خواص عسل گرما ندیده و خام | 10 فایده مهم درمانی عسل سرد

خواص عسل گرما ندیده و خام | 10 فایده مهم درمانی عسل سرد

عسل خام گرماندیده، دارای فواید زیادی برای سلامتی بوده و مصارف پزشکی متنوعی دارد. این نوع عسل، حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتونوترینت‌ها می‌باشد و می‌تواند در درمان مشکلات گوارشی، تسکین گلودرد و سرفه و التیام زخم‌ها مفید باشد.

توی این مقاله در مورد "8 خاصیت و فایده عسل گرماندیده برای سلامتی" و همینطور "مصارف پزشکی و آنتی اکسیدان های عسل" صحبت میکنیم؛ برای اشاره به فواید عسل گرما ندیده، ابتدا باید عسل گرماندیده را بشناسید. این عسل دارای فواید زیادی برای سلامتی بوده و مصارف پزشکی متنوعی دارد و در طول تاریخ، از آن به عنوان نوعی درمان، یاد شده است و حتی در برخی از بیمارستان ها به عنوان درمانی برای زخم ها نیز مصرف می شود.

چه چیزی ما را بیمار می‌کند؟

ایمنی، توانایی بدن برای محافظت از خود در برابر مواد خارجی یا مضر مانند باکتری‌ها و ویروس‌ها است و نوعی سیستم پیچیده می‌ باشد که چندین اندام و بافت مختلف و همچنین گلبول‌های سفید و آنتی‌بادی‌ها را درگیر می‌کند. هنگامی که بدن در معرض نوعی ماده خارجی قرار می‌گیرد، ممکن است پاسخ ایمنی ایجاد کند که معمولاً به‌عنوان التهاب شناخته می‌شود.

التهاب، پاسخی طبیعی به عفونت یا آسیب است و به‌طورکلی فرایند مفیدی است؛ زیرا به بدن کمک می‌کند تا بهبود یابد و با مواد خارجی مبارزه کند. با این‌حال، التهاب مزمن می‌تواند منجر به بروز بیماری‌ها و شرایط خطرناکی، از جمله بیماری قلبی، دیابت و آرتریت شود. در برخی موارد، التهاب می‌تواند منجر به اختلالات خودایمنی شود که در آن سیستم ایمنی به‌اشتباه به سلول‌های سالم بدن حمله می‌کند؛ بنابراین، درحالی‌که التهاب بخشی طبیعی و ضروری از پاسخ ایمنی است، التهاب مزمن می‌تواند در ایجاد برخی بیماری‌ها نقش داشته باشد.

تقویت‌ سیستم ایمنی با عسل

عسل ماده ای گران بها و مغذی است که در طی قرن‌ها مورد استفاده بشر قرار گرفته است. بیش از 5500 سال پیش برای حفظ مردگان، التیام زخم‌ها، درمان طاسی، درمان سرفه، درمان گلودرد و مواردی از این دست، از عسل استفاده می‌شده است؛ عسل و مخصوصا عسل گرماندیده به دلیل توانایی‌ تقویت‌کننده سیستم ایمنی در بدن مورد ستایش قرار گرفته است. محققان دریافته‌اند که عسل گرماندیده آزادشدن سیتوکین‌ها را در بدن افزایش می‌دهد. سیتوکین‌ها، پروتئین‌های حیاتی هستند که به کنترل فعالیت سایر اجزای سیستم ایمنی، سلول‌های خونی و سلول‌های سیستم ایمنی کمک می‌کنند. آنها در رشد سلول‌های درگیر در پاسخ سیستم ایمنی به عفونت بسیار مفید هستند.

طبق تحقیقات، عسل گرماندیده ممکن است در تولید سلول‌های T مرتبط با مخاط (سلول‌های MAIT) در بدن که زیرمجموعه‌ای از سلول‌های T انسان هستند، مفید باشد. این سلول‌ها در تنظیم فعالیت‌های سیستم ایمنی مانند مکانیسم‌های دفاعی ضدمیکروبی و یکپارچگی سد مخاطی اهمیت دارند.

خواص درمانی عسل گرما ندیده

خواص دارویی عسل گرما ندیده بی‌انتها است به شکلی که از عسل هنوز هم برای تسکین سرفه، درمان سرماخوردگی، درمان گلودرد و التیام زخم‌ها استفاده می‌شود. در این مقاله، خواص و فواید عسل گرما ندیده در تقویت سیستم ایمنی بدن را بررسی خواهیم کرد.

بسیاری از این فواید تنها مخصوص عسل گرماندیده یا غیرپاستوریزه می باشد. بیشتر عسل هایی که در فروشگاه های مواد غذایی پیدا می شود، پاستوریزه هستند. حرارت بالا، مواد مغذی را از بین برده، رنگ و بافت را بهبود بخشیده، هر گونه تبلور را از بین می برد وشفافیت را نیز افزایش خواهد داد. چنانچه تمایل دارید این نوع عسل را امتحان کنید، حتما به درج کلمه "گرما ندیده" روی آن توجه کنید. خاصیت تقویت سیستم ایمنی در عسل گرماندیده (عسل سرد) مورد تحقیق و بررسی علمی قرار گرفته است. نتایج مطالعات، حاکی از آن است که عسل گرماندیده آزادشدن سیتوکین‌ها را در بدن افزایش می‌دهد. سیتوکین ها در رشد سلول‌های درگیر در پاسخ سیستم ایمنی به عفونت بسیار مفید هستند. در ادامه بصورت دقیق تری به بررسی چگونگی تقویت سیستم ایمنی توسط عسل گرما ندیده می پردازیم.

اجزای اصلی عسل چه چیز هایی است؟

یکی از اجزای اصلی عسل، کربوهیدرات‌ها هستند که طعمی شیرین به عسل می‌دهند و برای زنبورها و انسان انرژی‌زا هستند. کربوهیدرات اولیه در عسل، فروکتوز است، اگرچه حاوی کربوهیدرات‌های دیگری مانند گلوکز، ساکارز و مالتوز نیز هست. همچنین حاوی مقادیری از پروتئین و آنزیم است. این پروتئین‌ها و آنزیم‌ها نقش‌های متفاوتی در بدن دارند، مانند کمک به هضم غذا، حمایت از سیستم ایمنی و تنظیم متابولیسم بدن.

عسل علاوه بر کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و آنزیم‌ها دارای طیف وسیعی از ویتامین‌ها مانند B6، تیامین، نیاسین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک و C و از جمله مواد معدنی مانند کلسیم، مس، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و روی است. این ویتامین‌ها و مواد معدنی سلامت کلی شخص را پوشش داده و طیف وسیعی از مزایا برای سلامتی را ارائه می‌دهند. همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی است که به محافظت از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کند. رادیکال‌های آزاد مولکول‌های ناپایداری هستند که می‌توانند به سلول‌ها آسیب برسانند و تصور می‌شود عامل اصلی ایجاد بیماری‌های مزمن باشند. آنتی‌اکسیدان‌ها با خنثی‌کردن رادیکال‌های آزاد به محافظت از بدن در برابر اثرات مضر آنها کمک می‌کنند.

استفاده از عسل برای موارد درمانی

ترکیبات عسل آن را به درمانی کلاسیک برای هزاران سال تبدیل کرده است. در طب آیورودا از عسل برای کمک به هضم غذا، درمان سرفه، سلامت دهان، درمان بی‌خوابی و درمان اختلالات پوستی استفاده می‌شده است. در تمدن‌های اولیه مصر، از عسل همراه با شیر برای التیام زخم‌ها و به‌عنوان مرهم موضعی و مومیایی کردن مردگان استفاده می‌شده است. در یونان باستان، آن را با موادی مانند آب انگور تخمیر نشده، سرکه و آب ترکیب می‌کردند تا برای درمان تب، التیام زخم، درمان گلودرد، درمان سرفه و درمان طاسی به کار گیرند.

حال بیایید نگاهی عمیق به عسل گرماندیده و علت خاص بودن آن بیندازیم.

عسل گرما ندیده چیست و چرا برای ما مفید است؟

عسل گرماندیده عسلی است که نه تنها گرمادهی نشده است، بلکه به دلیل فرمولاسیون خاص و ویژه ای که دارد، تمامی آنزیم ها و آنتی اکسیدان ها و دیگر خواص آن، حفظ شده و این امر، عسل گرماندیده را به ماده ای منحصر به فرد برای ایفای نقش در بهبود سطح سلامتی افراد، تبدیل کرده است.

عسل گرماندیده دارای انواع مواد مغذی و ریزمغذی می‌باشد که فواید متعددی برای سلامتی شخص دارد. عسل گرماندیده حاوی اسیدهای آمینه، فلاونوئیدها، پلی‌فنول‌ها، پروتئین‌ها، آنزیم‌ها، مواد معدنی، ویتامین‌ها، قندها و غلظت بالایی از ترکیب آلی متیل گلیوکسال (MG) است. عسل گرماندیده به دلیل خواص ضدمیکروبی قوی، بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

عسل گرما ندیده، نوعی از عسل، با فرمولاسیون ویژه است که تمامی مواد مغذی و آنتی اکسیدان های طبیعی و انزیم های مفید آن حفظ شده و خواص ویژه ای برای حفظ سلامتی افراد دارد. عسل از طیف وسیعی از ترکیبات از جمله کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، آنزیم‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی تشکیل شده است.

فواید عسل گرماندیده

چه چیزی عسل گرما ندیده را منحصر به فرد می‌کند؟

در سال 1980، دکتر پیتر مولان، بیو شیمی‌دان از دانشگاه Waikato در نیوزیلند، در حال مطالعه خواص پراکسید انواع مختلف عسل و اثربخشی آنها در مهار رشد باکتری‌ها بود که یک خاصیت ضدباکتریایی بسیار منحصربه‌فرد را کشف کرد. وی مشاهده نمود که نمونه‌ی عسل گرماندیده دارای فعالیت باکتریایی غیر پراکسیدی است که آن را از سایر انواع عسل متمایز می‌کند. عسل گرماندیده، قوی‌تر بود، ماندگاری بیشتری داشت و طیف وسیع‌تری از انواع باکتری‌ها را نسبت به سایر انواع عسل مهار می‌کرد. این موضوع، باعث شد عسل گرماندیده و خواص ویژه آن در سراسر جهان موردتوجه قرار گیرد.

در سال 2008، پروفسور توماس هنل از دانشگاه فنی درسدن، ترکیب دقیقی را مشخص کرد که اثر ضدباکتریایی در عسل گرماندیده ایجاد می‌کند. ترکیب موردنظر، متیل گلیوکسال بود که از طریق تبدیل ترکیب آلی دی هیدروکسی استون (DHA) به MG در طول فرایند بلوغ عسل تشکیل می‌شود. او نتیجه گرفت که وجود متیل گلیوکسال با فعالیت غیر پراکسید عسل گرماندیده مرتبط است. این کشف منجر به توسعه استانداردی آزمایشی برای تولیدکنندگان عسل گرماندیده در نیوزیلند شد که بر غلظت متیل گلیوکسال برای تعیین قدرت و خلوص عسل گرماندیده متکی است.

به‌غیراز متیل گلیوکسال، عسل گرماندیده حاوی انواع بیشتری از فلاونوئیدها و ترکیبات فنلی نسبت به سایر انواع عسل است. فلاونوئیدها دارای خواص ضدالتهابی، ضدویروسی و ضدباکتریایی هستند که به فواید عسل گرماندیده می‌افزایند. به‌عنوان‌مثال، ترکیبات فنلی مانند سیرینگیک اسید و پینوسمبرین معمولاً با فعالیت ضدمیکروبی مرتبط هستند. خواص قوی عسل گرماندیده به‌عنوان مکملی طبیعی جهت افزایش مقاومت آنتی‌بیوتیکی مورد بررسی قرار گرفته است.

8 فایده عسل گرما ندیده برای سلامتی

باتوجه‌به خواص دارویی قوی عسل گرما ندیده، اغلب از آن به‌عنوان اقدامی پیشگیرانه برای درمان علائم استفاده می‌شود. بیایید نگاهی به برخی از خواص عسل گرما ندیده در رابطه با جنبه‌های مختلف سیستم ایمنی بیندازیم. در این مقاله به برخی از مزایای عسل گرما ندیده، خواهیم پرداخت.

منبع غنی از آنتی اکسیدان ها

عسل گرماندیده، حاوی مجموعه ای از مواد شیمیایی گیاهی است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. آنتی اکسیدان ها به محافظت از بدن در برابر آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد، کمک خواهند کرد. علاوه بر این، تحقیقات نشان می دهند که ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در عسل گرما ندیده به نام پلی فنول دارای اثرات ضد التهابی است که می تواند در محافظت در برابر تعدادی از بیماری های مرتبط با استرس اکسیداتیو نیز مفید باشد.

۸ فایده عسل گرما ندیده برای سلامتی

محتوای غذایی عسل گرما ندیده

عسل گرماندیده دارای مقادیر مختلفی از اسیدهای آمینه، آنزیم ها و سایر ترکیبات مفید است. یک قاشق غذاخوری عسل گرما ندیده دارای ۶۴ کالری و ۱۷ گرم شکر و همچنین مقادیر کمتری از ریز مغذی های زیر است:

 • کلسیم
 • منیزیم
 • منگنز
 • نیاسین
 • اسید پانتوتنیک
 • فسفر
 • پتاسیم
 • ریبوفلاوین
 • فلز روی

خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی

تحقیقات، نشان داده اند که موم موجود در عسل گرما ندیده، خواص ضد قارچی و ضد باکتریایی بسیاری دارد. پتانسیل درمان های داخلی و موضعی با استفاده از عسل گرما ندیده نیز قابل توجه می باشد. اثربخشی عسل به عنوان یک ضد باکتری یا ضد قارچ بسته به نوع آن، متفاوت است.

مراقبت از پوست و التیام زخم ها

یکی از خواص عسل گرما ندیده، خاصیت ضد میکروبی آن است. تحقیقات متعددی نشان داده اند که عسل گرما ندیده می تواند به عنوان یک درمان موثر برای التیام زخم ها و بریدگی ها باشد. فرآیند التیام زخم ها به دلیل خاصیت ضد میکروبی، ضد التهابی و ضد اکسیدانی عسل، تسریع می شود. همچنین، عسل گرماندیده می تواند به عنوان یک محافظ برای جلوگیری از عفونت های زخمی عمل کند.

کاربردهای عسل گرماندیده فراتر از مشکلات داخلی است؛ زیرا می‌توان از آن به‌عنوان پمادی موضعی برای التیام زخم‌ها و بهبود سلامت پوست استفاده خارجی کرد. متیل گلیوکسال علاوه بر مهار رشد باکتری، دارای اثرات تعدیل‌کننده ایمنی است که به بهبود زخم و بازسازی بافت کمک می‌کند.

در مطالعه‌ای در سال 2017 که اثربخشی عسل گرماندیده را در درمان درماتیت آتوپیک (AD) بررسی می‌نمود، محققان به این نتیجه رسیدند که عسل گرماندیده می تواند به طور بالقوه، در درمان ضایعات درماتیت آتوپیک مفید باشد. در مطالعه دیگری که به بررسی اثربخشی پانسمان آغشته به عسل گرماندیده در درمان زخم پای دیابتی نوروپاتیک پرداخته است، محققان گزارش دادند که پانسمان آغشته به عسل گرماندیده می تواند، جزو گزینه‌های درمانی مؤثر باشد؛ زیرا به‌سرعت زخم‌ها را ضدعفونی می‌کند و زمان بهبودی را کاهش می‌دهد.

منبع فیتونوترینت

فیتونوترینت ها، ترکیباتی هستند که در گیاهان یافت می شوند و می توانند به عنوان یک محافظ برای گیاهان در برابر آسیب ها عمل کنند. عسل گرماندیده یکی از منابع غنی فیتونوترینت ها است که می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان طبیعی برای حفظ سلامت بدن عمل کند. فیتونوترینت های موجود در عسل، مسئول خواص آنتی اکسیدانی و همچنین قدرت ضد باکتریایی و ضد قارچی آن هستند.

سلامت تنفسی

عسل گرما ندیده به طور گسترده‌ای برای مشکلات تنفسی استفاده می‌شود و نوعی درمان خانگی رایج برای درمان سرماخوردگی و آنفولانزا است. طبق تحقیقات علمی روز دنیا، عسل گرماندیده دارای خواص ضدویروسی قوی است که ممکن است در برابر عفونت‌های ناشی از ویروس مانند آنفولانزا مؤثر باشد. در یک مطالعه در سال 2014، محققان نشان دادند که عسل گرماندیده دارای ارزش دارویی بالقوه در مهار فعالیت ویروس آنفولانزا است.

مقاومت آنتی‌بیوتیکی در حال افزایشبوده و استفاده از روش‌های طبیعی و جایگزین برای مدیریت عفونت‌های باکتریایی بسیار ضروری است. در مطالعه‌ای در سال 2015 که حساسیت سویه‌های بالینی به‌دست‌آمده از بیماران فیبروز کیستیک به عسل گرماندیده را بررسی کرد، محققان دریافتند که ترکیب عسل گرماندیده با آنتی‌بیوتیک‌ها به کاهش حداقل غلظت بازدارندگی آنتی‌بیوتیک‌ها کمک می‌کند و در نتیجه آن ها را مؤثرتر می‌سازد.

هنگامی که عسل گرماندیده در برابر رینوسینوزیت مزمن فعال (که توسط استافیلوکوکوس اورئوس ایجاد می‌شود) در بیمارانی که قبلاً جراحی کرده بودند مورد بررسی قرار گرفت، محققان دریافتند که به بهبود نتایج کمک می‌کند.

اثربخشی عسل گرماندیده در برابر سودوموناس آئروژینوزا  نیز در مطالعه‌ای در سال 2019 تأیید شد که بیان کرد: این نتایج پتانسیل عسل گرماندیده را به‌عنوان یک داروی ضدمیکروبی در آینده برای درمان انواع سودوموناس آئروژینوزا ریوی، پاک‌سازی مخازن احتمالی عفونت در مسیرهای هوایی فوقانی نشان می‌دهد.

سلامت تنفسی و عسلبهداشت دهان و دندان

عسل از دیرباز به‌عنوان درمانی سنتی برای پیشگیری از پوسیدگی و التهاب لثه استفاده می‌شده و دارای خواص ضدباکتریایی است که به مبارزه با باکتری‌های دهان و کاهش اسیدیته در دهان کمک می‌کند.

در مطالعه‌ای در سال 2014 که پتانسیل ضدباکتریایی عسل گرماندیده را در برابر سه باکتری دهان در شرایط آزمایشگاهی بررسی کرد، محققان گزارش دادند که عسل گرماندیده، اثر ضدباکتریایی قابل‌توجه بیشتری نسبت به سایر عسل‌های آزمایش شده نشان داده است. تمام فرآورده‌های عسل گرماندیده در مهار رشد P. gingivalis و A. actinomycetemcomitans مؤثرتر از S. mutans بودند. به عبارت ساده، هنگامی که عسل گرماندیده به طور منظم برای مراقبت از دهان استفاده می‌شود، ممکن است اولین خط دفاعی مؤثر در برابر عفونت‌های ویروسی و باکتریایی در دهان باشد.

کمک به مشکلات گوارشی

عسل گرما ندیده می تواند به عنوان یک درمان موثر برای مشکلات گوارشی مانند اسهال عمل کند. همچنین، عسل گرما ندیده می تواند به عنوان یک درمان برای باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) که یکی از علل شایع زخم معده است، مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این، عسل گرما ندیده حاوی پروبیوتیک‌های مفید است که می تواند به عنوان یک غذا برای باکتری‌های مفید در روده عمل کند.

عسل گرماندیده دارای خواص ضدمیکروبی قوی است که به سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند. در مطالعه‌ای در سال 2010 که اثر ضدباکتریایی عسل سرد (گرماندیده) بر پاتوژن‌های دستگاه گوارش مورد بررسی قرار گرفت، محققان به این نتیجه رسیدند که عسل گرماندیده در برابر میکروارگانیسم‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک مانند سالمونلا تیفی موریوم DT104 و ارگانیسم‌های تولیدکننده ESBL مؤثر است.

عسل گرماندیده همچنین خواص ضد زخمی دارد که ممکن است در محافظت از سیستم گوارشی مهم باشد. در مطالعه‌ای در سال 2016، محققان اثرات محافظتی معده با عسل گرماندیده را در برابر زخم معده ناشی از اتانول در موش‌ها بررسی کردند و گزارش دادند که عسل گرماندیده به طور قابل‌توجهی شاخص زخم را کاهش داده، به طور کامل از مخاط در برابر ضایعات محافظت کرده و گلیکوپروتئین مخاط معده را حفظ کرده است. 

بیماری‌های دستگاه گوارش اغلب با التهاب مزمن همراه هستند. درک رژیم غذایی یا سایر علل التهاب مزمن، کلید سلامت دستگاه گوارش در طولانی‌مدت است. خواص عسل گرماندیده ممکن است در پیشگیری یا درمان برخی از این بیماری‌ها نقش داشته باشد و سیستم ایمنی را قادر می‌سازد تا از ادامه فعالیت بیش از حد در این قسمت از بدن جلوگیری شود.

تسکین گلو درد و سرفه

یکی دیگر از خواص عسل گرماندیده، تسکین درد گلو و کمک به سرفه است. عسل گرما ندیده می تواند به عنوان یک درمان طبیعی برای گلودرد عمل کند و در بسیاری از موارد سرفه نیز موثر است. خواص ضد التهابی و آنتی باکتریایی عسل، باعث می شود که عسل گرما ندیده بتواند به عنوان یک راه حل طبیعی برای درمان این مشکلات استفاده شود. همچنین، تحقیقات نشان داده اند که عسل گرماندیده می تواند به عنوان یک درمان موثر برای کودکانی با سرفه شدید و درد گلو مورد استفاده قرار گیرد.

فوایدی برای مغز

عسل گرما ندیده، فوایدی برای مغز نیز دارد. پلی فنول های موجود در عسل می توانند با التهاب موجود در هیپوکامپ، بخشی از مغز که در حافظه نقش دارد، مقابله کنند. اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی برای بسیاری از قسمت های بدن از جمله مغز، مفید می باشد.

 • مقابله با التهاب هیپوکامپ: مصرف عسل گرما ندیده، به دلیل حضور پلی‌فنل‌ها، می‌تواند با التهاب موجود در هیپوکامپ، بخشی از مغز که در حافظه نقش دارد، مقابله کند و از آسیب‌های ناشی از التهاب جلوگیری کند.
 • اثرات آنتی‌اکسیدانی برای مغز: حضور آنتی‌اکسیدان‌ها در عسل گرما ندیده، باعث می‌شود که این ماده بتواند از آسیب‌های ناشی از اکسیداسیون سلول‌های مغزی جلوگیری کند و به حفظ سلامت مغز کمک کند.
 • تقویت حافظه: استفاده از عسل گرماندیده به میزان مناسب، می‌تواند به تقویت حافظه و افزایش توانایی یادگیری کمک کند. همچنین، مصرف مداوم عسل می‌تواند به بهبود عملکرد مغزی کمک کند و در پیشگیری از بیماری‌هایی مانند آلزایمر و دمانس مؤثر باشد.
 • کاهش اضطراب و استرس: عسل گرما ندیده می‌تواند به کاهش اضطراب و استرس کمک کند. این ماده با حضور مقادیر مناسب از گلوکز و فروکتوز، می‌تواند به تولید سروتونین کمک کند که از خلق و خوی افراد تأثیرگذار است و باعث کاهش استرس و اضطراب می‌شود.

خطرات مصرف عسل برای نوزادان یا کودکان

عسل گرما ندیده ممانند دیگر محصولات با منشا حیوانی، ممکن است حاوی باکتری‌های مضری مانند کلستریدیوم بوتولینوم باشد که برای نوزادان و کودکان زیر دو سال بسیار خطرناک است. به هیچ وجه نباید از این عسل برای کودکان زیر دو سال استفاده کرد. نوزادان مسموم شده با بوتولیسم ممکن است دچار علائمی مانند یبوست، تنفس آهسته، افتادگی پلک، مشکلات گوارشی، از دست دادن کنترل سر، فلجی که به سمت پایین گسترش می‌یابد، رشد ضعیف، بی حالی و گریه کردن شوند. در صورت مواجه شدن با هر یک از این علائم پس از خوردن عسل، شریعا بع پزشک مراجعه کنید.

نحوه انتخاب عسل گرماندیده مناسب

نگهداری عسل گرما ندیده

عسل گرما ندیده به راحتی فاسد نمی‌شود، اما در شرایط خاصی ممکن است آلوده شود. برای نگهداری عسل باید آن را در ظرفی در بسته و دور از نور و دمای بالا نگهداری کنید. با این حال پس از مدتی ممکن است عسل شروع به کریستالی شدن کند که البته این امر کاملاً طبیعی و بی‌خطر می‌باشد اما می‌تواند آن را دانه‌دانه و شیرین کند. برای رفع این حالت می‌توانید آن را کمی کمی هم بزنید تا در اثر گرمای حاصل از به هم زدن، کریستال‌ها ذوب شده و بافتی یکدست به دست آید، سپس آن را مصرف نمایید.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل