تاثیر مصرف عسل بر سرطان های دستگاه گوارش چیست؟ (عسل سرد)

تاثیر مصرف عسل بر سرطان های دستگاه گوارش چیست؟ (عسل سرد)

مصرف عسل بر سرطان تاثیر میگذارد، عسل سرد دارای فواید درمانی متعددی است و با تعدیل مکانیسم‌های مختلف اثرهای محافظتی در برابر ایجاد و پیشرفت سرطان‌های گوارش دارد

سرطان، عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان بوده و عامل بیش از ۲۰ درصد از کل مرگ و میرها است. این بیماری بیش از یک سوم جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار داد است. تاثیر مصرف عسل بر سرطان های دستگاه گوارش رو توی این مقاله بررسی میکنیم. سرطان‌های دستگاه گوارش شامل سرطان‌ مری، کیسه صفرا، کبد، لوزالمعده، معده، روده کوچک، روده بزرگ (کولون) و رکتوم می‌باشد. خطر ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش بر اساس نژاد، سبک زندگی و عوامل خطرساز، بسیار متفاوت است. تاثیر مصرف عسل بر سرطان های دستگاه گوارش. با توجه به دردسرساز بودن بیماری سرطان، شکست درمان‌های مرسوم و میزان مرگ و میر برای بسیاری از انواع سرطان‌ها، کشف رویکردهای جدید برای کنترل سرطان و کشف عوامل جدید از اهمیت بالایی برخوردار است.

تاثیر مصرف عسل بر سرطان های دستگاه گوارش چیست؟ (عسل سرد)

چه عواملی در بروز سرطان های دستگاه گوارش موثر است؟

بروز سرطان‌های دستگاه گوارش از مکانی به مکان دیگر و از زمانی به زمان دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است بنابراین واضح است که عوامل محیطی، نقش مهمی در ایجاد سرطان‌ها ایفا می‌کنند و بسیاری از این عوامل نیز ممکن است قابل پیشگیری باشند. آدنوکارسینوم مری در دهه‌های گذشته به طور چشمگیری در حال افزایش بوده است و این افزایش، با افزایش شیوع بیماری ریفلاکس معده و مری همراه است. آدنوکارسینوم معده، دومین عامل سرطان در سراسر جهان است و مصرف غذاهای دودی، خشک یا ترشی، خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد. و همچنین سرطان لوزالمعده نیز یکی از مخرب‌ترین سرطان‌ها می‌باشد.

در سال‌های اخیر، با افزایش شیوع سرطان‌های دستگاه گوارش توسط عوامل متعددی مانند تغییر سبک زندگی و همچنین بهبود غربالگری و تشخیص، علاوه بر روش‌های موجود درمان سرطان مانند شیمی‌درمانی و رادیوتراپی، گرایش زیادی به استفاده از محصولات طبیعی و رژیم غذایی نیز مشاهده شده است. طبق بررسی‌های انجام شده، مصرف میوه و سبزیجات اثر محافظتی دارد و خطر ابتلا به سرطان مری را کاهش می‌دهد. مصرف سبزیجات و میوه به طور مداوم نیز با کاهش بروز سرطان معده، مرتبط است. مصرف بالای فیبر رژیمی، مصرف سبزیجات و میوه‌ها، خطر ابتلا به سرطان پانکراس را کاهش می‌دهد. در سال‌های اخیر، چندین مطالعه اپیدمیولوژیک و تجربی نیز، ارتباط بین سرطان روده بزرگ و عوامل غذایی را نشان می‌دهد.

پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش

سرطان‌زایی، یک فرآیند چند مرحله‌ای است که توسط تغییرات مولکولی و ژنتیکی که مسیرهای سیگنالی تنظیم‌کننده تکثیر، آپوپتوز و تمایز را مختل می‌کند، ایجاد می‌شود. در سال‌های اخیر، جستجوی عوامل ضد سرطانی از منابع طبیعی برای پیشگیری و درمان سرطان، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. همچنین چندین رویکرد برای پیشگیری و درمان سرطان از جمله پیشگیری شیمیایی، در مدل‌های حیوانی و آزمایش‌های بالینی نیز مورد بررسی قرار گرفته است. مکمل‌های غذایی و ترکیبات طبیعی هم یکی از رویکردهایی است که برای معکوس کردن یا جلوگیری از توسعه سرطان با تعدیل فرآیندهای مولکولی مراحل شروع، ارتقا و پیشرفت مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق تحقیقات انجام شده، برخی از مواد غذایی مانند زردچوبه، سیر، زنجبیل، سبزیجات چلیپایی و چای سبز نقش مهمی در پیشگیری از سرطان دارند.

امروز محققین با توجه با آثار و نقش رژیم غذایی و پیشگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش به مطالعات گسترده در این زمینه روی آورده‌اند و داده‌های زیادی از علوم پایه و مدل‌های حیوانی نیز به دست آمده است. همچنین، عسل سرد نیز به دلیل داشتن فواید درمانی مختلف از جمله درمان سرطان، مورد توجه تحقیقات پایه و مطالعات بالینی قرار گرفته است.

پیشگیری از سرطان های دستگاه گوارش

عسل سرد چه تاثیری در پیشگیری و درمان سرطان های دستگاه گوارش دارد

عسل سرد از زمان‌های قدیم و به طور گسترده، به عنوان دارو مورد استفاده قرار می‌گرفته و در سال‌های اخیر عسل سرد به طور گسترده‌ای  برای اثرات درمانی فراوان موجود درآن، مورد استفاده قرار می‌گیرد. مصریان باستان، چینی‌ها، یونانی‌ها و رومی‌ها از عسل سرد برای زخم‌ها و بیماری‌های روده استفاده می‌کردند. خداوند متعال نیز در قرآن کریم از خاصیت عسل در شفا و درمان بیماری،  یاد کرده است. همچنین تحقیقات علمی، فواید درمانی عسل سرد را در درمان چندین بیماری انسانی ثابت کرده است. خواص فیزیکی عسل سرد به میزان آب، دما، نوع فلور و نسبت قندهای تشکیل دهنده آن بستگی دارد. رنگ عسل با توجه به منبع گل مورد استفاده زنبور و محتوای مواد معدنی آن معمولاً از سفید تا کهربایی تیره، متغیر است.

چه انواعی از عسل سرد وجود دارد

تعداد فراوانی از عسل در سرتاسر جهان، موجود است که یا به صورت محلی تولید می‌شوند یا از کشورهای دیگر، وارد می‌شوند. نوع عسل سرد نیز بستگی به این که در زمان تولید عسل، چگونه گیاهانی توسط زنبورها مورد استفاده قرار گرفته‌اند، مشخص می‌شود. عسل از یک منبع گل با عسل از همان منبع گل، منتها در مکان ها یا فصول زمانی مختلف، متفاوت است. همچنین درصد فروکتوز، گلوکز، مقدار و نوع اسیدهای آمینه و اسیدهای آلی بسته به منبع گل، متغیر است. منبع گل نه تنها بر خواص فیزیکی و شیمیایی عسل بلکه بر فعالیت ضد میکروبی عسل نیز تاثیر می‌گذارد. انواع مختلف عسل سرد از نظر رنگ، طعم و چگالی متفاوت است. کیفیت ضد باکتریایی عسل سرد در بین انواع مختلف عسل سرد بسته به موقعیت جغرافیایی، منبع فصلی، برداشت، خلوص و شرایط نگهداری، متفاوت می‌باشد. همچنین در مطالعات انجام شده، محققین دریافتند که بین رنگ و فعالیت ضد باکتریایی عسل ارتباطی وجود ندارد. فعالیت ضد میکروبی عسل را می توان به عوامل متعددی مانند اثر اسمزی عسل، اسیدیته، وجود پراکسید هیدروژن، وجود اجزای فیتوشیمیایی ضد باکتریایی و فعالیت ضد باکتریایی عسل، نسبت داد.

ترکیبات عسل سرد چیست؟

ترکیب عسل سرد به عوامل زیادی از جمله مناطق جغرافیایی، منبع غذای زنبور عسل، آب و هوا، شرایط محیطی و فرآوری آن بستگی دارد. عسل سرد حاوی حدود ۲۰۰ ماده از جمله فروکتوز، گلوکز، اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها، مواد معدنی، آب و آنزیم‌ها است. همچنین قند و پلی فنل موجود در آن برای جلوگیری از بیماری‌ها و مبارزه با عفونت، کارایی دارد. عسل سرد حاوی فلاونوئیدها، اسیدهای فنولیک، اسید اسکوربیک، توکوفرول‌ها، کاتالاز، سوپراکسید دیسموتاز و گلوتاتیون احیا شده هستند. برخی از این فلاونوئیدها و ترکیبات فنلی عبارتند از کریزین، کامفرول، کورستین، پینوبانکسین، پینوسمبرین، لوتئولین، آپیژنین، جنیستئین، نارینژنین، هسپرتین، اسید پی کوماریک، اسید گالیک، اسید الاژیک، اسید فرولیک، اسید وانیلیک و اسید سرینگیک. علاوه بر این، عسل سرد و اجزای آن، دارای طیف وسیعی از خواص دارویی مانند اثرات ضد التهابی، محافظت کننده معده، آنتی اکسیدانی، ضد توموری و ضد سرطانی می‌باشند.

میانگین جزء (مقدار در هر ۱۰۰ گرم)

 • کربوهیدرات 82.4 گرم
 • فروکتوز 38.5 گرم
 • گلوکز 31 گرم
 • ساکارز 1 گرم
 • سایر قندها 11.7 گرم
 • فیبر رژیمی 0.2 گرم
 • چربی 0 گرم
 • پروتئین 0.3 گرم
 • آب 17.1 گرم
 • ریبوفلاوین (ویتامین B2) 0.038 میلی گرم
 • نیاسین (ویتامین B3) 0.121 میلی گرم
 • اسید پانتوتنیک (ویتامین B5) 0.068 میلی گرم
 • پیریدوکسین (ویتامین B6) 0.024 میلی گرم
 • فولات (ویتامین B9) 0.002 میلی گرم
 • ویتامین C 0.5 میلی گرم
 • کلسیم 6 میلی گرم
 • آهن 0.42 میلی گرم
 • منیزیم 2 میلی گرم
 • فسفر 4 میلی گرم
 • پتاسیم 52 میلی گرم
 • سدیم 4 میلی گرم
 • روی 0.22 میلی گرم

عملکردهای مختلف عسل سرد شامل تنظیم چرخه سلولی، القای آپوپتوز، فعال‌سازی مسیر میتوکندری، مهار رگ‌زایی و تعدیل استرس اکسیداتیو می‌باشد. عسل سرد همچین می‌تواند با مسدود کردن سه مرحله سرطان زایی (شروع، ارتقاء و پیشرفت) از پیشرفت سرطان جلوگیری کند. اثر بازدارندگی عسل سرد بر سرطان زایی را می‌توان به وجود ترکیبات فعال آن به ویژه فلاونوئیدها و ترکیبات فنلی نسبت داد. علاوه بر این عسل سرد، نقش مهمی در جلوگیری از تولید رادیکال‌های آزاد در بافت‌های التهابی، ایفا می‌کند. فن اتیل استر کافئیک اسید، جز فعال موم، دارای فعالیت‌های بیولوژیکی و دارویی بسیاری از جمله آنتی اکسیدان، ضد التهاب، اثر ضد ویروسی، اثر ضد تکثیر، اثر القای آپوپتوز و اثر ضد سرطانی می‌باشد.

محققین اثبات کرده‌اند که استرهای کافئیک اسید با تنظیم پایین بسیاری از مسیرهای آنزیمی سلولی از جمله مسیرهای پروتئین تیروزین کیناز، سیکلاکسیژناز و اورنیتین دکربوکسیلاز، اثر مهاری بر تکثیر و تبدیل سلول های تومور دارند.

ارتباط عسل سرد و کاهش التهاب دستگاه گوارش

التهاب، نقش مهمی در ایجاد چندین بیماری از جمله بیماری‌های گوارشی و سرطان دارد و همچنین به عنوان یک عامل خطرساز برای التهاب معده و عفونت هلیکوباکتر پیلوری نیز شناخته می‌شود. مداخله بالینی توسط محصولات طبیعی مانند عسل سرد میتواند رویکردی را برای کاهش التهاب و بیماری های مرتبط با هلیکوباکتر پیلوری، مخصوصاً سرطان معده، ارائه دهد. عسل سرد،حاوی بسیاری از ترکیبات فنلی مانند اسید الاژیک، اسید گالیک، اسید کافئیک، کوئرستین و کریزین که با فعالیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی آن مرتبط است.

همچنین به تازگی، کشف شده است که عسل سرد و اجزای آن می‌توانند از طریق غیرفعال‌سازی فاکتور هسته‌ای کاپا و مهار رونویسی ژن‌ها برای واسطه‌های التهابی مانند COX-2، فاکتور نکروز تومور، اینترلوکین و نیتریک اکسید القایی، التهاب را مهار کنند. عسل سرد با کاهش و مهار تولید واسطه‌های التهابی اکسید نیتریک، پروستاگلاندین در موش‌های صحرایی، دارای اثرات ضد التهابی می‌باشد. تحقیقات نشان می‌دهد که عسل سرد، اثرات حفاظتی معده را در برابر ضایعات معده ناشی از آمونیاک تقویت می‌کند. به‌علاوه در این تحقیقات مشخص شده، مصرف عسل سرد باعث محافظت سلولی در مخاط معده نیز می‌شود. همچنین مشخص شده که مصرف خوراکی عسل سرد در برابر عفونت‌های گوارشی مانند ورم معده، اثنی عشر و زخم معده ناشی از باکتری ها، مانند یک دارو، عمل می‌کند.

در تحقیقاتی Nasutia و همکارانش، نشان دادند که مصرف عسل سرد در موش ها، از ضایعات معده ناشی از ایندومتاسین جلوگیری کرد. به این صورت که ترکیب پرفیوژن معده با عسل سرد ایزوتونیک، به کاهش قابل توجه ضایعات ناشی از اتانول و ایندومتاسین در موش، منجر شد است.

ارتباط عسل سرد و کاهش التهاب دستگاه گوارش

عسل سرد و عفونت هلیکوباکتر پیلوری

عفونت هلیکوباکتر پیلوری، شایع ترین عامل خطرساز التهاب مزمن و سرطان معده می‌باشد. اچ.پیلوری می‌تواند از طریق مکانیسم‌های مختلفی از جمله فاکتورهای حدت هلیکوباکتر پیلوری مانند ژنوتیپ‌های CagA و VacA و واسطه‌های التهابی که تغییرات سیگنالینگ سلولی را در سلول‌های معده ایجاد می‌کنند، منجر به التهاب مخاط و ایجاد سرطان می‌شود. مصرف عسل سرد به درمان عفونت هلیکوباکتر پیلوری کمک می‌کند.

al Somal و همکاران همچنین دریافتند که عسل سرد در غلظت‌های کمتر از ۵ درصد حجمی، رشد هلیکوباکتر پیلوری را کاملاً و در غلظت ۲.۵ درصد حجمی، رشد هلیکوباکتر پیلوری را تا حدی مهار می‌کند. اثرات اسمزی، مهم‌ترین پارامتر برای کشتن هلیکوباکتر پیلوری، مشخص شده است زیرا باعث مهار تمامی محلول های کربوهیدرات حجمی هلیکوباکتر پیلوری می‌شود. اثر درمانی عسل سرد، به خواص ضد باکتریایی آن، نسبت داده می‌شود.

Osato و همکاران ، در تحقیقاتی اعلام کردند که عسل سرد در مهار رشد تمام ایزوله‌های هلیکوباکتر پیلوری موثر بودند. همچنین گزارش شده است که استفاده از عسل سرد با رژیم درمانی سه گانه نیز می‌تواند به کوتاه کردن زمان لازم برای از بین بردن هلیکوباکتر پیلوری از پوشش معده بیماران مبتلا به گاستریت یا زخم اثنی عشر ناشی از عفونت هلیکوباکتر پیلوری، کمک کند.

همچنین اثبات شده است که هلیکوباکتر پیلوری، پروتئین کینازهای فعال شده با میتوژن و فاکتورهای رونویسی را که تکثیر و تمایز سلولی را در سلول‌های اپیتلیال معده با استفاده از چندین مؤلفه مختلف باکتریایی و مسیرهای سیگنال دهی میزبان تنظیم می‌کنند را فعال می سازد. فعال کننده پروتئین، تنظیم کننده‌های کلیدی التهاب و آبشارهای سیگنالینگ هستند که منجر به سرطان‌زایی می‌شوند.همچنین گزارش شده است که عسل سرد، پروتئین‌های فعال سازی را سرکوب کرده و به عنوان عوامل شیمیایی پیشگیری کننده بالقوه برای التهاب و سرطان، عمل می‌کند. و همچنین تکثیر سلولی ناشی از هلیکوباکتر پیلوری و تولید سیتوکین‌های را سرکوب می‌کند بنابراین، مهار این مولکول‌ها می‌تواند منجر به سرکوب بسیاری از ژن‌ها در طول التهاب ناشی از هلیکوباکتر پیلوری شود.

تاثیر مصرف عسل بر سرطان های دستگاه گوارش

بسیاری از مطالعات تحقیقاتی از استفاده عسل سرد برای پیشگیری و درمان سرطان، مخصوصاً سرطان‌های دستگاه گوارش، تایید می‌کنند. همچنین مطالعات تغذیه‌ای، نشان داده‌اند که مصرف عسل سرد، خطر ابتلا به سرطان معده و همچنین آپوپتوز موجود در  عسل سرد مخاط معده را تعدیل می‌کند. اثرات شیمیایی پیشگیرانه عسل سرد و اجزای آن نیز در مدل‌های مختلف سرطان روده بزرگ، مورد مطالعه قرار گرفته است. عسل‌ سرد رشد سلول‌های سرطانی کولون را با القای آسیب DNA و آپوپتوز و سرکوب التهاب، متوقف ساختند. جاگاناتان همچنین اثر ضد تکثیری اسید کافئیک، یکی از ترکیبات فنولی عسل سرد را که در سلول‌های سرطانی روده بزرگ، مهار می‌شود را نشان می‌دهد. عسل سرد با کاهش تیول‌های غیر پروتئینی داخل سلولی و کاهش پتانسیل غشای میتوکندری و افزایش تولید گونه‌های اکسیژن فعال، آپوپتوز را القا می‌کند. علاوه بر این، ترکیبات عسل سرد باعث القای آپوپتوز در سلول‌های سرطانی روده بزرگ نیز می‌شود.

Orsolić و همکاران، نشان دادند که عسل سرد در مدل حیوانی موش مبتلا به کارسینوم کولون، اثر ضد متاستاتیکی داشت. مکمل رژیم غذایی با عسل سرد و سیاهدانه، اثر محافظتی دربرابر استرس اکسیداتیو ناشی از متیل نیتروزوره، پاسخ التهابی و سرطان‌زایی در موش‌های صحرایی Sprague Dawely داشت. مشتقات استرهای اسید کافئیک، ضایعات پرنئوپلاستیک کلونی، کولون ناشی از آزوکسی متان، اورنیتین دکربوکسیلاز، پروتئین تیروزین کیناز و فعالیت‌های لیپوکسیژناز و تشکیل کانون‌های کریپت نابجا که با سرطان کولون مرتبط هستند را در موش‌ها مهار می‌کنند.همچنین کافئیک اسید و استر آن، مهارکننده‌های قوی رشد سلول‌های آدنوکارسینوم کولون انسانی هستند.تجویز رژیم غذایی فنیل‌اتیل‌متیل کافیات، به طور قابل توجهی از بروز و تعدد آدنوکارسینوم‌های مهاجم و غیر تهاجمی روده بزرگ جلوگیری کرد و همچنین حجم تومور کولون را تا ۴۳ درصد در مقایسه با رژیم کنترل، سرکوب کرد و همچنین تشکیل تومورهای روده بزرگ را ۳ تا ۴ درصد در ۱۵ درصد حیوانات، مهار کرد.
تاثیر مصرف عسل بر سرطان های دستگاه گوارش

Gribel و همکاران، نشان دادند که عسل سرد دارای اثر ضد توموری متوسط ​​و فعالیت ضد توموری مشخص 5-flurouracil و cyclophosphamide در پنج سویه مختلف تومور است. علاوه بر این عسل سرد، فعالیت ضد توموری داروهای شیمی درمانی 5-فلوراوراسیل و سیکلوفسفامید را در سلول‌های سرطان روده بزرگ نیز تقویت می‌کند.

اثرات ضد سرطانی عسل سرد و اجزای آن، بر روی سلول‌های سرطانی کبد در تعدادی از مطالعات مورد بررسی قرار گرفته است. درمان سلول‌های سرطان کبدی HepG2 با عسل سرد و سیاه‌ دانه به کاهش قابل‌توجهی در تعداد سلول‌های HepG2 زنده و سطوح اکسید نیتریک، منجر شد و علاوه بر آن، وضعیت کل آنتی‌اکسیدانی و فعالیت کاسپاز-3 را مخصوصاً در سلول‌های HepG2 تیمار شده با دوزهای بالاتر از عسل سرد بهبود بخشید است. گزارشات حاکی از آن است که عسل سرد محافظت در برابر آسیب DNA ناشی از جهش زایی مواد غذایی در سلول‌های HepG2 که به خواص آنتی اکسیدانی و مهار رادیکال‌های آزاد آن نسبت داده می‌شود. همچنین مشخص شد  است که عسل سرد به طور انتخابی برای سلول های سرطانی کبد، سیتوتوکسیک هست.

عبدالعزیز و همکاران، در تحقیقاتی که انجام داده‌اند اعلام کردند که عصاره عسل سرد دارای اثرات سیتوتوکسیک، ضد متاستاتیک و ضد رگ‌زایی در سلول‌های HepG2 است به‌گونه‌ای که سرطان کبد ناشی از دی‌اتیل نیتروزامین در موش‌ها و سلول‌های کبدی نئوپلاستیک در کبد موش‌های تحت درمان با عسل سرد با DEN کاهش یافت. این مطالعات، نشان می‌دهد که عسل سرد دارای اثر ضد سرطانی برروی انواع مختلف سلول‌های سرطانی است و با تعدیل مکانیسم‌های مولکولی و سلولی مراحل سرطان‌زایی، اثر محافظتی خود را در برابر ایجاد سرطان اعمال می‌کند. برخی از مکانیسم‌هایی عسل سرد وه می‌تواند اثرات ضد سرطانی خود را اعمال کند عبارتند از: توقف چرخه سلولی، فعال شدن مسیر میتوکندری، القای نفوذپذیری غشای خارجی میتوکندری، القای آپوپتوز، تعدیل استرس اکسیداتیو، بهبود التهاب، تعدیل سیگنال دهی انسولین، و مهار آن.

تاثیر عسل سرد در سرطان پانکراس نیز مورد بررسی قرار گرفته است. فنتیل استر کافئیک اسید با فعال شدن کاسپاز-3/کاسپاز-7 و اختلال عملکرد میتوکندری، آپوپتوز را در سلول‌های سرطانی لوزالمعده انسان القا کرد. و به طور قابل توجهی بیان بیش از حد ویمنتین ناشی از فاکتور رشد تبدیل‌کننده β را در ۲۴ ساعت در سلول‌های سرطان پانکراس انسانی معکوس کرد.

نتیجه

عسل سرد فواید درمانی و مصارف پزشکی زیادی دارد. همچنین اثرات متفاوت عسل سرد از جمله آنتی اکسیدان‌های ضد التهابی و اثرات ضد سرطانی، اهمیت آن را در پیشگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش و بهبود درمان‌های سرطان، برجسته تر می‌کند.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.
عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل