فواید عسل و دارچین برای درمان بیماری ها | خواص معجون عسل

فواید عسل و دارچین برای درمان بیماری ها | خواص معجون عسل

در این مقاله فواید عسل و دارچین برای درمان بیماری ها بررسی می شود. ترکیب عسل و دارچین فوایدی مانند بهبود سلامت قلب، درمان زخم‌ها و کمک به مدیریت دیابت را دارد

عسل و دارچین هر دو از مواد طبیعی و قدرتمندی هستند که در سال های گذشته برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. این دو ماده طبیعی در کنار هم قابلیت‌های بیشتری برای بهبود و درمان برخی از بیماری‌ها دارند. برخی از افراد ادعا می‌کنند که ترکیب این دو ماده را با یکدیگر، تقریباً هر بیماری را درمان می‌کند. در این مقاله به بررسی خواص عسل و دارچین برای درمان بیماری‌ها خواهیم پرداخت.

ترکیب عسل و دارچین: واقعیت یا افسانه؟

عسل، ماده ای غذایی است که قرن‌ها هم به عنوان غذا و هم به عنوان دارو، استفاده می‌شده است. البته امروزه بیشتر در آشپزی و پخت و پز یا به عنوان شیرین کننده در نوشیدنی‌ها، مورد مصرف قرار می‌گیرد.

در ضمن دارچین نیز ادویه‌ای است که از پوست درخت دارچین به دست می‌آید. مردم پوست دارچین را برداشت کرده، خشک می‌کنند و درنهایت، پوست دارچین به شکلی در می‌آید که معمولاً به آن چوب دارچین می‌گویند. شما می‌توانید دارچین را به صورت چوب کامل و یا آسیاب شده که به صورت پودر یا عصاره است خریداری نمایید.

عسل و دارچین به تنهایی فواید سلامتی متعددی دارند. با این حال، برخی افراد تصور می‌کنند که ترکیب این دو حتی سودمندتر است. یک روزنامه کانادایی در سال ۱۹۹۵،  مقاله‌ای منتشر کرد که فهرستی طولانی از بیماری‌هایی که می‌‌توان با مخلوطی از عسل و دارچین درمان کرد را ارائه کرد. از آن زمان، ادعاهای جسورانه در مورد ترکیب عسل و دارچین چندین برابر شده است.

با توجه به اینکه این دو ماده دارای کاربردهای بهداشتی فراوانی هستند، هم به عنوان غذا و هم به عنوان دارو مصرف می شوند. 

فواید عسل و دارچین برای درمان بیماری ها | خواص معجون عسل

فواید دارچین

دارچین یک ادویه محبوب در آشپزی و پخت و پز است که می‌تواند به عنوان مکمل نیز مصرف شود.

دو نوع عمده دارچین، وجود دارد:

 • دارچین کاسیا: این‌گونه که به نام دارچین چینی نیز شناخته می شود، محبوب ترین نوع دارچین در سوپرمارکت‌ها است. دارچین کاسیا نسبت به دارچین سیلان، ارزان‌تر است و کیفیت پایین‌تری نیز دارد و علاوه بر این، برخی عوارض جانبی بالقوه‌ای را نیز ایجاد می‌کنند.
 • دارچین سیلان: این نوع به عنوان "دارچین واقعی" شناخته می‌شود. یافتن آن بسیار سخت تر از دارچین کاسیا است و طعم کمی شیرین‌تری دارد.

فواید دارچین برای سلامتی با ترکیبات فعال موجود در اسانس آن مرتبط است.

خواص و فواید درمانی دارچین

سینامالدئید، بهترین ترکیب دارچین است که به صورت گسترده‌ای مورد مطالعه قرار گرفته و همان عاملی است که به دارچین، طعم و عطر تند را می‌دهد.

در اینجا برخی از چشمگیرترین فواید دارچین آورده شده است:

 • می‌تواند التهاب را کاهش دهد. التهاب طولانی مدت، خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که دارچین می‌تواند به کاهش التهاب، کمک کند.
 • می‌تواند به درمان بیماری‌های عصبی، کمک کند. برخی از مطالعات و آزمایش‌ها، نشان می‌دهند که دارچین ممکن است به کند کردن پیشرفت پارکینسون و آلزایمر کمک کند. 
 • می‌تواند به محافظت در برابر سرطان کمک کند. چندین مطالعه حیوانی و آزمایش‌های مختلف، نشان می‌دهد که دارچین به جلوگیری از رشد و افزایش تعداد سلول‌های سرطانی، کمک می‌کند. 

برخی از محققین نیز اذعان دارند که دارچین ممکن است یک درمان طبیعی برای اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD)، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و مسمومیت غذایی باشد. با این حال، برای برای بررسی دقیق تر این تاثیرات، به مطالعات و پژوهش های بیشتری نیاز است.

فواید عسل

عسل علاوه بر این‌که جایگزین سالم‌تری برای شکر است، کاربردهای دارویی متعددی نیز دارد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه انواع عسل، یکسان نیستند. بیشتر فواید عسل مربوط به ترکیبات فعالی است که بیشترین غلظت را در عسل با کیفیت بالا و بدون فیلتراسیون، دارند.

در اینجا برخی از خواص درمانی عسل، آورده شده است:

 • عسل می تواند یک سرکوب کننده موثر سرفه باشد. در مطالعه ای مشخص شد، که عسل، در سرکوب سرفه‌های شبانه، از دکسترومتورفان، ماده فعالی که در اکثر شربت‌های سرفه وجود دارد، موثرتر است.
 • عسل می تواند درمانی قدرتمند برای زخم‌ها و سوختگی‌ها باشد. بررسی شش مطالعه، نشان داد که استفاده از عسل روی پوست، یک درمان قدرتمند برای زخم‌ها است.

همچنین بیان می‌شود که عسل، خواب آور، تقویت‌کننده حافظه، تقویت‌کننده طبیعی غریزه جنسی، درمان عفونت‌های مخمری و روشی طبیعی برای کاهش پلاک روی دندان‌ها است.

فواید عسل

ترکیب عسل و دارچین: واقعیت و ادعاهای غیرعلمی

عسل دارای چندین فایده برای سلامتی است که به ظرفیت آنتی اکسیدانی و خواص ضد باکتریایی آن مربوط می‌شود. عسل و دارچین می‌تواند برای برخی بیماری‌ها، مفید باشد. این موضوع که اگر عسل و دارچین هر دو بتوانند به تنهایی کمک کنند پس ترکیب این دو می‌بایست تأثیر قوی‌تری داشته باشد، تنها یک تئوری است.

مطالعات نشان داده‌اند که فواید عسل و دارچین برای سلامتی، مشابه هستند. به عنوان مثال، هر دو در زمینه‌های زیر مفید هستند:

 • می‌توانند خطر بیماری قلبی را کاهش دهند
 • می‌توانند به بهبود زخم کمک کنند
 • می‌تواند به مدیریت دیابت کمک کنند

ترکیب مفید عسل و دارچین در کاهش خطر بیماری قلبی

مخلوط عسل و دارچین می‌تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد زیرا به کاهش چندین عامل خطرساز، مانند افزایش سطح کلسترول بد (LDL) و تری‌گلیسیرید، کمک می کند. همچنین فشار خون بالا و سطح پایین کلسترول خوب (HDL) عوامل دیگری هستند که می‌توانند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند. جالب اینجاست که عسل و دارچین می‌توانند بر همه این‌ها تاثیر مثبت بگذارند.

مطالعات، نشان داده‌اند که مصرف عسل، کلسترول بد (LDL) را ۶ تا ۱۱ درصد و سطح تری گلیسیرید را نیز تا ۱۱ درصد کاهش می‌دهد. عسل همچنین می‌تواند کلسترول خوب (HDL) را حدود ۳ درصد افزایش دهد.

یک متاآنالیز، نشان داد که مصرف روزانه دارچین، کلسترول تام را به طور متوسط ​​۱۶ میلی گرم در دسی لیتر، کلسترول بد (LDL) را ۹ میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیرید را ۳۰ میلی گرم در دسی لیتر، کاهش می‌دهد. همچنین افزایش جزئی در سطح کلسترول خوب (HDL) نیز وجود داشت.

ترکیب مفید عسل و دارچین در بهبود زخم

محققين در تحقیقات انجام شده اعلام کرده‌اند که دارچین و عسل به طور جداگانه، باعث کاهش متوسط ​​فشار خون می‌شوند. علاوه بر این، هر دوی این مواد غذایی، سرشار از آنتی اکسیدان هستند که فواید متعددی برای قلب دارند. آنتی اکسیدان‌های پلی فنول، جریان خون به قلب را بهبود بخشیده و از لخته شدن خون، جلوگیری کرده و خطر حمله ی قلبی و سکته را نیز کاهش می‌دهند و به پیشگیری از بیماری قلبی کمک خواهند کرد زیرا هر دو، التهاب را کاهش می‌دهند و التهاب مزمن، عامل اصلی در ایجاد بیماری قلبی است.

هم عسل و هم دارچین، دارای خواص درمانی کاملاً مستندی هستند که در صورت استفاده موضعی از این مخلوط می‌توان به درمان عفونت‌های پوستی، کمک کرد. عسل و دارچین، هر کدام توانایی مبارزه با باکتری‌ها و همچنین کاهش التهاب را دارند که این دو خاصیت برای بهبود پوست، بسیار مهم می باشند.

استعمال عسل بر روی پوست، می‌تواند سوختگی‌های آن را درمان کند. عسل همچنین می‌تواند زخم‌های پای ناشی از دیابت را که یک عارضه بسیار جدی این بیماری است، درمان کند. البته دارچین ممکن است به دلیل خواص ضد باکتریایی قوی، فواید بیشتری برای بهبود زخم‌ها داشته باشد.

زخم‌های پای مرتبط با دیابت خطر بالایی برای آلوده شدن به باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک را دارند. یک مطالعه، نشان داد که روغن دارچین به محافظت در برابر باکتری‌های مقاوم به آنتی بیوتیک، کمک می‌کند. البته در این مطالعه، از روغن دارچین استفاده شد که بسیار غلیظ‌تر از پودر دارچینی است که می‌توان در فروشگاه‌های مواد غذایی، آن را پیدا کرد. شواهدی وجود ندارد که پودر دارچین نیز همین اثر را داشته باشد.

ترکیب مفید عسل و دارچین در مدیریت دیابت

محققین ثابت کرده‌اند که مصرف منظم دارچین برای مبتلایان به دیابت، مفید است. همچنین ممکن است به پیشگیری از دیابت نیز کمک کند. مطالعات متعدد نشان داده است که دارچین، سطح قند خون ناشتا را در افراد مبتلا به دیابت کاهش می‌دهد. یکی از روش‌هایی که دارچین با کمک آن می‌تواند قند خون را کاهش دهد، افزایش حساسیت به انسولین است زیرا دارچین، سلول‌ها را نسبت به هورمون انسولین، حساس‌تر کرده و این‌گونه به حرکت قند از خون به داخل سلول‌ها، کمک می‌کند.

عسل نیز فواید بالقوه‌ای برای مبتلایان به دیابت دارد. مطالعات نشان داده‌اند که عسل به میزان کمتری نسبت به قند، بر سطح قند خون تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این، عسل می‌تواند کلسترول بد (LDL) و تری‌گلیسیرید را در افراد مبتلا به دیابت کاهش دهد در حالی که سطح کلسترول خوب (HDL) را افزایش می‌دهد.

عسل و دارچین، نسبتا سالم تر از شکر برای شیرین کردن چای شما هستند. با این حال، همچنان عسل و دارچین، منابع عالی آنتی اکسیدان هستند که فواید متعددی برای سلامتی دارند. آنتی اکسیدان‌ها، موادی هستند که از بدن در برابر مولکول‌های ناپایدار به نام رادیکال‌های آزاد که می‌توانند به سلول‌های بدن آسیب برسانند، محافظت می‌کنند.

عسل همچنین سرشار از آنتی اکسیدان‌های فنل است که با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط می‌باشند. دارچین همچنین یک منبع غنی از آنتی اکسیدان ها است و در مقایسه با سایر ادویه‌ها، از نظر محتوای آنتی اکسیدانی، در بالاترین رتبه قرار دارد. بنابراین مصرف عسل و دارچین با یکدیگر، دوز قدرتمندی از آنتی اکسیدان‌ها را به شما خواهد داد.

ترکیب عسل و دارچین: راهکارهایی برای سلامتی عمومی

محققین در رابطه با ترکیب عسل و دارچین معتقدند که

 • با علائم آلرژی مبارزه می‌کند و سرماخوردگی را درمان می کند. عسل و دارچین، دارای خواص ضد باکتریایی قوی هستند.
 • آکنه را درمان می‌کند. در حالی که خواص ضد باکتریایی هر دو ماده می‌تواند برای پوست مستعد آکنه مفید باشد.
 • به کاهش وزن کمک می کند. چندین مطالعه نشان می دهد که جایگزینی شکر اب عسل باعث جلوگیری از کاهش وزن می‌شود.
 •  درد آرتریت را تسکین می‌دهد. عسل و دارچین، التهاب را کاهش می‌دهند.
 • مشکلات گوارشی را آرام می‌کند. محققان معتقدند که عسل می‌تواند معده را پوشانده و هر دو ماده، با عفونت‌های باکتریایی روده، مبارزه کنند.

چگونه از عسل و دارچین برای بهبود سلامت خود استفاده کنیم

 • بهترین راه برای استفاده از عسل در رژیم غذایی، جایگزین کردن عسل به جای شکر است
 • مطمئن شوید که عسل بدون فیلتراسیون، خریداری می‌کنید زیرا عسل‌های فرآوری شده در قفسه‌های سوپرمارکت‌ها، هیچ مزیتی برای سلامتی ندارند
 • از عسل با احتیاط استفاده کنید، زیرا درهرصورت، قند بالایی دارد
 • باید توجه داشته باشید که دارچین حاوی ترکیبی به نام کومارین است که در مقادیر زیاد می‌تواند سمی باشد. محتوای کومارین در دارچین کاسیا بسیار بیشتر از دارچین سیلان است
 • بهتر است دارچین سیلان بخرید، اما اگر نوع کاسیا مصرف می‌کنید، مصرف روزانه خود را به ½ قاشق چایخوری (۰.۵ تا ۲ گرم) محدود کنید. البته شما می‌توانید با خیال راحت تا ۱ قاشق چای خوری (حدود ۵ گرم) دارچین سیلان را در روز مصرف کنید
 • برای استفاده از عسل و دارچین برای درمان عفونت پوستی، عسل را با مقدار کمی روغن دارچین مخلوط کرده و مستقیماً روی پوست آلوده بمالید

عسل و دارچین را می توان خورد یا روی پوست مالید. عسل بدون فیلتراسیون و دارچین سیلان با کیفیت بالا را خریداری نمایید زیرا بیشترین فایده را دارند.

عسل و دارچین برای بهبود سلامت

نتیجه کلی

عسل و دارچین، هر کدام دارای فواید متعددی برای سلامتی هستند که بسیاری از آن‌ها توسط علم حمایت شده است. هر دوی این مواد به ویژه برای بهبود سلامت قلب و التیام عفونت، مفید هستند.

انتخاب عسل خوب

با توجه به این مطالب، اگر می خواهید از تمامی فواید سلامتی عسل بهره مند شوید، می بایست عسل گرما ندیده (سرد و خام) را انتخاب کنید. اگر برچسب روی عسل حاوی عبارت "گرما ندیده" نباشد، احتمال بسیار بالایی وجود دارد که عسل، فراوری شده، پاستوریزه و یا گرمادیده باشد. بر روی بسیاری از انواع عسل های پاستوریزه عبارت "عسل خالص" درج شده است که این کلمات نیز دلیلی بر خام و گرما ندیده بودن عسل نیست. حتی محصولاتی که بعنوان "عسل ارگانیک" بفروش می رسند نیز ممکن است خام و بکر نباشند چرا که بعضی تولیدکنندگان عسل ارگانیک، آن را پاستوریزه می کنند. عسل هایی که به عنوان عسل تک گیاه، مانند "عسل آویشن"، "عسل گشنیز" و ...  به فروش می رسند نیز، الزاما خام، فراوری نشده و حرارت ندیده نیستند. پس مهمترین عبارتی که باید روی بسته بندی محصول به دنبال آن باشید، عبارت "عسل گرماندیده" یا "عسل سرد" است. برخی محصولات عسل فرآوری شده حاوی شربت ذرت، فروکتوز بالا یا سایر مواد افزودنی هستند. برای اطمینان از خام بودن عسل حتما برچسب روی محصول را مطالعه نمایید.

محتوای فنلی در عسل های مختلف می تواند بسیار متفاوت باشد. بهترین عسل ها دارای محتوای گیاهی بالایی از گرده های جمع آوری شده توسط زنبورهای تولید کننده عسل هستند. این ترکیبات به طور قابل توجهی به ایجاد خواص آنتی اکسیدانی و شیمیایی در عسل کمک می کنند، اما به تنهایی، دلیل وجود آنها نیستند. پاستورزه کردن، فیلتراسیون و حرارت دادن عسل می تواند باعث از بین رفتن این خواص عسل شود. بنابراین برای حفظ و بهبود سلامتی و نیز افزایش سطح ایمنی بدن، توصیه می شود عسل گرما ندیده مصرف کنید.

 

برای آشنایی با "روش های درمان سرطان با عسل گرما ندیده" میتوانید، از بخش مقالات علمی عسل مجله سین سا ژاو استفاده کنید.

 

عسل گرما ندیده را از کجا تهیه کنیم

برای یافتن عسل گرما ندیده، بدنبال محصولاتی باشید که روی برچسب آن ها، کلمه "گرما ندیده" نوشته شده باشد. محصولاتی که عبارات "ارگانیک" یا " خالص" بر آنها درج شده لزوما گرما ندیده نیستند. ظاهر نیز می تواند در تشخیص خام بودن عسل کمک کند. عسل رایج ظاهری بسیار شفاف و بدون زائده دارد. این در حالیست که عسل گرما ندیده دارای رنگ ترکیبی و ظاهری کدر یا کرمی می باشد. عسل گرما ندیده، سریع تر از عسل رایج کریستالیزه (رس بسته، شکرک زدن عسل) می شود. 

ممکن است با اصطلاحات "عسل خام" یا "عسل گرما ندیده" یا "عسل سرد" یا "عسل حرارت ندیده" برخورد کرده باشید، سین سا ژاو ارائه دهنده عسل گرما ندیده می باشد که به نام عسل سرد نیز شناخته می شود.

قیمت عسل گرما ندیده (خام و سرد)

عسل گرما ندیده معمولاً قیمت بیشتری نسبت به عسل رایج دارد، زیرا فرآیند تولید آن، زمان و انرژی کمتری مصرف می‌کند و حاوی مواد مغذی بیشتری است. همچنین عسل خام و سرد ژاو فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و می‌تواند به عنوان یک منبع انرژی طبیعی و ضدعفونی کننده موضعی مورد استفاده قرار گیرد.

عسل گرماندیده سین‌سا ژاو چیست؟

عسل گرما ندیده و خام ژاو نوعی عسل با فرمولاسیون ویژه است که به منظور حفظ خواص درمانی آن، در معرض حرارت و گرما قرار نگرفته است. شما برای تهیه و خرید عسل سرد ژاو، مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان می توانید از بخش خرید محصولات عسل سایت ما دیدن کنید و یا برای دریافت مشاوره رایگان پیش از خرید عسل با همکاران ما در ارتباط باشید.

اشتراک گذاری:
خرید عسل