مصرف عسل در دیابت | آیا افراد دیابتی می توانند عسل بخورند؟

عسل و دیابت

در این مقاله به موضوع مصرف عسل گرما ندیده به عنوان شیرین کننده در رژیم غذایی اشاره می‌شود. اما آیا مصرف عسل در دیابت بی ضرر است؟ جواب مثبت است، اما تحت شرایط خاص. افراد دیابتی باید مصرف قند و کربوهیدرات خود را کنترل کنند. عسل گرماندیده به دلیل اینکه دارای خواص ضد التهابی است، عارضه‌های دیابتی را کاهش می‌دهد.

آیا افراد مبتلا به دیابت نوع دو می‌توانند عسل بخورند؟

برخی افراد معتقدند که عسل برای افراد مبتلا به دیابت مضر است. این باور از آنجا نشات می‌گیرد که عسل شیرین است و ممکن است باعث افزایش قند خون شود. اما در واقعیت، عسل گرما ندیده می‌تواند برای افراد دیابتی مناسب باشد. عسل حاوی قندهای طبیعی است که در بدن به آرامی هضم می‌شوند و بر خلاف شکر قند، برای افزایش سطح قند خون تأثیر کمتری دارد. همچنین، برخی مطالعات نشان داده است که عسل گرماندیده می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و علاوه بر آن به بهبود تولید انسولین کمک می‌کند.

اغلب می‌شنویم که بیماران مبتلا به دیابت، را به دلیل افزایش قند خون، نباید مواد غذایی شیرین مصرف کنند. آیا عسل می تواند جایگزینی سالم برای شکر در شیرینی‌ها باشد؟

عسل و تاثیر آن در دیابت

آیا عسل گرما ندیده برای دیابتی ها ضرری ندارد؟

برخی، عسل را در چایی و قهوه استفاده کرده و یا از آن به عنوان شیرین کننده در آشپزی بهره می برند. افراد مبتلا به دیابت باید مصرف قند و کربوهیدرات خود را کنترل و مدیریت کنند، اگرچه به معنی اجتناب کامل از مصرف شیرینی جات نمی باشد و باید در حد تعادل مصرف شوند، مصرف عسل گرماندیده نه تنها بی ضرر است بلکه دارای خواص ضد التهابی بوده که عارضه های دیابتی را نیز کاهش می دهد. 

میزان قند خون یا گلوکز، بیانگر مقدار قند موجود در جریان خون می باشد. قند، منبع اولیه تامین انرژی بدن است. پانکراس (لوزالمعده) به منظور کنترل سطح قند خون، ماده‌ای به نام انسولین ترشح می‌کند. در افراد مبتلا به دیابت، بدن یا نمی‌تواند از انسولین بدرستی استفاده کند و یا قادر به تولید آن به میزان کافی نیست. برخی مطالعات نشان می دهد که مصرف عسل در حد متعادل می‌تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع دو مفید باشد. 

 

جایگزین کردن شکر با عسل در دوران دیابت

عسل می‌تواند جایگزین سالمی برای قند‌های فرآوری شده همچون شکر سفید و نیشکر باشد، با این حال باید در مصرف عسل، تعادل را نگه داشت، چرا که مصرف بیش از حد، می‌تواند باعث افزایش سطح قند خون شود، به ویژه در مواردی که عسل به همراه قندهای دیگر مورد استفاده قرار بگیرد.

افراد دیابتی باید دفعات مصرف هر نوع شیرین کننده را به حداقل برسانند، افزایش پیوسته قند خون می‌تواند باعث تسریع پیشرفت دیابت شود. 

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده در مقابل عسل فرآوری شده

اغلب عسل‌هایی که امروزه در دسترس هستند، فرآوری شده می باشند به این معنی که تولید کنندگان، این نوع عسل‌ها را گرما دهی و فیلتر می‌کنند. این فرآیند، بسیاری از آنزیم ها، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی عسل را از بین می‌برد. در صورتی که عسل گرما ندیده، علاوه بر این که گرمادهی نمی شود، به دلیل فرمولاسیون ویژه ای که دارد، این ویژگی ها را حفظ می‌کند. 

بر اساس مقالات پیمایشی که در مجلات پزشکی در رابطه با طول عمر سلولی در سال 2018 به چاپ رسیده، اعلام شده است که جایگزین کردن قندهای فرآوری شده با عسل گرماندیده، در پایین نگه داشتن سطح گلوکز خون مفید است. محققان این تاثیر را به شاخص گلایسمیک پایین‌تر در عسل گرما ندیده و توانایی آن در کاهش نشانگرهای التهابی و بهبود سطح کلسترول نسبت می‌دهند. 

نکته حایز اهمیت در مورد مصرف عسل این است که نوزادان زیر دو سال نباید عسل گرما ندیده بخورند، چرا که استفاده از غذاهای با منبع حیوانی، به دلیل احتمال ابتلا به بوتولیسم، که نوعی مسمویت خطرناک می باشد، برای کودکان زیر دوسال ممنوع است.

عسل گرماندیده یا عسل غیرفیلتر شده، بصورت مستقیم از کندوی زنبور بدست می آید و برای از بین بردن ناخالصی ها از صافی رد می شود. این در حالی است که عسل فرآوری شده تحت فرآیند فیلتراسیون قرار گرفته و برای از بین بردن قارچ ها و ماندگاری شفافیت آن، پاستوریزه نیز می شود (از طریق حرارت بالا)، عسل فرآوری شده صیقلی تر بوده ولی فرآیند فیلتراسیون و پاستوریزه کردن، مواد مغذی و آنتی اکسیدان های آن را از بین می برد.

عسل گرماندیده در مقابل عسل فرآوری شده

ارزش غذایی عسل گرما ندیده

عسل گرماندیده، شیرین کننده‌ای حاوی کربوهیدرات و کالری می‌باشد. یک قاشق غذاخوری عسل، با وزن حدود 21 گرم، حاوی ترکیبات زیر نیز می‌باشد:

 • 3.59 گرم آب 
 • 17.25 گرم قند
 • 11 میلی گرم پتاسیم
 • 1 میلی گرم کلسیم
 • 1 میلی گرم فسفر
 • 1 میلی گرم سدیم
 • 0.05 میلی گرم روی
 • 0.1 میلی گرم ویتامین سی

از دیگر تفاوت‌های عسل گرماندیده با شکر سفید میتوان به نحوه گوارش آن اشاره کرد. بدن با استفاده از آنزیم‌های موجود در خود عسل گرما ندیده، آن را تجزیه می‌کند در حالی که گوارش شکر نیازمند آنزیم های بدن است. 

همچنین به تفاوت مهم دیگر، یعنی  شاخص گلایسمی اشاره کرد. شاخصی که دامنه افزایش سطح قند خون ناشی از مصرف یک کربوهیدرات مشخص را تعیین می‌نماید. غذاهایی که شاخص گلایسمیک بالاتری دارند سطح قند خون را سریع و بطور قابل توجه‌ای افزایش می د‌هند در حالی‌ که ارزش غذایی پایینی دارند. 

برای آشنایی با "خواص عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

تاثیر عسل بر قند خون چگونه است؟

از آنجایی که عسل نوعی قند و کربوهیدرات طبیعی است، تاثیر آن بر قند خون نیز کاملا نرمال است. البته در مقایسه عسل با شکر، اثر عسل بر قند خون کمتر است. 

مطالعات علمی، اثرات عسل و شکر بر سطح قند خون را ارزیابی کرد. در این مطالعه افراد مبتلا به دیابت نوع یک و افرادی بدون این بیماری شرکت داشتند. محققان به این نتیجه رسیدند که در گروه بیماران دیابتی، به مدت 30 دقیقه بعد از مصرف عسل، افزایش اولیه ای در قند خون ایجاد شد. با این حال در ادامه، قند خون این افراد کاهش یافت و برای دو ساعت در سطح پایین تری باقی ماند. به همین دلیل محققان بیان کردند که عسل برخلاف شکر، باعث افزایش انسولین که هورمون مهمی در کنترل قند خون است شده و به این ترتیب قند خون را کنترل می کند.

تاثیر عسل بر قند خون

تحقیقات انجام شده در مورد تاثیر مصرف عسل در دوران دیابت

براساس یافته‌های مطالعات علمی انجام شده، مصرف عسل گرماندیده، سطح انسولین را افزایش داده و در نتیجه، موجب کاهش قند خون می گردد.

نکات مهم برای مصرف عسل در دیابت

مطالعه‌ای در سال 2004 انجام شد که تأثیر عسل و شکر بر سطح گلوکز خون را بررسی کرد. نتایج نشان داد که عسل گرماندیده می‌تواند سطح انسولین را افزایش دهد و باعث کاهش بیشتر قند خون شود. این موضوع می‌تواند دلیلی برای مفید بودن مصرف عسل گرماندیده در افراد دیابتی باشد.

رابطه بین مصرف عسل گرماندیده و گلوکز خون در افراد دیابتی در یک بررسی پیمایشی در سال 2017 مورد تحقیق قرار گرفت. نتایج نشان داد که عسل گرماندیده می‌تواند سطح گلوکزسرمی ناشتا را کاهش دهد و سطح سی-پپتید ناشتا را افزایش دهد. این خواص عسل می‌تواند در کنترل قند خون و نقش پانکراس در ترشح انسولین مؤثر باشد.

تحقیقات نشان داده است که عسل گرماندیده می‌تواند در درمان سلول‌های بتای پانکراس که مسئول تولید انسولین هستند، نقش مهمی ایفا کند. همچنین، عسل گرماندیده می‌تواند در درمان دیابت نوع دو مفید باشد به دلیل خاصیت کاهندگی قند خون.

علاوه بر این، عسل گرماندیده دارای خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی است که می‌تواند برای سلامتی افراد دارای فواید بسیاری باشد.

مقالات علمی نشان می‌دهند که عسل گرماندیده می‌تواند در کاهش سطح قند خون، کاهش ریسک عارضه‌های مرتبط با دیابت و بیماری‌های متابولیکی، و کمک به ترمیم زخم‌ها در افراد مبتلا به دیابت نوع دو مؤثر باشد.

همچنین، تحقیقات نشان داده است که عسل گرماندیده می‌تواند برای مقابله با فرآیندهای التهابی در بیماری‌های دیابت، تصلب شرائین و بیماری‌های قلبی-عروقی مفید باشد که همگی از مشخصات سندرم متابولیک هستند.

عسل و دیابت

تاثیرات عسل گرماندیده در کاهش قند خون

 • مطالعه‌ای در سال 2004 انجام شد که اثرات عسل و شکر بر سطح گلوکز خون را بررسی کرد. محققان دریافتند که عسل گرما ندیده می‌تواند سطح انسولین را افزایش دهد. عسل گرماندیده با تولید انسولین طبیعی بیشتر، منجر به کاهش بیشتر در میزان قند خون می‌شود. این موضوع می تواند دلیلی باشد برای مفید بودن مصرف عسل گرماندیده در افراد دیابتی.
 • در بررسی پیمایشی که در سال 2017 منتشر شد، رابطه بین مصرف عسل گرماندیده و گلوکز خون در افراد دیابتی مورد تحقیق قرار گرفت. محققان به این نتیجه رسیدند که عسل دارای اثرات زیر است:
  • عسل گرماندیده، گلوکزسرمی ناشتا ( که بعد از 8 ساعت ناشتا بودن فرد اندازه گیری می شود) را کاهش می‌دهد. 
  • سطح سی-پپتید ناشتا را افزایش می دهد. سی-پپتید به پانکراس (لوزالمعده) در تشخیص اینکه چه میزان انسولین ترشح کند کمک می‌کند و نقش کلیدی در ثابت نگه داشتن سطح قند خون در محدوده‌ای سالم، ایفای نقش می‌کند. 
 • در سال 2012 تحقیقاتی برروی 50 فرد مبتلا به دیابت نوع یک انجام شد. در این بررسی طی مقایسه ای که بین عسل گرماندیده با ساکاروز صورت گرفت، نتایج نشان داد که احتمال افزایش سطح قندخون توسط عسل گرما ندیده پایین‌تراست. محققان دریافتند که عسل می تواند، در درمان سلول‌های بتای پانکراس که مسئول تولید انسولین هستند، نقش ایفا کند. 
 • در مطالعه‌ای پیمایشی در سال 2018 ، نتیجه گیری شد که عسل گرماندیده می تواند در درمان دیابت نوع دو، مفید باشد. چرا که دارای خاصیت کاهندگی قند خون می‌باشد 

آیا عسل می تواند از دیابت پیشگیری کند؟

عسل سطح انسولین را افزایش داده و به افراد دیابتی در کنترل قند خون کمک می کند. محققان به این نتیجه رسیدند که رابطه ای بین عسل و شاخص گلایسمی پایین تر آن وجود دارد. در مطالعه ای که بر روی 50 بیمار مبتلا به دیابت نوع یک و 30 فرد فاقد این بیماری انجام شد، محققان دریافتند که در مقایسه با شکر، عسل در تمام شرکت کنندگان اثر گلایسمی پایین تری ایجاد نمود. 

همچنین سطح سی-پپتاید آنها را نیز افزایش داد. سی-پپتاید ماده ای است که در هنگام تولید انسولین در بدن به داخل جریان خون آزاد می شود. نرمال بودن سطح سی-پپتاید به این معنی است که بدن، انسولین کافی تولید می کند.

مصرف عسل در دیابت با چه ریسک هایی همراه است؟

به خاطر داشته باشید که عسل از شکر شیرین تر است. در صورت جایگزین کردن شکر با عسل مقدار کمی از آن نیاز است. از آنجاییکه عسل بر قند خون موثر است، تا زمان تحت کنترل درآمدن دیابت، باید از مصرف آن و سایر شیرین کننده ها خودداری کرد.  مصرف عسل باید در حد تعادل باشد. قبل از استفاده از عسل به عنوان شیرین کننده با پزشک خود صحبت نمایید. 

اگر دیابت شخص بخوبی کنترل شده و تصمیم دارد عسل را به رژیم خود اضافه کند، می بایست از عسل گرما ندیده استفاده نماید. این نوع عسل برای دیابتی ها بی ضرر تر است چراکه این عسل کاملا طبیعی است و هیچ گونه قند افزوده ای ندارد. 

عسل و دیابت

آیا مصرف عسل در دیابتی ها فوایدی دارد؟

یکی از فواید مصرف عسل گرما ندیده این است که سطح انسولین را افزایش داده و به کنترل قند خون کمک می کند. همچنین از آنجاکه عسل گرما ندیده، منبعی از آنتی اکسیدان ها بوده و خواص ضد التهابی دارد، جایگزین کردن شکر با عسل نیز مفید است. رژیم غذایی غنی از آنتی اکسیدان ها می تواند متابولیسم قند در بدن را بهبود بخشیده و خواص ضد التهابی عسل نیز پتانسیل کاهش عارضه های دیابتی را دارد همچنین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می شود. التهاب، به مقاومت انسولینی منجر می شود، به این معنی که بدن پاسخ مناسبی به انسولین نمی دهد. 

عسل و خواص آن

عسل مایعی غلیظ و طلایی رنگ است که توسط زنبور تولید شده و از شهد داخل گل ها بدست می آید. زنبور شهد گل را جمع آوری و تا زمان بازگشت به کندو در شکم خود دخیره می کند. شهد گل از ساکاروز (قند)، آب و سایر ترکیبات تشکیل شده و تقریبا 80 درصد آن کربوهیدرات و بیست درصد باقیمانده آب می باشد. زنبور ها از طریق هضم و بازگردانی چندباره شهد، عسل تولید می کنند. در طی این فرآیند آب شهد از بین می رود.

برای آشنایی با "مضرات قند و همینطور فواید و مضرات عسل" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

اگرچه عسل، نوعی شیرین کننده طبیعی است، میزان کربوهیدرات و کالری آن به ازای هر قاشق غذاخوری، بیشتر از شکر می باشد. طبق اعلام فائو، یک قاشق غذاخوری عسل خام حدود 60 کالری و 17 گرم کربوهیدرات دارد. همچنین عسل دارای ویتامین ها و مواد معدنی بسیاری از جمله آهن، ویتامین سی، منیزیم، پتاسیم، و کلسیم است. بعلاوه نوعی آنتی اکسیدان محسوب می شود. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از آسیب سلولی جلوگیری کرده و آن را کند می کنند. 

عسل یکی از محصولات طبیعی و مغذی است که از گل ها و شهد گردو، بادام، زنبورعسل استخراج می‌شود. عسل دارای خواص زیادی است که به سلامتی انسان کمک می‌کند. این شیرینی طبیعی، حاوی ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌های قوی است که به سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند و التهاب را کاهش می‌دهد. همچنین، عسل بهبود عملکرد گوارش، ضدعفونی کننده، آرامبخش و مرطوب‌کننده است.

خواص آنتی باکتریایی و ضد التهابی

 • مطالعات علمی، بر این نظرند که عسل گرما ندیده می تواند به دلیل خواص ضد میکروبی، آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی که دارد فواید بسیاری برای سلامتی افراد داشته باشد.
 • مقاله‌ای که در سال 2017 چاپ شد نگاهی به نقش بالقوه‌ی عسل گرما ندیده در درمان داشت. مولفان این مقاله بر این نظر بودند که پزشکان در آینده‌ای نزدیک، از عسل گرماندیده برای کاهش سطح قند خون، کاهش ریسک عارضه‌های مرتبط با دیابت، بیماری متابولیکی و کمک به ترمیم زخم ها در افراد مبتلا به دیابت نوع دو استفاده خواهند کرد. 
 • در سال 2014 ، محققان یافته‌های مشابهی منتشر کردند مبنی بر این که عسل گرماندیده می تواند برای مقابله با فرآیندهای التهابی مشاهده شده در بیماری دیابت، تصلب شرائین (آترواسکلروز) و بیماری قلبی-عروقی که همه از مشخصات سندرم متابولیک هستند، مفید باشد. 

برای تهیه عسل مخصوص درمان سرطان، می توانید به صفحه خرید عسل گرما ندیده در سین‌سا ژاو مراجعه نمایید

نتیجه گیری

عسل، شیرین کننده ای طبیعی است که تاثیر مثبتی بر شاخص گلایسمی دارد. اما همچون سایر انواع شیرین کننده ها، مصرف آن در حد تعادل، کلیدی است. پیش از اضافه کردن عسل به رژیم غذایی، با پزشک خود مشورت کنید. مصرف عسل برای همه افراد مناسب نیست از جمله کسانی که باید قند خون خود را کاهش دهند. در صورت تمایل به مصرف عسل، حتما عسل گرما ندیده تهیه کنید.

انتخاب عسل خوب

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن کمتری از زمان و انرژی مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

07 اسفند، 1402 عسل
وقتی عسل و دارچین با هم ترکیب می‌شوند، تأثیرات بسیار قویتری را ایجاد می‌کنند. در این مقاله به بررسی 9 فایده ترکیب عسل و دارچین برای سلامتی پرداخته خواهد شد....
12 آذر، 1402 عسل
برخی افراد معتقدند که صبحانه بهترین زمان مصرف عسل برای معده است، در حالی که دیگران معتقدند که مصرف شب قبل از خواب بهتر است؛ اما زمان طلایی مصرف عسل کدام است؟...
04 مهر، 1402 عسل
عسل و شکر هر دو کربوهیدرات هایی هستند که از گلوکز و فروکتوز تشکیل شده‌اند. گاهی افراد، عسل را به جای شکر، برای شیرین کردن استفاده می کنند چرا که عسل، به عنوان گزینه سالم‌تر، مشهور است....
30 مرداد، 1402 عسل
عسل دارای فوایدی همچون بهبود سلامت قلب می باشد، در این مقاله به فواید عسل گرما ندیده و مضرات عسل معمولی میپردازیم. استفاده میزان مناسب عسل گرماندیده معجزه میکند...
25 مرداد، 1402 عسل
مصرف بیش از حد قند های افزوده عواقب جبران ناپذیری بر سلامتی دارد. مصرف زیاد قند برای سلامتی مضر است اما عسل گرما ندیده می تواند جایگزین مناسبی برای قند باشد...
19 مرداد، 1402 عسل
عسل خام گرماندیده، دارای فواید زیادی برای سلامتی بوده و مصارف پزشکی متنوعی دارد. این نوع عسل، حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتونوترینت‌ها می‌باشد و می‌تواند در درمان مشکلات گوارشی، تسکین گلودرد و سر...
خرید عسل