فواید و مضرات عسل | مصرف عسل برای سلامتی مفید است یا مضر؟

فواید و مضرات عسل | مصرف عسل برای سلامتی مفید است یا مضر؟

عسل دارای فوایدی همچون بهبود سلامت قلب می باشد، در این مقاله به فواید عسل گرما ندیده و مضرات عسل معمولی میپردازیم. استفاده میزان مناسب عسل گرماندیده معجزه میکند

توی این مقاله در مورد "فواید عسل و مضرات آن و همینطور اینکه آیا مصرف عسل برای سلامتی مفید است یا مضر؟" صحبت میکنیم؛ عسل اغلب به عنوان یک جایگزین سالم برای شکر معمولی به بازار عرضه می شود که این امر تا حد زیادی به علت فواید عسل، مزایای متعدد مرتبط با آن و محتوای آنتی اکسیدانی عسل، می باشد. با این وجود، در حالیکه برخی ادعا می‌کنند که عسل می‌تواند یک راه خوشمزه و مغذی برای کمک به ارضاء میل به شیرینی باشد، باقی افراد آن را افراط در مصرف قند و شیرینی‌جات می دانند.

عسل چیست؟

عسل ماده ای شیرین و شربت مانند است که زنبورها، آن را از شهد گیاهان گلدار، تولید می کنند. زنبورها برای تولید عسل، ابتدا شهد را جمع آوری کرده سپس آن را مصرف کرده و درنهایت پس از هضم عسل، آن را در داخل کندوی عسل می ریزند. عسل در ساختارهای موم مانند به نام لانه زنبوری که توسط انسان از طریق زنبورداری جمع آوری می شود، ذخیره خواهد شد.

انواع عسل

انواع بسیاری از عسل وجود دارند، که بر اساس منبع گیاهی، روش استخراج و خام یا پاستوریزه بودن با یکدیگر متفاوت هستند:

  • عسل شبدر
  • عسل آووکادو
  • عسل گندم سیاه
  • عسل بلوبری
  • عسل مریم گلی
  • عسل اکالیپتوس
  • عسل شکوفه پرتقال
  • عسل یونجه

اگرچه مشخصات تغذیه ای هریک از این عسل ها بسته به نوع آن ها متفاوت می باشد اما یکی از فاکتور هایی که باعث ماندگاری اثرات درمانی و فواید معجزه آسای عسل می گردد؛ گرما ندادن به عسل است به طوریکه حتی از عسل گرما ندیده برای بهبود دهنده و تسریع بخش درمان سرطان نیز استفاده می شود.

انواع عسل

استفاده از عسل گرما ندیده به‌عنوان درمانی برای سرطان

در سال‌های اخیر، استفاده از عسل به‌عنوان درمانی طبیعی برای بهبود و حتی پیشگیری از سرطان به‌طور فزاینده‌ای محبوب شده است. علاقه‌مندان این روش ادعا می‌کنند که ترکیبات طبیعی موجود در عسل دارای خواص ضد سرطانی است که می‌توان از آن برای مبارزه با بیماری سرطان استفاده کرد. هم‌چنین، عسل گرما ندیده نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. این نوع عسل حاوی سطوح بالایی از ترکیبات خاص از جمله اسیدهای فنولیک است که می‌تواند خواص ضد سرطانی داشته باشد.

شواهد و مطالعات مرتبط با عسل گرما ندیده و سرطان

برخی مطالعات نشان داده‌اند که عسل گرما ندیده می تواند اثرات ضد سرطانی داشته باشد. برای مثال، در یک مطالعه دیده شد که محلولی از عسل گرما ندیده و روغن‌زیتون می‌تواند اندازه تومورها را در موش‌های مبتلا به تومور کاهش دهد. همچنین، مطالعه دیگری نشان داده است که محلولی از عسل گرماندیده و آب‌لیمو می‌تواند اندازه تومورها را در موش‌های مبتلا به سرطان کبد کاهش دهد

مشخصات تغذیه ای و فواید عسل:

بطور معمول یک قاشق غذاخوری (۲۱ گرم) از هرنوع عسل دارای ۶۴ کالری و ۱۷ گرم کربوهیدرات بدون چربی، فیبر و پروتئین بوده همچنین حاوی چندین ریزمغذی مانند پتاسیم، آهن و روی در مقادیر بسیار کمی، کمتر از ۱٪ از مصرف روزانه مرجع (RDI) نیز می باشد.

آنتی اکسیدان بالا

عسل گرما ندیده با کیفیت بالا، سرشار از چندین آنتی اکسیدان مهم مانند اسیدهای فنولیک و فلاونوئیدها است که برای سلامتی، بسیار حائز اهمیت می باشند. آنتی اکسیدان ها، ترکیباتی هستند که به مبارزه با رادیکال های آزاد که عامل بیماری هستند، کمک کرده و در نتیجه خطر آسیب سلولی اکسیداتیو را کاهش خواهند داد. این ترکیبات، نقش اصلی را در سلامت و بیماری ایفا می کنند حتی برخی از تحقیقات نشان داده اند که آنتی اکسیدان ها در برابر بیماری های مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و دیابت نیز محافظت ایجاد خواهند کرد.

علاوه بر این، چندین مطالعه دیگر نیز نشان داده اند که خوردن انواع خاصی از عسل (مانند عسل گندم سیاه) می تواند میزان آنتی اکسیدان خون را افزایش دهد. عسل، سرشار از آنتی اکسیدان هایی مانند اسیدهای فنولیک و فلاونوئیدها می باشد و خوردن آن می تواند وضعیت آنتی اکسیدانی خون را بهبود بخشد.

عسل میتواند سلامت قلب را نیز بهبود بخشد

جایگزین کردن شکر معمولی با عسل با کیفیت بالا در رژیم غذایی می تواند جنبه های مختلف سلامت قلب را بهبود بخشد زیرا اثبات شده است که مصرف عسل، عوامل خطرساز بیماری قلبی را کاهش می دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه ۳۰ روزه که اثرات مصرف شکر و عسل را در ۵۵ نفر مقایسه کرد، نشان داد که عسل به کاهش سطح کلسترول LDL تام و کلسترول "بد" کمک کرده و در عین حال کلسترول "خوب" HDL را نیز افزایش داده و همچنین سطح تری گلیسیرید را نیز تا ۱۹ درصد کاهش داد.

علاوه بر این، مطالعات حیوانی نشان داده اند که مصرف مکمل با عسل می تواند فشار خون سیستولیک (بیشترین تعداد مطالعه) که یکی دیگر از عوامل خطرساز اصلی برای بیماری قلبی می باشد را کاهش دهد. مطالعات حیوانی و انسانی نشان داده اند که مبادله قند معمولی با عسل ممکن است به کاهش کلسترول، تری گلیسیرید و فشار خون کمک کند.

عسل و سلامت بدن

عسل می تواند باعث بهبودی زخم نیز شود

در برخی از اشکال طب سنتی مانند آیورودا، عسل بصورت مستقیم بر روی پوست، استعمال می شود تا به بهبود زخم کمک کند. تصور می شود که این امر به علت خواص ضد باکتریایی عسل و توانایی آن در کاهش رشد میکروارگانیسم هایی است که می توانند منجر به عفونت شوند، می باشد.

در یک مطالعه کوچک، استفاده از عسل مانوکا به طور مستقیم روی زخم پای دیابتی به اندازه پانسمان های معمول زخم موثر بود و باعث بهبودی در ۹۷ درصد از زخم ها شده است. به طور مشابه، مطالعه دیگری روی ۳۰ نفر، نشان داد که افزودن عسل به پانسمان زخم باعث بهبودی در حدود ۴۳ درصد از زخم پای دیابتی پس از سه ماه می شود.

در همین حال، تحقیقات دیگر نیز نشان می دهد که عسل می تواند یک درمان مفید برای بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، درماتیت و تبخال نیز باشد. عسل دارای خواص ضد باکتریایی است و می تواند به بهبود زخم ها و درمان بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، درماتیت و تبخال کمک کند.

بهتر از شکر تصفیه شده

اگرچه عسل سرشار از قند و کالری است اما همچنان انتخاب بهتری نسبت به شکر تصفیه شده می باشد. همچنین شکر تصفیه شده حاوی مواد مغذی کمی می باشد اما عسل، آنتی اکسیدان هایی از جمله اسیدهای فنولیک و فلاونوئیدها را فراهم می سازد.

علاوه بر این، مطالعه ای که برروی ۴۸ فرد مبتلا به دیابت نوع 2، صورت گرفت، نشان داد که اگرچه عسل سطح قند خون را افزایش می دهد اما این افزایش به اندازه قند نیست. مطالعات همچنین نشان می دهد که استفاده از عسل به جای شکر می تواند باعث کاهش تری گلیسیرید و همچنین کلسترول LDL کل و "بد" برای حمایت از سلامت قلب شود.

اگرچه عسل نسبت به شکر تصفیه شده، گزینه بهتری می باشد اما همچنان می بایست در حد اعتدال مصرف شود تا از اثرات نامطلوب آن بر سلامتی فرد، جلوگیری شود. عسل، چندین آنتی اکسیدان مانند اسیدهای فنولیک و فلاونوئیدها را فراهم ساخته و چنانچه که به جای شکر استفاده شود ممکن است سطح قند خون را افزایش زیادی نداده و درنتیجه به کاهش کلسترول و تری گلیسیرید کمک کند.

تاثیر عسل بر قند خون در بیماران مبتلا به دیابت و سرطان چیست؟

تحقیقات مختلفی درباره تاثیر عسل بر قند خون انجام شده است. برخی از این تحقیقات نشان داده‌اند که عسل می‌تواند به کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت کمک کند. به عنوان مثال، یک تحقیق نشان داده است که مصرف عسل به مدت ۸ هفته می‌تواند سطح قند خون را به طور معناداری کاهش دهد.

عسل ممکن است به افزایش وزن کمک کند

عسل سرشار از قند و کالری است - تقریباً ۶۴ کالری در یک قاشق غذاخوری (۲۱ گرم). اگرچه ممکن است این مقدار به تنهایی، زیاد به نظر نرسد اما مصرف چند وعده عسل در روز می تواند باعث جمع شدن کالری شود و این امر با گذشت زمان می تواند به افزایش وزن، مخصوصاً اگر اصلاحات دیگری در رژیم غذایی برای محاسبه این کالری اضافی انجام نشود، منجر شود.

عسل همچنین حاوی قند بالایی است که به سرعت هضم شده و می تواند باعث افزایش سطح قند خون و کاهش ناگهانی آن، منجر به افزایش گرسنگی و افزایش وزن طولانی مدت شود. همچنین تحقیقات، مصرف بیشتر و مداوم شکر افزوده را با خطر افزایش وزن و چاقی مرتبط می‌دانند. عسل، کالری و قند بالایی دارد و می تواند در طول زمان به افزایش وزن کمک کند.

سرشار از قند

عسل با وجود داشتن فواید بسیار زیاد برای سلامتی به علت داشتن مقادیر زیاد قند می تواند برای سلامتی نیز مضر باشد. در واقع مطالعات، نشان داده اند که رژیم های غذایی با قند بالا ممکن است با چاقی، التهاب، مقاومت به انسولین، مشکلات کبدی و بیماری قلبی مرتبط باشند.

همچنین مصرف بیش از حد قند نیز ممکن است با خطر بیشتر افسردگی، زوال عقل و حتی انواع خاصی از سرطان نیز مرتبط باشد. بنابراین، بهترین راه برای استفاده از مزایای بالقوه مرتبط با عسل، انتخاب یک برند با کیفیت بالا و استفاده از آن برای جایگزینی شیرین کننده های ناسالم مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا یا شکر تصفیه شده است.

با این حال، درصورت مصرف عسل مطمئن شوید که مصرف خود را تعدیل کرده و از آن به اندازه کافی استفاده می کنید تا خطر عوارض جانبی بر سلامتی خود را به حداقل برسانید. عسل، شکلی از قند است که در صورت مصرف زیاد می تواند اثرات منفی بر سلامتی داشته باشد.

نحوه خرید عسل مناسب

نحوه خرید عسل

در واقع، برخی از برند های بی کیفیت اغلب با شربت مخلوط می شوند تا هزینه ها را کاهش داده و سود را به حداکثر برسانند. انتخاب یک برند عسل گرما ندیده با کیفیت بالا اگرچه ممکن است کمی گران‌تر باشد اما یک راه ساده و موثر برای تضمین بهترین کیفیت عسل، می باشد.

نسخه‌های گرما ندیده و خام عسل برخلاف عسل معمولی، پاستوریزه، فیلتر یا فرآوری شده نیستند و اینگونه به آن‌ها اجازه داده می شود خواص طبیعی بالقوه خود را برای ارتقای سلامت، حفظ نمایند. علاوه بر این، انتخاب انواع گرماندیده و خام عسل، تضمین می کند که عسل، فاقد شربت یا مواد اضافی که می تواند مزایای احتمالی را کاهش دهد، می باشد.

به خاطر داشته باشید که عسل خام هرگز نباید به کودکان زیر یک سال داده شود زیرا خطر ابتلا به بوتولیسم نوزادان، یک بیماری جدی ناشی از سموم از سویه خاصی از باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم است را افزایش می دهد اما پس از یک سالگی، سیستم گوارش معمولاً به اندازه کافی توسعه می یابد تا با سموم مضر بالقوه، مبارزه کرده و خطر بیماری را به حداقل می رساند.

عسل معمولی اغلب پاستوریزه، فیلتر و فرآوری شده است و با شربت مخلوط می شود تا هزینه ها کاهش یابد. انتخاب عسل گرماندیده به جای انواع فرآوری شده آن، بهترین راه برای به حداکثر رساندن مزایای سلامتی بالقوه می باشد.

خلاصه

عسل برای سلامتی فوایدی مانند بهبود سلامت قلب، بهبود زخم و وضعیت آنتی اکسیدانی خون دارد.با این حال، مصرف بیش از حد آن ممکن است به دلیل محتوای قند و کالری بالا، عوارض جانبی مختلفی را ایجاد کند بنابراین، بهتر است از عسل برای جایگزینی سایر اشکال قند استفاده کنید و در حد اعتدال از آن لذت ببرید.

با این حال، چنانچه انتخاب های خود را محدود کرده و محصولی با کیفیت بالا را انتخاب کنید، عسل می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم و کامل باشد.

انتخاب عسل خوب

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل