کاربرد های عسل که از آن بی خبر هستید! 9 کاربرد ویژه عسل

کاربرد های عسل که از آن بی خبر هستید! 9 کاربرد ویژه عسل

در این مقاله، به بررسی چند کاربرد جالب و متنوع از عسل می‌پردازیم که ممکن است تاکنون به آن‌ها توجه نکرده باشید.

وقتی گلودرد یا سرفه دارید، عسل خام یکی از بهترین و خوشمزه‌ترین مرهم‌هایی است که طبیعت به ما ارائه می‌دهد.

اولین رکورد زنبورداری به 2400 سال قبل از میلاد در قاهره برمی‌گردد. برای هزاران سال، فرهنگ‌های سراسر جهان، از جمله مصری‌ها، یونانی‌ها، رومی‌ها و چینی‌ها به دنبال این ماده شیرین بوده‌اند. همه‌ی این کشورها با فرهنگ‌ و قدمت قدیمی خود از عسل در پزشکی و همچنین در آشپزی استفاده می‌کردند.

9 کاربرد غیرمنتظره عسل خام

عسل خام معمولاً به عنوان شیرین کننده استفاده می‌شود. عسل خام از 70 تا 80 درصد شکر تشکیل شده و بقیه آن را آب، مواد معدنی و پروتئین تشکیل می‌دهد. همچنین از عسل خام برای کاهش آلرژی استفاده می‌شود. اما عسل خام کاربردهای بسیار دیگری نیز دارد. با کمال تعجب، بسیاری از بیماری‌هایی که از عسل  خام برای درمان آن‌ها استفاده می‌شود، بسیار جدی‌تر از گلودرد ساده هستند.

کاربردهای عسل چیست

سوختگی

به گفته محققین، هزاران سال است که از عسل خام به عنوان مرهم برای التیام سوختگی و جلوگیری از عفونت استفاده می‌شود. نتایج همچنین نشان می‌دهد که عسل خام می‌تواند زمان بهبود سوختگی را کاهش دهد.

در مطالعات انجام شده محققین عسل را با یک پانسمان سولفادیازن نقره برای سوختگی مقایسه کرده‌اند  و دریافتند که عسل زخم‌ها را در زمان کمتری استریل کرده، بهبودی را تسریع بخشیده و به اندازه درمان‌های دیگر جای زخم باقی نمی‌گذارد.

حافظه

محققین معتقدند عسل خام می‌تواند حافظه کوتاه مدت و بلندمدت را به ویژه در زنان یائسه و پس از یائسه بهبود بخشد. در یک مطالعه، زنان یائسه‌ای که برای چند هفته تحت درمان با عسل خام قرار گرفتند، به اندازه زنانی که هورمون درمانی با استروژن و پروژسترون دریافت کردند، در حافظه فوری خود بهبودی مشاهده نمودند.

تبخال

تحقیقات انجام شده توسط محقیق نشان می‌دهد که عسل خام یک درمان موضعی موثر برای تبخال‌های دهان و تناسلی است. عسل خام می تواند ضایعات ناشی از تبخال را به همان سرعت پمادهای داروخانه‌ای التیام بخشد و حتی در کاهش خارش بهتر عمل می‌کند.

دیابت

عسل خام دارای شاخص گلیسمی پایین تری نسبت به قند است، به این معنی که سطح قند خون شما را به اندازه قند بالا نمی‌برد. عسل خام همچنین طعم شیرین تری نسبت به شکر دارد و ممکن است به شما کمک کند از شیرین کننده کمتری در غذاها استفاده کنید. این باعث می‌شود عسل خام گزینه بهتری نسبت به شکر باشد. در یک مطالعه، محققان دریافتند که تعویض عسل با شکر خالص، روشی موثر برای ثابت نگه‌داشتن سطح قند خون می‌باشد.

سرطان

عسل به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی‌اش مشهور است، که باعث می‌شود بسیاری از خود بپرسند که آیا می‌تواند به پیشگیری یا درمان سرطان کمک کند. مطالعه‌ای در سال 2011 در ایران به چگونگی تأثیر عسل خام بر کارسینوم سلول کلیه، نوعی سرطان کلیه، پرداخت. محققان دریافتند که عسل خام در جلوگیری از تکثیر سلول‌های سرطانی موثر بوده و به این نتیجه رسیدند که عسل خام به عنوان یکی از راه‌های درمان سرطان می‌تواند موثر واقع شود.

هموروئید

هموروئید باعث خارش و درد در مقعد و همچنین خون در مدفوع می‌شود. این موضوع اصلا چیز جالبی نیست اگر به دنبال یک درمان خانگی هستید، عسل خام ممکن است مناسب باشد. یک مطالعه آزمایشی با استفاده از مخلوط عسل خام، روغن زیتون و موم زنبور عسل به عنوان یک درمان موضعی نشان داد که این مخلوط به طور قابل توجهی درد و خارش و همچنین خونریزی را کاهش می‌دهد.

جراحت و زخم

عسل قرن هاست که برای پانسمان زخم ها استفاده می‌شود، اما آیا بهتر از ژل و کمپرس عمل می‌کند؟ محققین می‌گوید که عسل خام می‌تواند زخم‌ها را استریل کرده و باعث بهبودی شود و همچنین درد، بو و اندازه زخم را کاهش دهد. همچنین می‌تواند باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک و جراحات و زخم‌های طولانی‌مدت پس از جراحی و سوختگی‌ها را درمان کند.

سایر محققان معتقدند که عسل خام  می‌تواند موثر یا حتی برتر از سایر پانسمان های زخم باشد، اما همه چیز به زخم بستگی دارد. برای بریدگی‌ها و زخم‌های عمیق، ممکن است زمان بهبودی را به تاخیر بیندازد. فقط پس از مراجعه به پزشک باید از عسل استفاده کنید.

باروری

عسل به دلیل پتانسیل آن برای افزایش باروری در مردان و زنان مورد بررسی قرار گرفته است، اما شواهد متفاوت است. دو مطالعه جداگانه با استفاده از موش‌ها، که در سال 2013 در نیجریه انجام شد، نتایج بسیار متفاوتی به دست می‌دهد. در حالی که یکی نشان داد که عسل تعداد اسپرم موش‌های نر را افزایش می‌دهد، دیگری نشان داد که عسل بیش از حد می‌تواند تأثیر منفی بر باروری در موش ها داشته باشد. تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

پسوریازیس

پسوریازیس یک بیماری شایع پوستی است که باعث قرمزی، تاول، خارش و حتی ضایعات می‌شود. معمولاً با کرم‌های موضعی حاوی کورتیکواستروئیدها یا ویتامین D درمان شده، اما تاثیر عسل به مراتب بیشتر و موثرتر است. محقیق در مطالعاتی دیگر از مخلوطی عسل، روغن زیتون و موم زنبور عسل استفاده کرد و دریافت که اکثر شرکت کنندگان مبتلا به پسوریازیس کاهش قرمزی، پوسته پوسته شدن و خارش را تجربه کردند.

نکته پایانی

عسل می‌تواند کاربردهای شگفت‌انگیزی داشته باشد. با شاخص گلیسمی پایین، جایگزین خوبی برای قند بوده و می‌تواند به شما در کنترل قند خون کمک کند. اما اگر می‌خواهید از آن به صورت پزشکی استفاده کنید، مانند استفاده موضعی از آن روی زخم‌ها و پوست تحریک شده، حتما با پزشک خود صحبت نمایید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل