شرایط محیطی و محل گل‌ها بر این امر تأثیر گذارند.

اثر ضد باکتریایی عسل سرد به پراکسید هیدروژن نسبت داده شده است که توسط آنزیم گلوکز اکسیداز تشکیل می‌شود. هر دو فعالیت پراکسید و مکانیسم‌های غیر پراکسید اساس عمل ضدمیکروبی را تشکیل می‌دهند. به طور کلی، عسل سرد  فعالیت گسترده‌ای در برابر باکتری‌های گرم مثبت و منفی نشان می‌دهد.

عسل سرد به دلیل فعالیت ضد میکروبی خود برای درمان سرفه استفاده می‌‌شود. عسل سرد توانایی بهبود علائم بالینی را در بین گروه‌های مختلف درمانی نشان داده است. عسل سرد همچنین دارای مشخصات ایمنی عالی در کنار اثرات مفید در پیشگیری و درمان سرفه است. اثر عسل سرد در بهبود سرفه به ویژه در کودکان قابل توجه است، زیرا سرفه در این گروه سنی به دلیل سیستم ایمنی نسبتا نابالغ آن‌ها شایع است.

علاوه بر این، مکانیسم‌های مورد استفاده برای درمان سرفه با استفاده از داروهای شیمایی منجر به خواب آلودگی می‌شود که  یک عارضه جانبی نامطلوب محسوب می‌شود. در مطالعه ای بر روی 300 کودک یک تا پنج ساله مبتلا به عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، یک دوز واحد شبانه از سه نوع عسل سرد در مقایسه با گروه دارونما بهبود قابل توجهی را نشان داد.

همچنین عسل سرد در محیط پزشکی برای تسریع بهبود زخم، به ویژه برای سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عسل سرد بر روی انواع زخم‌هایی که سایر روش‌های ترمیم زخم ناموفق بوده‌اند مؤثر است. همچنین خطر عفونت را به حداقل می‌رساند. 

در پیوند پوست، اثرات ضد باکتریایی و ضدالتهابی عسل سرد باعث بهبودی بالاتری می‌شود. به طور خاص، عسل سرد میزان عفونت را تقریباً در روز پنجم آسیب کاهش می‌دهد. همچنین درد و مدت اقامت در بیمارستان را به حداقل می‌رساند. عسل سرد همچنین دارای ویژگی‌های چسبنده برای تثبیت پیوند پوست است که در نتیجه انقباض پیوند به حداقل می‌رسد. همچنین خواص درمانی زخم‌های جراحی را افزایش می‌دهد.

عسل سرد  و تاثیر آن بر شاخص گلیسمی

در مورد اثرات قندهای ساده و تغییرات در گلوکز خون اختلاف نظر وجود دارد. اما به طور کلی، کربوهیدرات هایی با حداقل شاخص گلیسمی (GI) منجر به کاهش گلوکز خون می‌شوند و عکس آن نیز صادق است. عسل سرد  که دارای نسبت‌های متفاوت فروکتوز به گلوکز است. به عنوان مثال برخی از عسل‌ها که با توجه به منبع گرده متفاوت هستند، دارای غلظت نسبتاً بالاتری از فروکتوز بود که با GI کمتری همراه است.

کنترل سطح قند خون

در حوزه بهبود سلامتی، باید بدانیم که مصرف عسل نسبت به شکر فواید بسیار بیشتری در مدیریت قند خون دارد. با اینکه مصرف عسل نیز مانند دیگر نوع شیرین کننده ها می‌تواند قند خون را افزایش دهد، اما به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌های موجود در آن، می‌تواند بدن را در برابر سندرم متابولیک و دیابت نوع دو محافظت کند.

برای آشنایی با "تاثیرات مصرف عسل در دیابت" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

بر اساس یافته‌های محققان، مصرف عسل می‌تواند سطح آدیپونکتین را افزایش دهد. آدیپونکتین هورمونی است که به بهبود التهاب و تنظیم قند خون کمک می‌کند. همچنین، شواهدی نشان می‌دهد که مصرف روزانه عسل، سطح قند خون ناشتا در افراد مبتلا به دیابت نوع دو را بهبود می‌بخشد. باید توجه داشت که برای افراد دیابتی، مصرف عسل نسبت به قند فرآوری شده بهتر است، اما در مصرف آن نیز باید تعادل رعایت شود. همچنین، باید به یاد داشته باشیم که برخی انواع عسل با شربت ساده رقیق می‌شوند. از این رو، برای انتخاب عسل مناسب، بهتر است از نوع عسل گرماندیده را انتخاب کنید.

عسل، اثرات محافظتی مرتبط با مدیریت قند خون ارائه می‌دهد، اما باید در مصرف آن نیز تعادل رعایت شود، به ویژه در مورد افراد مبتلا به دیابت نوع دو.

بهبود سلامت قلب با عسل

عسل به‌عنوان یک ماده طبیعی، می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌های قلبی مفید باشد. طبق مقالات روز دنیا، عسل می‌تواند در کاهش فشار خون، بهبود سطح چربی خون، تنظیم ضربان قلب و جلوگیری از مرگ سلول‌های سالم که همگی بهبود دهنده عملکرد و سلامتی قلب هستند، موثر باشد. مصرف عسل می‌تواند باعث کاهش ریسک فشار خون بالا در زنان باشد. همچنین، مطالعات بر روی موش‌ها نشان داده‌اند که مصرف عسل می‌تواند از قلب در مقابل استرس اکسیداتیو محافظت کند. علاوه بر این، عسل، حاوی رزینی به نام بره موم است که زنبورها از درختان شیره‌دار و گیاهان مشابه تولید می‌کنند. بره موم نیز می‌تواند در بهبود سطح کلسترول و تری‌گلیسیرید مفید باشد.

مصرف منظم عسل خام می‌تواند به بهبود سلامت قلب کمک کند. عسل خام دارای خواص ضداکسیدانی است که می‌تواند از آسیب‌های اکسیداتیو در بدن جلوگیری کند و به حفظ سلامت قلب و عروق کمک کند. همچنین، مصرف عسل خام می‌تواند سطح کلسترول بد را کاهش داده و فشار خون را کنترل کند.

نقش عسل در بهبود زخم و سوختگی

استفاده از عسل، به عنوان یک درمان موضعی، از زمان مصر باستان شناخته شده است و تا به امروز همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بر اساس پژوهش های علمی، عسل، در بهبود زخم‌ها و سوختگی‌های با ضخامت نسبی که بعد از عمل جراحی عفونی شده‌اند، بیشترین اثربخشی را دارد. همچنین، برای درمان زخم پای دیابتی که یک عارضه جدی است و می‌تواند منجر به قطع عضو شود، عسل، بسیار موثر است. مطالعه ای روی افراد مبتلا به زخم پای دیابتی، نشان داده است که استفاده از عسل، برای درمان زخم، نرخ موفقیت 43.3 درصدی را دارد. در مطالعه دیگری نیز به نتایج بسیار خوبی رسیده‌اند که نشان می‌دهد استفاده موضعی عسل، 97 درصد از زخم‌های دیابتی شرکت کنندگان را بهبود بخشیده است.

نظریه محققان این است که قدرت ترمیمی عسل، از اثرات ضد باکتریایی و ضد التهابی آن نشات می‌گیرد. همچنین، عسل می‌تواند در درمان سایر بیماری‌های پوستی مانند پسوریازیس و زخم‌های هرپس نیز موثر باشد. به طور کلی، استفاده موضعی از عسل، می‌تواند بخشی از برنامه درمانی موثر برای سوختگی‌ها، زخم‌ها و بسیاری از بیماری‌های پوستی دیگر باشد.

عسل خام دارای خواص ضدباکتریایی و ضدالتهابی است که می‌تواند به بهبود سلامت پوست کمک کند. مصرف عسل خام می‌تواند به درمان آکنه، التهابات پوستی و علائم پیری زودرس کمک کند. همچنین، عسل خام می‌تواند به ترمیم و بازسازی بافت‌های پوستی کمک کند و پوست را نرم و لطیف نگه دارد.

عسل در بهبود سرفه در کودکان

سرفه یکی از مشکلات شایع در کودکان مبتلا به عفونت دستگاه تنفس فوقانی است و می‌تواند بر خواب و کیفیت زندگی آن‌ها و همچنین بزرگسالان اثر منفی بگذارد. در صورتی که داروهای رایج برای سرفه موثر نباشند و عوارض جانبی داشته باشند، عسل می‌تواند جایگزین خوبی باشد و شواهد نشان می‌دهد که در درمان سرفه موثر است. بر اساس مقالات علمی درباره عسل و سرفه در کودکان، عسل نسبت به دیفن هیدرامین در بهبود علائم سرفه موثرتر است و می‌تواند مدت زمان سرفه را کاهش دهد. همچنین عسل می‌تواند کیفیت خواب کودکان و بزرگسالان مبتلا به سرفه را بهبود بخشد. همچنین، برخلاف برخی داروهای سرفه، حاوی عسل هیچ عارضه جانبی ندارد. با این حال، برای جلوگیری از ریسک ابتلا بوتولیسم، بهتر است کودکان زیر دو سال عسل استفاده نکنند. برخی مطالعات نشان می‌دهد که عسل حتی می‌تواند از برخی داروهای ضدسرفه موثرتر باشد.

نقش عسل در بهبود علائم سرماخوردگی

عسل خام دارای خواص ضدعفونی کننده و ضدالتهابی است که می‌تواند در تسکین علائم سرماخوردگی مؤثر باشد. مصرف عسل خام می‌تواند به تسریع فرآیند بهبودی از سرماخوردگی کمک کند و علائمی مانند سرفه، گلو درد و آبریزش بینی را کاهش دهد.

تاثیر عسل بر تسکین علائم التهاب مفاصل

عسل خام دارای خواص ضدالتهابی است که می‌تواند در تسکین علائم التهاب مفاصل مؤثر باشد. مصرف منظم عسل خام می‌تواند به کاهش درد و التهاب مفاصل کمک کند و بهبودی را تسریع کند. همچنین، عسل خام می‌تواند به تقویت سلول‌های بافتی و بازسازی بافت‌های آسیب دیده کمک کند.

برای تهیه عسل مخصوص درمان سرطان، می توانید به صفحه خرید عسل گرما ندیده در سین‌سا ژاو مراجعه نمایید

اضافه کردن عسل به رژیم غذایی

در واقع، عسل به دلیل داشتن خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدعفونی‌کننده، یک جایگزین مناسب برای شکر و قند است. می‌توانید از عسل را در رژیم غذایی سالم خود در نظر بگیرید؛ مثلا برای شیرین کردن ماست، قهوه، چای و دیگر نوشیدنی‌ها استفاده کنید، فقط بایستی به این نکته توجه داشته باشید که دمایی ماده ای که عسل را به آن اضافه می کنید نبایستی بیش از 30 درجه باشد. علاوه بر این، می‌توانید از عسل به عنوان روش درمان خانگی برای سوختگی‌های خفیف و زخم‌ها استفاده کنید و یا آن را برای درمان سرفه به صورت خوراکی مصرف کنید. 

اثرات ضد سرطانی عسل سرد

شواهد روزافزونی وجود دارد که نشان می‌دهد عسل سرد می‌تواند دارای خاصیت ضد سرطانی باشد و اثر آن را از طریق مکانیسم‎‌های مختلفی از جمله فعالیت آنتی اکسیدانی، تنظیم 53 P ، توقف چرخه سلولی، فعالیت ضدجهش‌زا و تعدیل استروژن تعیین می‌کند. عسل سرد همچنین می‌تواند از طریق فعالیت ضدالتهابی و تعدیل کننده ایمنی و تعدیل سیکلواکسیژناز 2 و فاکتور نکروز تومور، اثرات ضد سرطانی ایجاد کند.

اثرات ضد توموری عسل سرد با استفاده از چندین رده و بافت سلولی سرطانی مورد بررسی قرار گرفته است. در این تحقیقات ثابت شده است که عسل سرد باعث کاهش تومورزایی انواع سرطان از جمله سرطان سینه، ریه، پوست، کلیه، پروستات، کولورکتال و سرطان دهانه رحم می‌شود. علاوه بر این، عسل سرد اثرات داروهای شیمی درمانی مانند 5-fluorouracil و paclitaxel را افزایش می‌دهد.

در مورد تأثیر عسل سرد بر سرطان، تحقیقات زیادی انجام گرفته است که نشان می‌دهد عسل سرد می‌تواند خواص ضد سرطانی داشته باشد. به‌عنوان‌ مثال، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که عسل سرد باعث آپوپتوز (مرگ برنامه‌ریزی شده سلولی) در سلول‌های سرطانی می‌شود و در حین حال سلول‌های سالم را بدون آسیب باقی می‌گذارد. علاوه بر این، برخی از محققان اعلام کرده‌اند که عسل سرد به دلیل سطوح بالای آنتی‌اکسیدان‌ها و سایر ترکیبات زیست فعال، می‌تواند از رشد و گسترش سلول‌های سرطانی جلوگیری نماید.

نتیجه‌گیری

عسل سرد هم بسیار مغذی است و هم برای سلامتی مفید است. چندین فعالیت عملکردی قوی از جمله خواص آنتی اکسیدانی، ضدالتهابی، ضد باکتریایی و ضد توموری را در میان چندین مورد دیگر نشان می‌دهد. بنابراین، عسل سرد به عنوان مکمل غذایی ارزشمند و همچنین مکمل مفید برای طب مدرن توصیه است.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن کمتری از زمان و انرژی مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

10 اردیبهشت، 1403 عسل
در این مقاله، به بررسی فواید عسل خام برای مردان می‌پردازیم. از افزایش استقامت و انرژی تا تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد جنسی....
21 اسفند، 1402 عسل
در این مقاله، به بررسی چند کاربرد جالب و متنوع از عسل می‌پردازیم که ممکن است تاکنون به آن‌ها توجه نکرده باشید....
07 اسفند، 1402 عسل
وقتی عسل و دارچین با هم ترکیب می‌شوند، تأثیرات بسیار قویتری را ایجاد می‌کنند. در این مقاله به بررسی 9 فایده ترکیب عسل و دارچین برای سلامتی پرداخته خواهد شد....
30 بهمن، 1402 عسل
در این مقاله، به بررسی مزایای ترکیب میوه خشک و عسل می‌پردازیم و نکات مهمی را برای استفاده بهینه از میوه‌ خشک در عسل ارائه می‌دهیم....
17 بهمن، 1402 عسل
در اینجا 14 نوشیدنی با عسل را به شما معرفی می‌کنیم که می‌توانید با عسل گرماندیده تهیه کنید و از طعم و خواص شربت عسل لذت ببرید....
20 دی، 1402 عسل
آلوئه ورا و عسل گرماندیده، دو محصول طبیعی هستند که به دلیل خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده و تسکین‌دهنده‌ی آن‌ها، می‌توانند در رادیوتراپی مفید باشند....
04 دی، 1402 عسل
استفاده از داروها و شیمی درمانی ممکن است عوارض جانبی ناخوشایندی را به همراه داشته باشد. در این مقاله، به بررسی نقش عسل در کاهش عوارض شیمی درمانی خواهیم پرداخت....
29 آذر، 1402 عسل
یکی از روش‌هایی که در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از عسل به عنوان یک واکسن طبیعی سرطان، کاهش علل ایجاد و مبارزه با آن است....
20 آذر، 1402 عسل
عسل یکی از محصولاتی است که برای کودکان ارزش غذایی بالایی دارد؛ اینجا به بررسی خواص عسل برای کودکان و سنی که کودکان می‌توانند عسل را مصرف کنند، خواهیم پرداخت....
30 آبان، 1402 عسل
آیا عسل می‌تواند به عنوان یک روش طبیعی و موثر در درمان رفلاکس اسید معده مورد استفاده قرار گیرد؟ در این مقاله ارتباط عسل با درمان رفلاکس معده را بررسی می‌کنیم....
22 آبان، 1402 عسل
یکی از فواید عسل برای زنان بالای 40 سال، بهبود و نگهداری پوست است. عسل با خواص آنتی‌اکسیدانی‌اش به کاهش وزن، تقویت ایمنی و مدیریت PCOS کمک می‌کند....
04 مهر، 1402 عسل
عسل و شکر هر دو کربوهیدرات هایی هستند که از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده‌اند. گاهی افراد، عسل را به جای شکر، برای شیرین کردن استفاده می کنند چرا که عسل، به عنوان گزینه سالم‌تر، مشهور است....
خرید عسل