عسل گرماندیده چه تفاوتی با عسل های تجاری فراوری شده دارد؟

عسل گرماندیده چه تفاوتی با عسل های تجاری فراوری شده دارد؟

در این مقاله با تفاوت عسل گرما ندیده و عسل رایج آشنا می شوید. بین عسل گرما ندیده (عسل سرد) و عسل معمولی (عسل فرآوری شده) تفاوت‌هایی وجود دارد که می‌تواند تأثیرات و خواص آن ها را تغییر دهد.

توی این مقاله در مورد "تفاوت عسل گرما ندیده با عسل رایج" صحبت میشه و شما آشنایی با "فواید، خواص و کاربردهای عسل گرما ندیده" پیدا میکنید؛ بسیاری از افراد معتقدند که عسل خام و گرماندیده (عسل سرد) نسبت به عسل فرآوری شده، فواید بیشتری برای سلامتی دارد. آیا عسل گرماندیده بهتر و سالم‌تر است؟ چه تفاوت‌هایی بین این دو نوع عسل وجود دارد؟ عسل که ماده ای خوراکی با تاثیرات درمانی شگرف می باشد، ماده است که از سال های دور به منظور درمان بیماری های مختلف به عنوان درمان تکمیلی، مورد استفاده قرار می گرفته است. اما با پیشرفت دانش و تکنولوژی و همچنین رویکرد های تجاری، به تدریج عسل های فراوری شده وارد بازار شدند و به همین دلیل لازم است که بدانیم چه تفاوت هایی بین عسل گرماندیده با عسل فراوری شده وجود دارد.

تفاوت عسل گرماندیده با عسل معمولی

عسل رایج یا پاستوریزه، مایعی شفاف و روان، با ویسکوزیته بالا است که تحت فرایند پاستوریزاسیون، ظاهری زیبا پیدا کرده است. این عسل، تحت گرمادهی قرار گرفته و همین امر منجر به از بین رفتن مواد مغذی، آنتی اکسیدان ها و مواد مفید عسل گردیده است. اما عسل گرما ندیده، عسلی است که با فرمولاسیون ویژه ای که دارد نه تنها تحت گرما دهی قرار نمی گیرد، بلکه با فرمولاسیون ویژه خود، باعث حفظ مواد مفید، آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی موجود در عسل شده و آن را برای مصرف روزانه و همچنین بهبود سلامتی و افزایش سطح ایمنی تبدیل به غذایی عالی کرده است.

 عسل گرماندیده یا معمولی

پاستوریزه کردن عسل، آنتی اکسیدان ها را از بین می برد

متخصصان بر این عقیده اند که پاستوریزه کردن، آنتی اکسیدان های مفید برای سلامتی را در عسل از بین می برد. بررسی ها نشان می دهد که فرآیند گرم کردن، میزان آنتی اکسیدان را در سایر غذاها کاهش می دهد. عسل گرما ندیده حاوی فلاوونوئیدها و اسیدهای فنولی است که خواص آنتی اکسیدانی دارند. آنتی اکسیدان ها استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش می دهند. تحقیقات به رابطه بین استرس اکسیداتیو و  بسیاری از بیماری های مزمن از جمله سرطان ها اشاره دارد. مطالعات، بیانگر این است که آنتی اکسیدان های موجود در عسل گرما ندیده، در برابر انواع مختلف تومورها و سرطان ها، دارای خواص ضد سرطانی هستند. نوع آنتی اکسیدان های موجود در عسل گرما ندیده، بسته به نوع گل ها و گیاهانی که زنبور ها از آن تغذیه کرده اند، متفاوت و متغیر است. 

عسل رایج حاوی قندها یا مواد افزودنی است

عسل های رایج، حاوی شیرین کننده های افزودنی، همچون شربت ذرت دارای فروکتوز بالا هستند. مطالعات نشان می دهد که بعضی از محصولات، ممکن است عسل 100 درصد طبیعی نبوده و حاوی شیرین کننده هایی همچون شربت برنج قهوه ای باشند. در عسل گرما ندیده، به جز عسلی که از کندوی زنبور بدست آمده، ترکیب دیگری وجود ندارد. 

 

عسل گرماندیده چه تفاوتی با عسل های تجاری دارد؟

فواید عسل گرما ندیده

مطالعات علمی روز دنیا نشان می دهد که عسل گرما ندیده حاوی انواع ترکیبات مفید بوده که برای سلامتی سودمندند. پاستوریزه کردن، گرما دادن و سایر فرآیند ها می تواند برخی از این مواد مغذی را که در ادامه آورده شده، از بین برده و یا کاهش دهند:

 • گرده گل، که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است
 • بره موم زنبور، ماده چسبناکی که باعث انسجام کندو می شود
 • ژل رویال
 • برخی ویتامین ها و مواد معدنی
 • آنزیم ها
 • آمینو اسیدها
 • آنتی اکسیدان ها

برخی منابع علمی اشاره دارند که عسل پاستوریزه، مقدار بسیار کمی از فواید عسل گرما ندیده را دارد. فرآیند پاستوریزه کردن، عسل را در معرض دماهای بالا قرار داده و باعث از بین رفتن خواص طبیعی آن می شود. مطالعات بسیاری به این یافته رسیده اند که مصرف عسل گرما ندیده فوایدی برای سلامتی دارد. معمولا این فواید از ترکیباتی ناشی می شود که عسل رایج فاقد آنها است.

عسل گرماندیده حاوی گرده گل می باشد

پاستوریزه کردن عسل، گرده گل از بین می برد. در مطالعه ای که در سال 2015 درباره فواید گرده گل منتشر شده می خوانیم که گرده گل دارای فواید زیر است:

 • خواص آنتی اکسیدانی
 • اثرات ضد التهابی
 • فعالیت ضد باکتریایی و ضد قارچی
 • خواص تسکین دهنده درد

این ویژگی ها گرده گل را به افزوده ای مفید برای عسل تبدیل می کند و در توانایی طبیعی عسل گرما ندیده برای ترمیم زخم ها و از بین بردن باکتری ها موثر است. گرده گل، دارای آمینو اسیدها، ویتامین های A و C ، و مقادیر کمی از مواد مغذی شامل کلسیم، منیزیم، و سدیم نیز می باشد. 

تهیه عسل گرماندیده

عسل گرماندیده حاوی بره موم زنبور است

بره موم زنبور، نوعی ماده چسبناک است که زنبورها از آن برای ساخت کندو و حفظ انسجام ساختاری آن استفاده می کنند. این ماده چسب مانند نه تنها برای زنبورها مفید است بلکه محققان براین باورند که می تواند برای سلامتی انسان ها نیز سودمند باشد. مطالعه ای که در سال 2017 انجام شد گزارش می کند که بره موم زنبور موجود در عسل گرما ندیده دارای خواص زیر است:

 • اثرات ضد التهابی
 • عملکرد ضد سرطانی و ضد زخم
 • خواص ضد قارچی

بره موم زنبور حاوی ویتامین های گروه B ، ویتامین C و E، منیزیم، پتاسیم، و آنزیم های مفید است. 

آیا عسل گرما ندیده ارگانیک است؟ 

تمام عسل های، گرماندیده نیستند. عسل ارگانیک ممکن است تحت فرآوری و پاستوریزاسیون قرار گرفته باشد. بنابراین اگر به دنبال عسلی هستید که حاوی تمام خواص ذکر شده از جمله خواص ضد سرطانی عسل، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی را داشته باشد، به دنبال کلمه "گرما ندیده" بر روی برچسب عسل باشید. 

خطرات عسل برای نوزادان

مصرف عسل برای اغلب افراد بالای یک سال، بی ضرر است. ولی نوزادان 12 ماهه و پایین تر از آن، نباید هیچ نوع عسلی را مصرف کنند. مجرای گوارشی نوزادان برای مبارزه با باکتری های موجود در فراورده های با منشا حیوانی، هنوز به میزان کافی توسعه نیافته است.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل