خواص عسل خام چیست؟ علت توصیه پزشکان در مورد مزایای عسل خام

خواص عسل خام چیست؟ علت توصیه پزشکان در مورد مزایای عسل خام

عسل خام و گرما ندیده دارای مزایای فراوانی برای سلامتی است. در این مقاله به بررسی مزایای عسل گرما ندیده نسبت به عسل معمولی پرداخته و نحوه فرآوری آن‌ها را بررسی می‌کنیم. همچنین مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌های موجود در عسل گرما ندیده را بررسی خواهیم کرد.

عناوین اصلی

توی این مقاله "مزایا و خواص عسل خام" رو میگیم و متوجه میشید که "چرا انتخاب عسل خام گرما ندیده برای سلامتی شما مهم است؟"؛ عسل خام گرما ندیده ژاو محصولی طبیعی است که فواید بسیاری برای سلامتی دارد. مصرف مداوم عسل خام (گرما ندید و سرد)، می‌تواند به بهبود سلامتی کلی بدن کمک کند. در این مطلب، به معرفی مزایا و خواص عسل خام برای سلامتی پرداخته‌ایم.

استفاده از عسل خام، در طب، سابقه صدها ساله دارد. این ماده طبیعی شیرین دارای ترکیبات سالمی است که در عسل فرآوری شده وجود ندارد. عسل خام فواید مختلفی برای سلامتی دارد. این عسل که مستقیما از کندو بدست میاید، حاوی گرده گل، بره موم زنبور، و مقدار زیادی آنتی اکسیدان می باشد. 

این که فواید عسل خام بیشتر از عسل رایج می باشد، همواره در حال تحقیق، پژوهش و به روز رسانی است. برخی بر این باورند که فرآیندهای فرآوری و پاستوریزه کردن در آماده سازی عسل، بسیاری از فواید آن را از بین می برد و به همین دلیل خواص عسل خام، برای سلامتی بیشتر از عسل فرآوری شده است. 

عسل خام چیست؟

عسل خام، فیلتر یا پاستوریزه نمی شود. عسل بدست آمده از کندو، حاوی گرده گل، بره موم زنبور و قسمت هایی از بدن زنبورهای مرده است. تولید کنندگان عسل، معمولا عسل خام را از فیلتر می گذرانند تا ناخالصی های آن تا حد امکان گرفته شود، با این حال مقداری از این ناخالصی در عسل باقی می ماند که خوردن آن ضرری ندارد. 

فواید و خواص عسل خام چیست؟

از فواید عسل خام، بطور طبیعی می توان به فعالیت ضدباکتریایی، اثرات بهبودبخشی زخم، آنتی اکسیدان های تغذیه ای، اثرات ضد التهابی،

عسل خام، دارای گرده گل و بره موم زنبور نیز می باشد. بره موم، ماده ای چسبناک است که زنبورها برای حفظ استحکام کندو از آن استفاده می کنند. عسل فرآوری شده، دارای بره موم زنبور و گرده زنبور نمی باشد. بر اساس مقاله ای علمی - پژوهشی درباره عسل، بره موم زنبور و گرده گل، دارای خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی، ضدباکتری، و ضدسرطانی هستند. 

در ادامه به بررسی دقیق تر خواص عسل خام می پردازیم:

 1. آنتی‌باکتریال: عسل خام (گرما ندیده و سرد) می‌تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی عمل کند. مواد آنتی‌باکتریالی که در عسل گرماندیده وجود دارند، می‌توانند باعث کاهش رشد باکتری‌ها و بافت‌های التهابی شوند.
 2. آنتی‌اکسیدان: عسل خام حاوی آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی است که می‌توانند در کاهش خطر بروز بیماری‌های قلبی و سرطان موثر باشند. آنتی‌اکسیدان‌ها به عنوان موادی که از آسیب رسیدن به سلول‌ها جلوگیری می‌کنند شناخته شده‌اند.
 3. ضد التهاب: عسل خام می‌تواند در درمان التهاب‌های مختلف بدن، از جمله التهاب مفاصل و التهاب ریه، مؤثر باشد. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مواد ضد التهابی موجود در عسل گرما ندیده می‌توانند به کاهش التهاب و درد مرتبط با آن کمک کنند.
 4. بهبود سیستم ایمنی: مواد آنتی‌باکتریال و ضد التهابی موجود در عسل خام می‌توانند به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کنند. همچنین، عسل خام حاوی ویتامین‌ها و مواد مغذی مختلفی است که می‌توانند به بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کنند.
 5. رفع علائم سرماخوردگی: عسل خام می‌تواند در رفع علائم سرماخوردگی، از جمله سرفه و گلو درد، مؤثر باشد. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف عسل گرما ندیده می‌تواند به بهبود علائم سرماخوردگی کمک کند.

مزایای عسل خام گرماندیده برای سلامتی

عسل خام یکی از بهترین محصولات طبیعی برای سلامتی انسان است. مصرف عسل خام مزایای زیادی برای سلامت جسمی و روانی دارد، در ادامه هفت فایده عسل خام برای سلامتی مبتنی بر شواهد آورده شده است:

1- اثرات آنتی اکسیدانی عسل خام

محققان بر این باورند که برخی از فواید اصلی عسل خام برای سلامتی، از ترکیبات آنتی اکسیدانی آن نشأت می گیرد. عسل خام، دارای طیفی از ترکیبات می باشد که به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و شامل مواد شیمیایی گیاهی، فلاوونوئیدها، و آسکوربیک اسید است. 

آنتی اکسیدان ها از طریق پاکسازی بدن از رادیکال های آزاد، استرس اکسیداتیو را کاهش می دهند. محققان، استرس اکسیداتیو را با طیفی از بیماری های مزمن از جمله انواع زیادی از سرطان ها مرتبط می دانند. پیروی از رژیم غذایی آنتی اکسیدانی، احتمال ابتلا به بیماری های مزمن را در فرد کاهش می دهد.

برخی بر این نظرند که پاستوریزه کردن عسل از میزان آنتی اکسیدان های موجود در آن می کاهد به عبارت دیگر، عسل پاستوریزه مغذی نیست. مطالعات نشان می دهد که گرم کردن، باعث کاهش محتوای آنتی اکسیدانی عسل می شود. 

انتخاب عسل مناسب

2- ارزش تغذیه ای عسل خام

عسل دارای مواد مغذی خاصی است که  آن را به گزینه ای سالم برای اضافه کردن به رژیم غذایی تبدیل می کنند. مواد مغذی و ترکیبات شیمیایی دقیق عسل خام، در کشورها و مناطق مختلف متفاوت است و به نوع گل هایی که زنبور ها برای تولید عسل از شهدشان استفاده می کنند، بستگی دارد. صرف نظر از این فاکتورها، عسل خام، حاوی ترکیبات مفیدی همچون آنتی اکسیدان ها، آمینو اسیدها، و ویتامین ها می باشد. 

21 گرم عسل خام، حاوی 64 کالری و 16 گرم قند است. این مقادیر ممکن است در میان عسل های مناطق مختلف، متفاوت باشد اما به صورت میانگین، تقریبا در همین حدود است.

عسل طبیعی حاوی مقدار کمی از ویتامین ها و مواد معدنی زیر است:

 • نیاسین
 • ریبوفلاوین
 • پانتوتنیک اسید
 • کلسیم
 • منیزیم
 • منگنز
 • پتاسیم
 • فسفر
 • روی

عسل به صورت ذاتی، ترکیبی متشکل از انواع قندها است. بیش از نیمی از قند موجود در عسل، فروکتوز است. عسل با وجود دارا بودن فروکتوز، نسبت به شکر گزینه سالم تری می باشد. تحقیقات بیانگر این است که، عسل خام، می تواند در برابر دیابت اثرات محافظتی داشته و برخی انواع عسل، سطح کلسترول را بهبود می بخشند. افراد دیابتی و یا کسانی که از رژیم های با قند محدود پیروی می کنند، می توانند مصرف متعادل عسل خام را برای جلوگیری از تغییرات قابل توجه در سطح قند خون بر گزینند. شاخص گلایسمی (GI) عسل خام، 58 بوده به این معنی که تاثیر متوسطی بر سطح قند خون دارد. 

3- فعالیت آنتی باکتریایی عسل خام

عسل خام، به پاکسازی زخم ها و پیشگیری از عفونت کمک می کند. عسل خام، یک عامل ضد باکتریایی و ضد میکروبی طبیعی است و حاوی هیدروژن پروکساید و گلوکز اکسیداز بوده و پی اچ پایینی دارد، به این معنی که می تواند باکتری ها و قارچ های مضر را از بین ببرد. همچنین به علت ساختار شیمیایی منحصر بفرد آن، به رشد قارچ یا باکتری کمک نمی کند. بدلیل این عملکرد ضد باکتریایی عسل، می توان از آن برای پاکسازی زخم ها استفاده نمود. عسل خام خاصیت آنتی باکتریایی و ضدقارچی دارد و می تواند رشد میکروب های مضر را مهار کند. همچنین التهاب را کاهش می دهد.

4- بهبود زخم با استفاده موضعی عسل خام

مطالعات متعدد نشان می دهد که عسل خام، مرهمی خوب برای بهبودی زخم است. پژوهش ها، تایید کننده این مطلب است که این عسل، بدلیل خواص ضد باکتریایی، ضد التهابی، و آنتی اکسیدانی خود در بهبود زخم ها مفید است. برخی شواهد نیز نشان می دهد که عسل دارای خواص آنتی ویروسی و ضد قارچی است. عسل خام با خاصیت ضدعفونی کنندگی، باعث التیام سریع تر زخم، سوختگی و بریدگی های پوستی می شود.

علاوه بر این، عسل، اسیدی است و به همین دلیل به آزادسازی اکسیژن از زخم و بهبود آن کمک می کند. عسل خام را می توانید مستقیما بر روی بریدگی ها و سوختگی های خفیف بزنید و سپس آن را با  گاز استریل یا باند ببندید.

5- تسکین سرفه با استفاده از عسل خام

چندین مطالعه نشان داده که اثربخشی عسل خام، در تسکین سرفه می تواند به اندازه برخی داروهای ضد سرفه و یا حتی بیش تر از آن ها باشد. مصرف بسیاری از داروهای ضد سرفه برای کودکان مضر است، بنابراین عسل خام، می تواند جایگزین مناسبی برای کودکان بالای دو سال باشد. پژوهش ها حاکی از ان است که استفاده از عسل خام، راهی موثر برای کاهش شدت و دفعات بروز سرفه شبانه کودکان است. بر اساس یافته مه، اثربخشی ترکیب شیر و عسل خام، در تسکین سرفه های کودکان به اندازه داروهای سرفه است. برای بهبود سرفه، یک قاشق چای خوری عسل خام را مصرف کرده و برای اینکه به عسل اجازه دهید تا سطح حلق را بپوشاند و تاثیر آن را مشاهده کنید، از مصرف مایعات یا غذاهای دیگر بعد از آن خودداری کنید. 

6- استفاده از عسل برای تسکین سیستم گوارشی و درمان اسهال

عسل خام، اثرات تسکینی بر سیستم گوارشی دارد و به بهبود اسهال کمک می کند. در مطالعه ای بر روی 150 کودک مبتلا به بیماری التهاب مزمن روده و معده (گاستروانتریت) نشان داده شد که در افرادی که عسل را همراه با محلول آبرسان خوراکی استفاده کردند، نسبت به کسانی که عسل دریافت ننمودند، میزان بهبودی اسهال بیشتر بود. حرکات روده ای در کودکانی که عسل می خوردند کمتر بود و سریع تر بهبودی یافتند. برای کمک به درمان اسهال خفیف، یک قاشق چایخوری عسل خام را مصرف کرده و یا آن را با نوشیدنی خود مخلوط کنید. عسل خام با داشتن آنزیم های طبیعی، هضم و جذب مواد مغذی را در بدن بهبود می بخشد.

7- مصرف عسل خام برای محفاظت از مغز

عسل خام، دارای خواص ضد التهابی است. برخی شواهد بیانگر این است که عسل خام، دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بوده که برای مغز مفید است. در مطالعه ای نشان داده شد، موش هایی که عسل مصرف کرده بودند در برابر آسیب مغزی ناشی از قرارگیری در معرض سرب محافظت داشتند. بعلاوه، یک بررسی پیمایشی، بیانگر این است که عسل خام، حاوی ترکیباتی است که به مقابله با التهاب در بخشی از مغز بنام هیپوکامپوس که در حافظه دخیل است کمک می کند. 

8- تقویت سیستم ایمنی بدن با استفاده از عسل خام

عسل خام حاوی ترکیبات طبیعی است که به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند. مصرف منظم آن باعث مقاومت بیشتر در برابر بیماری ها می شود.

9- تاثیر مصرف عسل خام در آرامش و بهبود خواب

عسل خام حاوی ترکیبات آرام بخش است و مصرف آن قبل از خواب، کیفیت خواب را بهبود می بخشد.

خطرات مصرف عسل خام

بجز افرادی که به گرده گل، حساسیت دارند، مصرف عسل خام، برای عموم، بی ضرر است. بر اساس اعلام مرکز کنترل و حفاظت در برابر بیماری ها (CDC)، باید از دادن عسل به کودکان زیر یک سال به دلیل ریسک ایجاد بوتولیسم نوزادان، خودداری کرد. 

از عسل گرماندیده به عنوان یک منبع غذایی بسیار مفید شناخته می شود. اما به عنوان محصولی با منشا حیوانی، حضور اسپورهای باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در عسل خام سرد حائز اهمیت است. این باکتری به خصوص برای نوزادان و کودکان زیر دو سال، خطرناک می باشد و ممکن است باعث مسمومیت بوتولیسم شده و در نتیجه فلج مرگبار نیز به وجود آید. اگرچه بوتولیسم در میان بزرگسالان سالم و کودکان بزرگتر، بسیار نادر است، با افزایش سن، روده به اندازه ای رشد می کند که مانع از رشد هاگ های بوتولینوم می شود. با این حال، اگر بلافاصله پس از خوردن محصولات با منشا حیوانی، عوارض جانبی مانند حالت تهوع، استفراغ و اسهال را تجربه کردید، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تفاوت عسل خام با عسل فراوری شده چیست؟

برخلاف عسل خام، عسل فرآوری شده، پاستوریزه می شود، به این معنی که تولید کنندگان، عسل را گرم می کنند تا علاوه بر جلوگیری از رُس بستن عسل، طول عمر عسل را افزایش داده و شفافیت و جذابیت ظاهری آن را بیشتر کنند. البته که در مقالات و پژوهش های علمی اثبات شده است که عسل  خام، به دلیل اینکه حاوی آنزیم ها و آنتی اکسیدان های بسیاری است، خودش به عنوان ماده نگهدارنده شناخته شده و لذا عملا برای عسل، طول عمری قابل تعریف کردن نیست. آنچه که وجود دارد، بهره برداری تجاری از عسل است که در پی گرمادهی، جذابیت ظاهری و شفافیت آن بیشتر شده و بیشتر مورد توجه مصرف کننده قرار می گیرد. این در حالیست که پاستوریزه کردن می تواند تاثیر منفی بر میزان مواد مغذی موجود در عسل داشته باشد. 

بر اساس برآورد برخی شواهد تاریخی، انسان ها بیش از 8000 سال است که از عسل استفاده می کنند. در دوران باستان، از عسل خام استفاده می شده ولی امروزه اغلب مردم عسل های پاستوریزه مصرف می کنند. 

عسل خام و عسل معمولی هر دو نوعی شربت غلیظ و شیرین هستند که توسط زنبورهای عسل تهیه شده و دارای فواید مختلفی برای سلامتی می‌باشند. با این حال، بین این دو نوع عسل تفاوت‌هایی وجود دارد.

عسل خام (سرد و گرما ندیده)

عسل خام در واقع «همان عسل موجود در کندو بدون هیچگونه تغییری» می باشد که با استخراج عسل از کندو و ریختن آن روی پارچه مشبک یا نایلونی برای جدا کردن عسل از ناخالصی هایی مانند موم زنبور عسل و زنبورهای مرده، تهیه می شود. عسل گرما ندیده، پس از صاف کردن اولیه، بسته‌بندی و آماده مصرف می‌شود.

عسل معمولی

تولید عسل معمولی شامل چندین مرحله دیگر پیش از بسته‌بندی می‌شود. پاستوریزه کردن، فرآیندی است که با اعمال حرارت زیاد، مواد مغذی موجود در عسل را از بین می‌برد. فیلتراسیون همچنین ناخالصی‌هایی مانند زباله‌ها و حباب‌های هوا را نیز از بین می‌برد تا عسل برای مدت طولانی‌تری به صورت مایع شفاف باقی بماند. برخی از عسل‌های تجاری ‌علاوه بر فیلتراسیون با انجام اولترافیلتراسیون نیز فرآوری می‌شوند. به همین دلیل، ممکن است برخی از تولیدکنندگان برای کاهش هزینه ها، شکر یا شیرین کننده ها را به عسل اضافه کنند که ممکن است منجر به حذف مواد مغذی مفیدی مانند گرده، آنزیم ها و آنتی اکسیدان ها نیز شود.

از آنجایی که عسل خام سرد بدون هیچ گونه تغییری از کندو استخراج می‌شود، برای سلامتی و درمان، بسیار مفید است.

عسل گرماندیده ژاو چه تفاوتی با دیگر عسل های تجاری دارد؟

همانطور که می‌دانید، عسل گرما ندیده و معمولی از چند جنبه با یکدیگر متفاوت هستند. از جمله تفاوت‌های آن‌ها، میتوان به کیفیت میزان مواد مغذی و حتی میزان گرده گل که حاوی مواد مغذی بسیار زیادی است، اشاره کرد.

مغذی تر بودن عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل خام سرد حاوی طیف گسترده ای از مواد مغذی می باشد. به عنوان مثال، حاوی ۲۲ اسید آمینه، ۳۱ ماده معدنی مختلف و طیف گسترده ای از ویتامین ها و آنزیم ها می‌باشد. همچنین، عسل گرماندیده حاوی نزدیک به ۳۰ نوع ترکیب گیاهی فعال زیستی است که به عنوان آنتی‌اکسیدان عمل می‌کنند. آنتی‌اکسیدان‌ها موجود در عسل خام سرد، اثرات چشمگیری در کاهش التهاب و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و درمان سرطان‌ ها دارند.

مطالعات بین المللی نشان داده اند که عسل خام سرد می تواند به کاهش عوامل خطرساز بیماری قلبی مانند فشار خون و کلسترول، بهبود زخم و حتی درمان سرفه نیز کمک کند. فواید بیشتری در عسل خام سرد وجود دارد زیرا آنتی اکسیدان ها و سایر اجزای مفید آن بیشتر از عسل معمولی است. یکی از این اجزا، آنزیمی به نام گلوکز اکسیداز است. این آنزیم به تولید مولکول هایی که به عسل خاصیت ضد میکروبی و ضد باکتریایی می دهند، کمک می کند.

عسل معمولی، فاقد گرده گل و حاوی شیرین کننده پنهان

عسل معمولی فاقد گرده گل است. گرده گل دارای فواید بسیار زیادی برای سلامتی می‌باشد و حاوی بیش از ۲۵۰ ماده مغذی از جمله ویتامین‌ها، اسیدهای آمینه، اسیدهای چرب ضروری، ریز مغذی‌ها و آنتی‌اکسیدان‌ها است. گرده گل به عنوان نوعی دارو توصیه شده و به مبارزه با التهاب و بهبود عملکرد کبد کمک می کند.

عسل معمولی ممکن است درصد قند بیشتری داشته باشد و در بعضی موارد حاوی شیرین کننده‌هایی مانند شربت ذرت با فروکتوز بالا باشد.

گرما؛ عامل از بین رفتن خواص عسل گرما ندیده

خواص عسل گرما ندیده بسیار است، متأسفانه آنزیم گلوکز اکسیداز با فرآیندهایی مانند گرمادهی و فیلتر کردن از بین می رود. همچنین کاملاً مشخص نیست که آیا عسل هایی که کمتر فرآوری شده اند، دارای سطوح آنتی اکسیدان مشابهی با عسل گرماندیده هستند یا خیر.

شکرک زدن عسل خام (رُس بستن)

عسل خام، مدتی کوتاهی پس از برداشت، ممکن است کریستالیزه شود. به این معنی که بافت آن، دانه دانه یا شکر مانند می شود. به این وضعیت، اصطلاحا شکرک زدن می گویند. در واقع این تبلور مشهور است به رُس بستن. آنچه که به آن، شکرک زدن عسل گفته می شود، تبلور ساکارز در عسل هایی است که زنبور، به جای تغذیه از شهد گیاهان، از شربت شکر استفاده کرده است. اصولا به دلیل اینکه عسل، از انواع ترکیبات قندی تشکیل شده است، چه از شهد گیاهان تغذیه کند و چه از شربت، در هر صورت پس از برداشت، متبلور می شود. کریستالیزه شدن عسل خام و عسل فراوری شده، تفاوت هایی دارد که در تشخیص عسل تولید شده از شهد گیاهان، شما را راهنمایی خواهد کرد.

اصولا، تولید کنندگان، به منظور افزایش شفافیت و شکل ظاهری عسل، آن را گرمادهی می کنند و این امر باعث می شود که عسل، تا مدت زیادی، تبلور مجدد نداشته باشد. مهمترین نکته در مورد گرمادهی این است که، انتقال گرما و حرارت به عسل، منجر به از بین رفتن آنزیم ها و آزاد شدن ترکیباتی در عسل می شود که برای سلامتی، به هیچ وجه مناسب نیست. مصرف عسل گرمادیده، فقط و فقط استفاده از یک شیرین کننده طبیعی است و هیچ خاصیتی را در بر ندارد.

تمام آنچه که به عنوان خاصیت، برای عسل در مقالات ذکر می شود، مربوط به عسل گرما ندیده (عسل سرد) است. بنابراین برای بهره مندی از فواید عسل خام، بنابر پژوهش های علمی انجام شده، برای بیماران، پیشنهاد می شود روزانه حداقل یک قاشق چایخوری و حداکثر سه قاشق چایخوری، از عسل گرماندیده مصرف کنند.

شکرک زدن عسل خام (رُس بستن)

چگونه سالم ترین نوع عسل را انتخاب کنیم

هنگامی که نوبت به انتخاب سالم ترین نوع عسل می‌رسد، باید به دنبال عسل خام گرماندیده باشید. این عسل ها، پاستوریزه نمی شوند و فیلتراسیون (فرآیندی که ممکن است مواد مغذی عسل را کاهش دهد) را دور می‌زنند. اگر مصرف عسلی که کمتر فرآوری شده است را به دلیل بافت خاص آن، ترجیح می دهید، بهتر است به درج کلمه "گرما ندیده" روی آن توجه کنید.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر عسل نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل