حذف قند از رژیم غذایی مبتلایان به سرطان | عسل جایگزینی مناسب

حذف قند از رژیم غذایی مبتلایان به سرطان | عسل جایگزینی مناسب

عسل گرما ندیده به دلیل خواص آنتی‌اکسیدانی، ضدالتهابی و ضد سرطانی می‌تواند در پیشگیری و درمان انواع سرطان مؤثر باشد. خواص درمانی عسل گرما ندیده را در این مقاله مورد بررسی قرار می دهیم.

توی این مقاله در مورد "درمان سرطان با عسل و خواص درمانی عسل گرماندیده در برابر سرطان؟" صحبت میکنیم؛ محققان بسیاری در مورد ارتباط بین استرس اکسیداتیو، التهاب مزمن ناشی از آن، توسعه و انعطاف‌پذیری سلول‌های سرطانی تحقیق کرده‌اند. التهاب مزمن با مراحل مختلف سرطان‌زایی، از جمله تبدیل سلولی، ارتقا، بقا، تکثیر، تهاجم، رگ‌زایی و متاستاز مرتبط است. به عبارتی دیگر چگونه سلول‌ها جهش می‌کنند، تکثیر می‌شوند و مانند سلول‌های عادی نمی‌میرند و به قسمت‌های مختلف بدن گسترش می‌یابند و تومور ها را ایجاد می‌کنند و غیره. پزشکان، شیمی درمانی، پرتودرمانی و در صورت لزوم جراحی را تجویز می کنند و رژیم غذایی خاصی را برای بیمار تعیین می کنند که تقریباً به طور کامل انواع کربوهیدرات و قندها را از غذاهای بیمار حذف می کند. اما علت اصلی این موضوع چیست؟ 

حذف قند از رژیم غذایی بیماران مبتلا به سرطان

در بیشتر درمان‌های سرطان، قندها را از رژیم غذایی بیمار حذف می‌کنند. سلول‌های سرطانی، از قندها و کربوهیدرات ها، تغذیه می کنند؛ بنابراین بهتر است از رسیدن قند به آن ها جلوگیری شود. لذا تمامی متخصصان اتفاق نظر دارند که مواد قندی و کربوهیدرات ها، نبایستی در رژیم غذایی مخصوص بیماران مبتلا به سرطان قرار بگیرد. این درحالی است که سلول های سالم نیز از قند تغذیه می کنند و اگر قندها از رژیم غذایی مبتلایان به سرطان، حذف شود، سلول‌های سالم نیز تغذیه نشده و در نتیجه انرژی لازم برای محافظت از ارگانیسم های داخل بدن و مبارزه با سلول‌های سرطانی را از دست خواهند داد. راه حل این مشکل، استفاده از کربوهیدرات های دیگر، از جمله مصرف عسل می باشد. عسل گرما ندیده، یک محصول طبیعی با فعالیت‌های بیولوژیکی یا دارویی مهم است که دارای اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی، ضد فشار خون و کاهش قند خون می باشد.

حذف قند از رژِیم غذایی بیماران مبتلا به سرطان

مصرف عسل گرما ندیده به عنوان یک کربوهیدرات

راهکار پیشنهادی که وجود دارد، استفاده از عسل گرما ندیده به عنوان ماده قندی، به جای سایر فراورده ها و کربوهیدرات هاست. عسل گرماندیده، یک محصول طبیعی با فعالیت‌های بیولوژیکی یا دارویی مهم است که دارای اثرات ضد التهابی، آنتی اکسیدانی، ضد باکتریایی، ضد فشار خون و کاهش قند خون می باشد. با توجه به این موارد، مصرف آن می‌تواند برای بیماران مبتلا به سرطان مفید باشد، زیرا باعث کاهش قند خون و افزایش مقاومت بدن در برابر سایر بیماری‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن خواهد شد.

تایید تاثیرات مفید عسل

با انجام مطالعات علمی مدرن، تاثیرات مفید عسل تایید شده است. به عنوان نمونه، در سال ۲۰۱۴، Omotayo O. Erejuwa، Siti A. Sulaiman و Mohd S. Ab Wahab از گروه فارماکولوژی، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه Sains مالزی، نقش عسل گرما ندیده در کاهش سرعت گسترش و پیشرفت تومورها و سرطان ها را مورد ارزیابی قرار داده و تاثیر آن را تایید کردند.

نقش استرس اکسیداتیو در ایجاد سرطان

خوشبختانه فاکتورها نوید دهنده پیشگیری و درمان سرطان می‌باشند. عوامل متعددی شناسایی شده‌اند که می‌توانند با مسیرهای سیگنالینگ سلول‌های ردوکس تداخل کنند. این‌ها مواد خنثی مشتق شده از میوه‌ها، سبزیجات، ادویه‌جات و غلات هستند. عسل گرما ندیده که به دلیل خواص درمانی و سلامتی گسترده آن، ماده‌ای خنثی تلقی می‌شود، به طور فعال توسط تیم‌های تحقیقاتی در پیشگیری، درمان و کمک به بیمارانی که تحت پروتکل‌های سنتی درمان سرطان قرار می‌گیرند، مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

پس چرا محققان سرطان در حال مطالعه عسل گرماندیده هستند؟

درمان‌های سنتی سرطان محدودیت‌هایی برای بهبود سرطان دارند. علاوه بر این، درمان‌های سنتی سرطان می‌تواند عوارض جانبی نامطلوبی نیز داشته باشد. این عوامل به تلاش‌ها برای یافتن محصولات طبیعی و گیاهی کمک می‌کنند که در راستای پیشگیری یا درمان و بهبود بیماران سرطانی است. در موارد دیگر، عسل می‌تواند مکملی برای درمان‌های سنتی سرطان باشد و به بیماران کمک کند تا آن بتوانند درمان‌ها را بهتر تحمل کنند یا به‌صورت هم‌افزایی کار کنند. 

محققان معتقدند عسل گرما ندیده به دلیل دار بودن فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک ممکن است منبع کلیدی مبارزه با سرطان در غذاها باشد. عسل گرما ندیده یکی از محبوب‌ترین محصولات طبیعی است که از نظر اثرات ضد سرطانی مورد بررسی قرار گرفته است همینطور در مقابل رده‌های سلولی سرطانی بررسی شده است.

ارتباط عسل و سرطان

مهم ترین ترکیبات عسل گرما ندیده در مطالعات انجام شده

 این مطلب به 70 مطالعه مختلف اشاره می‌کند که مهم‌ترین ترکیبات عسل گرما ندیده را با آنتی‌بیوتیک بررسی می کند:

 1. فلاونوئیدها (کمپفرول، کاتچین و کوئرستین) 
 2. اسیدهای فنولیک (اسید کافئیک و اسید گالیک) 

فعالیت سرطانی مکانیسم پیشنهادی اصلی برای فعالیت ضد سرطانی عسل و ترکیبات آن، اثرات آنتی‌اکسیدانی، آپوپتوز، مهارکننده فاکتور نکروز تومور، ضد تکثیر، تعدیل‌کننده ایمنی، ضدالتهابی و استروژنی است. در بخش‌های بعدی، برخی از این مکانیسم‌های ضدسرطانی را بیشتر بررسی خواهیم کرد و نمونه‌هایی از شواهدی که اثربخشی عسل گرما ندیده را پوشش می‌دهند، خواهیم آورد.

دو مورد از مطالعات، بر روی تأثیر عسل گرماندیده بر استرس اکسیداتیو و التهاب مزمن انجام شده بود. شواهدی از مطالعه‌ای در سال 2018 وجود دارد که نشان می‌دهد عسل گرماندیده در حضور پراکسید هیدروژن، که برای القای استرس اکسیداتیو استفاده می‌شود، «پتانسیل قابل‌توجهی» برای محافظت از DNA در برابر آسیب اکسیداتیو در خون انسان به طور کامل از خود نشان می‌دهد. در مطالعه‌ای گسترده‌تر در همان سال محققان عمیقاً به این سؤال پرداختند که آیا عسل گرماندیده می‌تواند از استرس اکسیداتیو محافظت کند و التهاب مزمن را کاهش دهد یا خیر؟ نتیجه‌گیری آنها واضح و دلگرم‌کننده بود که آنزیم‌های آن به‌عنوان عاملی طبیعی برای جلوگیری از بیماری‌های اکسیداتیو و مرتبط با التهاب شناخته شد است.

اصطلاح آپوپتوز به مرگ طبیعی برنامه‌ریزی‌شده سلولی اشاره دارد که در موجودات زنده رخ می‌دهد. فرآیند آپوپتوز می‌تواند در سلول‌های سرطانی مسدود شود؛ بنابراین خاصیت آپوپتوز عسل توانایی آن در تحریک مرگ سلولی، در سلول‌های سرطانی است.

مطالعه جدیدی که در سال 2022 منتشر شده، به بررسی اثر آزمایشگاهی عسل گرماندیده و ترکیب آن با 5-Fu می‌پردازد  که رایج‌ترین داروی مورداستفاده در درمان سرطان روده بزرگ بر پارامترهای مورفولوژیکی و فیزیکی می‌باشد. این مطالعه نشان می‌دهد که عسل گرماندیده با اثر بر روی سلول‌های درون بافت‌های کولون، وزن، قطر و چگالی جرمی بافت‌ها را کاهش می‌دهد و از طریق کاهش تعداد زیادی از مهارکننده‌های آپوپتوز،باعث مرگ سلول سرطانی می‌شود. 

با کاهش مهارکننده‌های آپوپتوز، پروتئین‌هایی که مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلولی را مسدود می‌کنند، منجر به مهار رشد بیشتر سلول‌های سرطانی و کاهش وزن می‌شود. نتایج این مطالعه نشان داد که عسل گرماندیده به کاهش توانایی بقای سلول‌های بنیادی سرطانی و همچنین تأثیر شیمیایی عسل نسبت به 5-Fu منجر می‌شود؛ باتوجه‌به اینکه مقاومت آپوپتوز یکی از دلایل اصلی ابتلا به سرطان است. به‌طورکلی، این مطالعه نشان می‌دهد که گنجاندن عسل گرماندیده به 5-Fu، اندازه بافت‌ها را با مهار رشد سلول‌های سرطانی جدید کاهش می‌دهد و ممکن است برای کاهش مقاومت شیمیایی مفید باشد.

این مطالعه اخیر بر اساس مطالعه‌ای در سال 2018 روی عسل گرما ندیده، همراه با 5-فلوئورواوراسیل (5-FU) انجام شده است. از نکات برجسته این مطالعه می‌توان به نکات زیر اشاره کرد

  «عسل گرما ندیده آپوپتوز ناشی از 5-FU را افزایش می‌دهد. مسیر درونی و بیرونی را تنظیم می‌کند.»  و همچنين عسل گرما ندیده  در ترکیب با 5-FU اثرات ضد متاستازی دارد و مهاجرت سلول‌های سرطانی را کاهش می‌دهد. 

تحقیقات بیشتر توسط همین تیم، که در دو بخش منتشر شده است اعلام می‌کند، یافته‌های اولیه در مورد افزایش ارتقای آپوپتوز و کاهش تکثیر یا سرکوب توانایی متاستاتیک سلول تأیید کرد. در این دو مطالعه، عسل گرما ندیده به‌تنهایی در غلظت‌های مختلف در برابر دو رده سلولی مختلف سرطان روده بزرگ مورد آزمایش قرار گرفت. بخش اول این مطالعات شامل نتایج زیر است «به‌طورکلی، این یافته‌ها نشان می‌دهد که آنزیم‌های عسل گرما ندیده می‌تواند نوعی درمان غذایی پیشگیرانه یا حتی درمانی برای سرطان روده بزرگ باشد.»

تعدیل‌کننده ایمنی، در این زمینه به توانایی عسل در تعدیل سیستم ایمنی بدن اشاره دارد. مقاله‌ای که در سال 2021 منتشر شد، تمام مطالعات سرطان مربوط به عسل را با تمرکز ویژه بر خلاصه‌کردن شواهد مربوط به خواص تعدیل‌کننده ایمنی عسل مرور کرد. متن کامل این مطالعه برای عموم در دسترس است که شامل: تغییرات خالص کلی ناشی از عسل و ترکیبات پلی فنولی آن ریز محیط تومور را تغییر می‌دهد، رگ‌زایی را کاهش می‌دهد و سلول‌های ایمنی را دوباره برنامه‌ریزی می‌کند و آنها را نسبت به ادامه رشد و متاستاز سلول‌های سرطانی مقاوم می‌سازد.

خواص ضد سرطانی عسل خام چیست؟ قدرت شفابخش عسل گرما ندیده سرد

عسل گرما ندیده می‌تواند مکمل غذایی قدرتمندی در مبارزه با سرطان باشد. تحقیقات نشان داده است که عسل گرما ندیده حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی، عوامل ضدالتهابی و آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی است که به کاهش عوارض جانبی منفی درمان سرطان و حتی بهبود اثربخشی آن کمک می‌کند.  اگر شما یا یکی از عزیزانتان تحت درمان سرطان باشید، به‌خوبی می‌دانید که این تجربه می‌تواند تجربه‌ای طاقت‌فرسا از نظر جسمی و احساسی باشد. اما آیا می‌دانستید که عسل گرما ندیده می‌تواند مکمل غذایی قدرتمندی در مبارزه با سرطان باشد؟

خواص ضد سرطانی عسل خام

قدرت شفابخش عسل گرما ندیده در درمان سرطان

تحقیقات اخیر نشان داده است که عسل گرما ندیده حاوی آنتی‌اکسیدان‌های قوی، عوامل ضدالتهابی و آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی است که به کاهش عوارض جانبی درمان سرطان و حتی بهبود اثربخشی آن کمک می‌کند. آنچه عسل گرما ندیده را نسبت به سایر عسل‌ها متمایز می‌کند تعهد به طبیعی بودن و حرارت ندیدن آن است. این عسل، هرگز گرما نمی بیند تا به آنزیم‌ها و مواد مغذی آن آسیب نرسد. اگر شما نیز برای کمک به بهبودی بدن در طی روند درمانی سرطان، راهی طبیعی و بی‌ضرر را می‌خواهید دنبال کنید، پیشنهاد ما به شما استفاده از عسل گرما ندیده می‌باشد.

فواید عسل گرما ندیده

عسل گرما ندیده، قرن‌ها در طب، برای درمان انواع بیماری‌ها از جمله سرطان مورد استفاده قرار می‌گرفته است. این عسل دارای خواص ضدباکتری و ضدالتهابی قدرتمندی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن و مبارزه با عفونت‌ها کمک می‌کند. همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است تا از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد که به‌عنوان عاملی سرطان‌زا شناخته شده‌اند محافظت کند.

دلایل اثربخشی عسل گرما ندیده در درمان سرطان

خواص عسل سرد بسیار است، عسل گرما ندیده دارای خواص ضد سرطانی قدرتمند و تأثیرگذاری است. یکی از دلایل اصلی آن محتوای بالای آنتی‌اکسیدان‌ها در عسل گرما ندیده است که از سلول‌ها در برابر آسیب ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

سایر مزایای عسل گرما ندیده

 • حاوی آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی برای تقویت سیستم ایمنی
 • دارای خواص ضدالتهابی برای کاهش التهاب مزمن
 • افزایش حساسیت سلول‌های سرطانی به شیمی‌درمانی

درحالی‌که تحقیقات در مورد اثرات خاص عسل گرما ندیده بر سرطان، همچنان ادامه دارد، شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد عسل گرماندیده می تواند خواص ضد سرطانی قدرتمند و تأثیرگذاری داشته باشد. یکی از اصلی‌ترین دلایلی که موجب می‌شود، عسل گرماندیده به مبارزه با سرطان کمک کند، محتوای بالای آنتی‌اکسیدان‌های درون آن است. آنتی‌اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که از سلول‌ها در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. این مولکول‌های ناپایدار به DNA و دیگر ساختارهای مهم سلولی آسیب می‌رسانند. این آسیب می‌تواند منجر به سرطان و سایر بیماری‌های مزمن شود. 

عسل گرما ندیده دارای طیف گسترده‌ای از آنتی‌اکسیدان‌ها از جمله اسیدهای فنولیک، فلاونوئیدها و آنزیم‌هایی مانند گلوکز اکسیداز است. این ترکیبات دارای اثرات آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی قوی هستند که می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به سرطان کمک کند. علاوه بر خواص آنتی‌اکسیدانی، حاوی آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی نیز می‌باشد که در مبارزه با عفونت‌ها و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک شایانی می‌کند. این کمک‌رسانی در درمان سرطان حائز اهمیت است؛ زیرا شیمی‌درمانی و سایر درمان‌های سرطانی بر ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند و بیماران را در برابر عفونت‌ها و سایر عوارض آسیب‌پذیرتر می‌کنند. 

عسل گرماندیده همچنین حاوی ترکیباتی مانند متیل گلیوکسال است که اثرات ضدباکتریایی و ضدقارچی قوی دارد. این ترکیبات مهم می‌باشند؛ زیرا بسیاری از بیماران سرطانی به دلیل سرکوب سیستم ایمنی خود در معرض خطر عفونت قرار می‌گیرند. 

عسل گرما ندیده می‌تواند از راه‌های دیگری نیز به مبارزه با سرطان و بهبودی آن کمک کند. یکی از این راه‌ها توانایی در کاهش التهاب است. التهاب مزمن عاملی پیشرو و مخرب در بسیاری از بیماری‌های مزمن از جمله سرطان است. عسل گرماندیده حاوی ترکیباتی مانند کورستین و کامفرول است که اثرات ضدالتهابی قوی دارند. در نهایت، عسل گرما ندیده می‌تواند به بهبود اثربخشی درمان سرطان کمک کند. مطالعات نشان داده‌اند که عسل گرما ندیده به حساس شدن سلول‌های سرطانی به داروهای شیمی‌درمانی کمک کرده و آنها را مستعد درمان می‌کند. این اتفاق بدان معناست که این عسل می تواند به بهبود درمان سرطان کمک کند و نتایج درمانی بهتری را برای بیماران به همراه بیاورد.

نتیجه گیری

درحالی‌که تحقیقات در مورد اثرات عسل گرما ندیده بر درمان سرطان همچنان ادامه دارد، شواهد فزاینده و رو به رشدی وجود دارد که نشان می‌دهد عسل گرما ندیده خواص ضد سرطانی دارد. محتوای بالای آنتی‌اکسیدان‌ها، آنتی‌بیوتیک‌های طبیعی و ترکیبات ضدالتهابی، این عسل را به درمانی طبیعی و مکمل با اثربخشی بالا برای بیماران سرطانی تبدیل کرده است.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان در حال حاضر تحت درمان سرطان قرار گرفته‌اید، می‌توانید عسل گرما ندیده را در رژیم غذایی سالم خود بگنجانید و از روند بهبودی بدن خود حمایت کنید.

درمان سرطان با عسل گرماندیده

درمان سرطان با عسل گرماندیده

درمان سرطان به روش جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی، با برخی عوارض جانبی و افزایش مقاومت به درمان همراه است. به همین دلیل، درمان مکمل و جایگزین، بیشتر مورد مطالعه قرار گرفته است. استفاده از این درمان ها، محدودیت هایی دارد اما دارای مزایای مهمی از جمله مقرون به صرفه بودن، در دسترس بودن و عوارض جانبی کمتر نیز هست.

درمان مکمل و جایگزین سرطان با استفاده از عسل گرما ندیده

استفاده از عسل گرما ندیده، به عنوان درمان مکمل و جایگزین برای سرطان، از جمله روش های مطرح شده در این زمینه است. تحقیقات نشان داده است که عسل گرما ندیده، دارای اثرات ضد متاستاتیک، ضد تکثیر و ضد سرطانی است. در نتیجه، مصرف آن می‌تواند به عنوان یکی از روش های درمانی مکمل و جایگزین برای سرطان به کار گرفته شود ترکیبات موجود در آن، شامل ترکیبات فعال بیولوژیکی مانند فلاونوئیدها و ترکیبات فنلی، ویتامین ها، عناصر کمیاب، اسیدهای آمینه و پروتئین ها و همچنین آنزیم های خاصی از جمله گلوکز اکسیداز، اینورتاز و کاتالاز است. مطالعات زیادی در مورد تأثیر مصرف عسل گرماندیده، بر سرطان پستان، کبد و کولورکتال انجام شده است. مطالعات دیگری نیز با نتایج امیدوارکننده ای، برای درمان سرطان‌هایی از جمله سرطان پروستات، مثانه، سلول‌های سرطانی آندومتر، کلیه، پوست، دهانه رحم، دهان و استخوان نیز در دسترس است.

تحقیقات دیگری، نشان داده است که عسل گرماندیده، دارای اثرات ضد متاستاتیک، ضد تکثیر و ضد سرطانی است. در نتیجه، مصرف آن می‌تواند به عنوان یکی از روش های درمانی مکمل و جایگزین برای سرطان به کار گرفته شود. به یاد داشته باشید که عسل، تا زمانی که خام و تازه باشد و هیچ گونه حرارت و گرمایی به آن منتقل نشده باشد، دارای خواص مطرح شده است.

 • مطالعه ای در سال 2011 انجام شد، که مسمومیت سلولی با افزایش نشت لاکتات دهیدروژناز (LDH) از غشای سلولی را نشان داد. این آزمایش مشخص کرد که مصرف عسل گرما ندیده، باعث القای آپوپتوز و کاهش پتانسیل غشای میتوکندری می شود. 
 • مطالعه‌ای در سال 2017 انجام شد که نشان داد عسل گرما ندیده از طریق تعدیل فعالیت های خونی، استروژنی و آپوپتوز در پستان، سرطان پستان را کاهش می دهد. مدل حیوانی آزمایشی سرطان پستان عسل، می تواند به عنوان یک عامل طبیعی "تسکین دهنده سرطان" یا به عنوان مکمل برای عوامل شیمی درمانی استفاده شود.
 • مطالعه دیگری در سال 2017 نشان داد که عسل گرماندیده، دارای فعالیت ضد سلول های سرطان پستان است.
 • مطالعه‌ای مقدماتی از سال 2013 نشان می دهد که عسل گرماندیده، به دلیل فعالیت های ضد استروژنی و توانایی آن در القای دپلاریزاسیون غشای میتوکندری، دارای اثر ضد سرطانی است. اثرات ضد تکثیر و ضد متاستاتیک عسل گرماندیده با توانایی آن در سرکوب تومورزایی و کاهش اندازه و تعداد تومورها در سرطان پستان ناشی از DMBA در موش‌ها نشان داده شد.

مطالعه ای با عنوان "پیشگیری از رشد سرطان با کافئیک اسید، یکی از ترکیبات فنولی عسل گرماندیده، در سلول های سرطانی کولون (روده بزرگ) HCT 15" توسط S. K. Jaganathan و M. Mandal انجام شد که نشان داد کافئیک اسید، سرطان روده بزرگ را با تکثیر سلولی به روشی وابسته به دوز، مهار می کند.

مطالعه ای که در سال 2009 انجام شد که به بررسی تاثیر عسل گرماندیده در مبارزه با سرطان پرداخت. نتایج نشان دادند که عسل گرما ندیده، به دلیل دارا بودن ترکیبات فنلی بالا، باعث ایجاد اثر بازدارنده در رشد سلول‌های سرطانی شده و حیات سلول های سرطانی آندومتر و پروستات را کاهش می دهد.

مطالعه ای در سال 2012 انجام شد که نشان داد، استفاده از عسل گرما ندیده برای درمان سرطان کبد (HepG2)، به طور قابل توجهی تعداد سلول‌های HepG2 زنده و سطوح اکسید نیتریک (NO) بدن را کاهش داده و وضعیت آنتی‌اکسیدانی کل (TAS) را نیز افزایش می‌دهد.

مطالعه ای در سال 2012 نیز نشان داد مصرف عسل گرما ندیده، باعث توقف تکثیر سلول‌های HepG2 و ایجاد آپوپتوز در HepG2 می شود.

مطالعه ای در سال 2013 انجام شد که به بررسی تاثیر محافظتی عسل در شکستن رشته DNA ناشی از جهش‌زایی در رده سلولی HepG2 پرداخت. این مطالعه، ارتباط بین محتوای فنلی زیاد و محافظت از HepG2 در برابر آسیب DNA ناشی از جهش‌زاها را نشان داد. اثر محافظتی عسل در برابر آسیب DNA ناشی از جهش زاها در HepG2 را می توان به خواص آنتی اکسیدانی و مهار رادیکال های آزاد آن نسبت داد.

مطالعه ای در سال 2012 انجام شد که نشان داد عسل گرماندیده، دارای اثر ضد سرطانی بر سلول‌های سرطانی کبد است و اثر محافظتی در برابر سرطان‌زایی کبدی ناشی از مواد شیمیایی در موش‌ها دارد.

مطالعات همچنین نشان دادند که مصرف عسل گرما ندیده از تکثیر سلولی جلوگیری می کند، آپوپتوز را القا می کند، پیشرفت چرخه سلولی را با اختلال مواجه می کند و باعث دپلاریزاسیون غشای میتوکندری در دیگر اشکال سرطان ها، از جمله موارد زیر می شود:

 • سرطان آندومتر (Tsiapara، 2009)
 • کارسینوم سلول کلیه (سامرغندیان، 1390)
 • سلول های سرطانی پوست (ملانوم) (پیچیچرو، 2010)،
 • خطوط سلولی سرطان دهانه رحم (یاکوب، 2013)،
 • سلول های سرطان ریه سلول غیر کوچک (Aliyu، 2013)،
 • سلول های سرطانی دهان (کارسینوم سلول سنگفرشی دهان) و سلول های سرطانی استخوان (استئوسارکوم) (قشم، 1389).

درمان سرطان با عسل گرماندیده

چرا درمان سرطان با عسل گرماندیده؟

بسیاری از مطالعاتی که توسط تیم‌های تحقیقاتی انجام شده است یا عسل گرماندیده را در میان چند نوع عسل دیگر قرار داده‌اند یا منحصراً روی عسل گرماندیده متمرکز شده‌اند. دلیل این امر مربوط به شهرتی است که عسل گرماندیده در 30 سال گذشته به دلیل خواص ضدباکتریایی، ضدویروسی، ضد انگلی و ضدالتهابی آن ایجاد کرده  و یا ممکن است به دلیل انواع فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک باشد. 

مطالعه‌ای در سال 2021 که در بالا مورد بحث قرار گرفت، موارد زیر را به‌عنوان فلاونوئیدهای اصلی موجود در عسل گرما ندیده فهرست می‌کند: کریسین، گالانگین، ایسورهامتین، کامپرول، لوتئولین، آپیژنین، پینوبانکسین، پینکوئمبرین و کوئرستین.

اسیدهای اصلی در آن فنولیک عبارت‌اند از: متوکسی بنزوئیک، متوکسی بنزوئیک اسید، کافئیک اسید، اسید فرولیک، اسید گالیک، اسید p-Couraric و اسید سیرینگیک.

اسامی بالا جز نام‌هایی نیستند که ما روی برچسب‌های فروشگاه مواد غذایی به دنبال آن بگردیم و ببینیم، اما نوعی از ترکیباتی هستند که به خواص ضد سرطانی کمک می‌کنند.

ماهیت تحقیق

اکثر مطالعات آزمایشگاهی هستند. یعنی در آزمایشگاه، در مقابل رده‌های سلولی انجام شده است و برخی مطالعات برروی موش‌ها انجام گرفته است. تحقیقی با بررسی این موضوع که چگونه هضم عسل گرماندیده بر خواص مبارزه با سرطان تأثیر می‌گذارد، به این سؤال پرداخته است. در این تحقیق، تیم پژوهشگر شرایطی مشابه با هضم غذا در انسان را در آزمایشگاه شبیه‌سازی کرده و سپس اثربخشی عسل گرماندیده هضم نشده و هضم شده را در درمان سلول‌های سرطان روده بزرگ انسانی مقایسه کردند. و این آزمایش از نظر علمی تأیید شده است. در این آزمایش نتایج مشابهی بین عسل گرماندیده هضم شده باتوجه‌به مهار توانایی تشکیل کلونی‌های سلول سرطانی یافته شده اما تفاوت‌هایی در نحوه القای آپوپتوز و تنظیم چرخه سلولی توسط این دو عسل وجود داشت.

یکی از تحقیقات بسیار قابل توجه در این مورد مطالعه‌ای بود که در سال 2016 انجام شد و دو نوع عسل گرماندیده را با عسل معمولی در مورد سرطان سینه برروی موش آزمایش شد. موش‌ها به 4 گروه به شرح زیر تقسیم شدند:

 1. کنترل منفی (بدون القای تومور)
 2. کنترل مثبت (بدون درمان با عسل)
 3. گروهی با عسل معمولی تغذیه کردند 
 4. گروهی با عسل گرماندیده تغذیه کردند. تومورها عمداً القا شدند و از زمانی که تومورها شروع به شناسایی شدند، تغذیه با عسل آغاز شد. در هر دو گروه تحت درمان با عسل، تومورهای تشکیل‌شده از نظر وزن و حجم کوچک‌تر بودند و در مقایسه با گروه درمان‌نشده، درجات بافت‌شناسی بهتری داشتند. در این آزمایش به صورت واضح دیده شد برای اینکه عسل به موش‌ها کمک کند، هضم شد و در جریان خون در دسترس قرار گرفت تا بتواند بر سلول‌های سرطان سینه در تومورها تأثیر بگذارد.

انواع سرطان‌های مورد مطالعه

سرطان سینه و سرطان روده بزرگ شایع‌ترین موارد بودند که اغلب، به دلیل فراوانی این سرطان‌ها مورد مطالعه قرار گرفته‌اند. در مورد سرطان سینه، برخی از تحقیقات اشاره کردند که به‌ویژه بر روی رده‌های سلولی که درمان آن با درمان‌های مرسوم سرطان دشوار است، متمرکز شده است. همچنین مطالعات مربوط به سرطان پوست، سرطان پروستات، سرطان ریه و سرطان کبد مورد بررسی قرار گرفته است.

انتخاب عسل مناسب

یکی از بهترین راه های پیشگیری و مبارزه با سرطان، مصرف عسل گرماندیده است. عسلی دارای محتوای فنولیک بالایی باشد، برای جلوگیری از سرطان بسیار مفید است. با توجه به اینکه مکانیسم های عسل در جلوگیری از رشد و تکثیر سلول های سرطانی بسیار گسترده هستند، می توان ادعا کرد که مصرف عسل گرما ندیده یک راه حل طبیعی و کارآمد جهت پیشگیری و درمان سرطان است.

نتیجه گیری

گنجاندن عسل گرماندیده در رژیم غذایی روزانه به‌عنوان اقدامی پیشگیرانه در برابر بسیاری از بیماری‌ها پیشنهاد می‌شود همینطور برای کسانی که با سرطان مبارزه می‌کنند، یا عزیزی دارند که در حال مبازره با سرطان است.

 انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل