چرا عسل شکرک میزند و چگونه شکرک عسل را از بین ببریم؟

چرا عسل شکرک میزند و چگونه شکرک عسل را از بین ببریم؟

بارها شیشه عسلی را دیده ایم که به طور کامل یا جزئی رس بسته است. این اتفاق نگران کننده نیست، اما آیا شکرک زدن عسل همان رس بستن آن است؟ بهترین روش برای از بین بردن و حذف شکرک های عسل چگونه است

توی این مقاله در مورد اینکه "چرا عسل رس می بندد؟ و همینطور روش از بین بردن شکرک های عسل" صحبت میکنیم؛ امروزه در بازار می‌توان عسل‌های متنوعی را با رنگ‌ها، عطرها و خواص مختلف پیدا کرد. به این ترتیب مواردی را نیز می‌توان یافت که عسل  از نوع مایع نیست، بلکه رس بسته است. علت رس بستن / شکرک زدن عسل چیست؟ تفاوت رس بستن با شکرک در چیست؟

عسل شکرک زده چیست؟

یکی از تفاوت های شکرک زدن با رس بستن در این است که شروع فرایند رُس بستن عسل از پایین شیشه آغاز می‌شود و به تدریج تمامی حجم ظرف را در بر می‌گیرد و عسل در آن سفت و جامد می‌شود، به نحوی که مواد قندی آن در قاعده ته نشین می‌شوند. اما شکرک زدن عسل از بالا شروع می‌شود. بنابراین، اگر سفت شدن عسل از پایین شیشه آغاز شود و فرآیند رسوب و ته نشین شدن مواد قندی در آن رخ دهد، این نشانگر طبیعی و با کیفیت بودن عسل است. اما اگر سفت شدن عسل از بالای شیشه آغاز شود، این نشانگر تقلبی و صنعتی بودن عسل است.

بارها شیشه عسلی را دیده ایم که به طور کامل یا جزئی رس بسته است. این اتفاق نگران کننده نیست، زیرا کریستالی شدن عسل به طور طبیعی و به دلیل قند موجود در آن اتفاق می افتد. قندهای موجود در عسل، از عسلی به عسل دیگر متفاوت هستند و به نوع شهد گیاه یا گل مورد نظر بستگی دارند. به طور کلی، عسل ها حدود 38٪ فروکتوز، 31٪ گلوکز و 1.5٪ ساکارز دارند و همچنین دیگر قندها میزان کمتری دارند.

عسل حدود 80 درصد قند دارد که مولکول های آن به هم می پیوندند و کریستال های کوچکی را تشکیل می دهند. این قندها نیز با هم گروه می شوند و بلورهای بزرگتری را تشکیل می دهند و به همین ترتیب تا زمانی که بلورهای ماکرو به دست می آیند.

عسل شکرک زده چیست؟

عسل چگونه رس می بندد؟

عسل در دو مرحله رس می بندد. تبلور زمانی آغاز می شود که اولین میکروکریستال ها تشکیل شوند. به دلیل وجود این میکروکریستال ها که در زیر میکروسکوپ نامرئی هستند، عسل می تواند کدرتر و یا شفاف تر شود.

رشد مداوم این کریستال ها، که در نهایت از نظر بصری قابل درک هستند، باعث می شود عسل بسیار غلیظ تر و مات تر شود. تبلور می تواند به روش های مختلفی رخ دهد: در کل جرم عسل، فقط در ته ظرف یا حتی با تشکیل ساختارهای درختی.

عوامل تبلور و رس بستن عسل

برخی از عوامل که به طور قابل توجهی بر نحوه جامد شدن این شیرین کننده طبیعی تأثیر می گذارند شامل نسبت فروکتوز و گلوکز، دما، رطوبت و گرده هستند. این ترکیب در تبلور عسل اهمیت دارد. بنابراین، عسل هایی که درصد گلوکز بیشتری دارند، زودتر متبلور می شوند. در حالی که عسل هایی که فروکتوز زیادی دارند با سختی بیشتری متبلور می شوند.

باید در نظر داشته باشیم که عسل زمانی متبلور می شود که دمای متوسط آن بین 10 تا 20 درجه باشد. همچنین هر چه رطوبت آن بیشتر باشد احتمال کریستالی شدن آن نیز کمتر می شود. بنابراین میزان آب موجود در عسل نیز بر تبلور آن تأثیر می گذارد. یکی دیگر از دلایل کریستالی شدن عسل وجود بلورهای کوچک حل نشده است. در آنها می توان بقایای کوچکی از گرده، ذرات موم یا حتی برخی از حباب های هوا را پیدا کرد.

حقیقت این است که تبلور یا عدم تبلور عسل تا حد زیادی به عواملی مانند نحوه نگهداری، ظرف یا حتی تراکم آن بستگی دارد. به همین دلیل عواملی مانند رطوبت یا دما به طور قابل توجهی بر سرعت و نوع تبلور عسل تأثیر می گذارند.

از بین بردن شکرک های عسل

برای از بین بردن شکرک عسل آن را به آرامی هم بزنید و در اثر حرارت ایجاد شده از به هم زدن عسل کریستال های ایجاد شده نرم شده و از بین می روند.

خواص و فواید عسل کریستالیزه شده

برخلاف بسیاری از گفته ها، عسل کریستالیزه شده، دارای تازگی و خلوص است. زیرا همانطور که قبلاً اشاره کردیم، کریستالیزاسیون نتیجه فرآیند طبیعی است که در آن عسل ظاهر خود را تغییر می دهد، اما هیچ یک از خواص مفید خود را از دست نمی دهد.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل