آلوئه ورا و عسل گرماندیده | کاهش عوارض جانبی رادیوتراپی

آلوئه ورا و عسل گرماندیده | کاهش عوارض جانبی رادیوتراپی

آلوئه ورا و عسل گرماندیده، دو محصول طبیعی هستند که به دلیل خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده و تسکین‌دهنده‌ی آن‌ها، می‌توانند در رادیوتراپی مفید باشند.

رادیوتراپی به عنوان یکی از روش‌های متداول درمان سرطان شناخته می‌شود، اما عوارض جانبی آن می‌تواند برای بیماران چالش‌برانگیز باشد. آلوئه ورا و عسل گرماندیده دو ماده طبیعی هستند که به طور گسترده برای تسکین این عوارض جانبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از آلوئه ورا و عسل برای رادیوتراپی

استفاده از آلوئه ورا و عسل گرماندیده می‌تواند در برابر سوختگی‌های رادیوتراپی و زخم‌های دهان و گلو، از بافت پوست، محافظت کند.

آلوئه ورا چیست؟

آلوئه ورا، گیاهی با خواص دارویی است که برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌شود. برگ های این گیاه دارای ژلی طبیعی است و خواص مفیدی برای پوست و بافت‌های بدن دارد.

خواص آلوئه ورا

 • تسکین درد و التهاب: آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است که می‌تواند در کاهش درد و التهاب بعد از جلسات رادیوتراپی مفید باشد.
 • ترمیم بافت: ژل آلوئه ورا می‌تواند به ترمیم بافت‌های آسیب دیده کمک کند و رشد سلول‌های جدید را تسریع کند.
 • ضد عفونی کننده: آلوئه ورا دارای خواص ضد عفونی کننده است که می‌تواند در جلوگیری از عفونت‌های پوستی، تحت تاثیر رادیوتراپی، مفید باشد.

استفاده از آلوئه ورا و عسل برای رادیوتراپی

نحوه استفاده:

 • پس از هر جلسه رادیوتراپی، مقداری ژل آلوئه ورا را به آرامی بر روی ناحیه تحت درمان بمالید.
 • از محصولات حاوی آلوئه ورا خالص استفاده کرده و از مصرف فراورده های دارای مواد افزودنی اجتناب کنید.

هدف

تاثیر ژل برگ گیاه آلوئه ورا برای بهبود سوختگی ها و بریدگی ها، شناخته شده است. در بیمارانی که تحت رادیوتراپی هستند، مصرف موضعی ژل آلوئه ورا، می تواند از سوختگی های ناشی از رادیوتراپی جلوگیری کرده و نواحی سوخته را نیز بهبود دهد.

مصرف خارجی ژل آلوئه ورا برای ناحیه صورت و گردن

 1. فقط از برگ آلوئه ورا استفاده نموده و از مصرف فراورده های حاوی افزودنی، اجتناب کنید.
 2. تمام پوست برگ را با چاقو برش دهید.
 3. ژل را به مدت 20 ثانیه زیر آب جاری قرار دهید تا شیره زرد آن شسته شود. شیره زرد رنگ اگر شسته نشود، هنگام استفاده باعث تحریک پوست می شود.
 4. ژل شسته شده را در یک کاسه بریزید و بگذارید 5 تا 10 دقیقه بماند.
 5. پس از 5 -10 دقیقه،  ژل را از کاسه خارج کنید.
 6. ژل را درون ظرف در دار و داخل یخچال نگهداری کنید.
 7. برای مصرف روزانه پس از درمان رادیوتراپی، حداقل 3-4 بار، روی گردن و کنار صورت استفاده کرده و دفعات آن را تا شش بار در روز افزایش دهید. با افزایش میزان پرتو، در طول دوره 33 روزه رادیوتراپی، مقدار مصرف ژل، بایستی افزایش یابد. هیچ محدودیتی برای تعداد دفعاتی که فرد باید ژل را بمالد وجود ندارد و هر چه تعداد دفعات بیشتر باشد تاثیر بیشتری خواهد داشت.
 8. ژل در عرض پنج دقیقه روی پوست خشک می شود و هیچ لکه یا احساس چسبندگی باقی نمی گذارد. برای شستشو، کافی است فقط از آب استفاده کنید و مصرف صابون، توصیه نمی شود.

 

آلوئه ورا و عسل برای رادیوتراپی

برگ آلوئه ورا را از کجا بخریم؟

برای تهیه و خرید آلوئه ورا می توانید بصورت حضوری به عطاری ها مراجعه نموده و یا از طریق سایت های معتبر، نسبت به سفارش و خرید آلوئه ورا اقدام نمایید.

نحوه استفاده از آلوئه ورا در رادیوتراپی

 برای استفاده از ژل آلوئه ورا در رادیوتراپی می توانید، ژل را بصورت مستقیم بر روی موضع تحت پرتو، مالش دهید. همچنین می توانید از لوسیون ها و کرم های آلوئه ورا که مخصوص مصرف در دوران رادیوتراپی است استفاده نمایید. از مصرف فراورده های آوئه ورا که حاوی افزودنی هستند، در دوران رادیوتراپی، به شدت پرهیز کنید. درصورت نیاز، فقط و فقط از فراورده ها مخصوص رادیوتراپی استفاده کنید.

عسل گرماندیده

هدف

عسل گرماندیده می تواند از بروز زخم های دهان و گلو در طول دوره درمان به شیوه رادیوتراپی جلوگیری کند. همچنین می تواند زخم های موجود در دهان و گلو را التیام بخشد. با مصرف صحیح عسل گرماندیده، بیماران می توانند از تجربه بسیار دردناک زخم های دهان و گلو جلوگیری کنند. این پیشگیری به بیماران این امکان را می دهد که در حین انجام درمان رادیوتراپی،  کیفیت زندگی بهتری را تجربه کنند و به آنها اجازه می دهد به طور معمول غذا بخورند و در نتیجه بدن آنها را در طول دوره درمان تقویت می کند.

عسل گرماندیده چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو، نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

نحوه استفاده:

 • یک لایه نازک از عسل گرماندیده را بر روی ناحیه آسیب‌دیده بمالید.

عسل گرماندیده و سرطان

توصیه‌ها و هشدارها

 • پیش از اقدام برای هر کدام از درمان‌های طبیعی، با پزشک خود مشورت کنید.
 • از محصولات دارای تاییدیه و باکیفیت استفاده نمایید.
 • در صورت مشاهده هرگونه واکنش آلرژیک، فوراً مصرف را قطع کرده و به پزشک مراجعه کنید.

تهیه و کاربرد

 1. یک هفته پیش از شروع رادیوتراپی، روزانه، یک قاشق چایخوری عسل میل کنید، بدین صورت که عسل را در دهان خود نگه داشته و نبلعید.
 2. حتما از قاشق پلاستیکی، سرامیکی یا چوبی استفاده کنید زیرا قاشق فلزی ممکن است روی خواص عسل تاثیر بگذارد.
 3. در صورت امکان، عسل را با زبان، دور دهان پخش کنید و بگذارید تا به طور طبیعی آب شود.
 4. بعد از اینکه عسل در گلو حل شد، از نوشیدن آب، اجتناب کنید و فقط در حل تر کردن دهان، آب استفاده کنید.
 5. مصرف منظم عسل حداقل سه بار در روز، به محافظت از دهان و گلو در برابر سوختگی ناشی از تشعشعات کمک می کند. لطفا عسل را روزانه  و به طورمنظم  مصرف کنید. در صورت لزوم، مقدار مصرف را می توان به پنج بار در روز افزایش داد و آن را در طول روز تقسیم نمود.
 6. زخم های دهان و گلو معمولاً در شب و هنگام خواب ظاهر می شوند. اگر احساس گرما کردید، لطفاً پیش از رفتن به رختخواب، یک قاشق چایخوری عسل بخورید و پس از آن، دهان خود را نشویید، به این ترتیب، روز بعد احساس بهتری خواهید داشت.

نحوه استفاده از عسل گرماندیده در رادیوتراپی

برای استفاده از عسل گرماندیده در رادیوتراپی، می‌توانید چند قطره عسل را به طور مستقیم روی پوست مالیده و به آرامی ماساژ دهید تا جذب شود. همچنین، می‌توانید از کرم‌ها و لوسیون‌های حاوی عسل گرماندیده که برای رادیوتراپی معرفی شده‌اند، استفاده کنید. مهم است که از عسل گرماندیده با کیفیت و اصلی استفاده کنید تا از خواص آن بهره مند شوید.

نحوه استفاده از عسل گرماندیده در رادیوتراپی

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر روب آن ها درج شده، لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج، ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی است. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، نیازمند زمان بیشتری بوده و مواد مغذی بیشتری نیز در آن موجود است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

اشتراک گذاری:
خرید عسل