12 مزیت ژل رویال برای سلامتی | خواص جادویی ژل رویال

12 مزیت ژل رویال برای سلامتی | خواص جادویی ژل رویال

در طول سال‌ها، ژل رویال به عنوان یکی از محصولات طبیعی و با ارزش در زمینه سلامتی شناخته شده. این ماده با خواص جادویی خود، تأثیر قابل توجهی بر سلامت بدن دارد.

ژل رویال ماده‌ای ژلاتینی است که توسط زنبورهای عسل برای تغذیه ملکه و بچه‌های آن‌ها تولید می‌شود. ژل رویال معمولا به عنوان مکمل غذایی برای درمان انواع بیماری‌های جسمی و بیماری‌های مزمن استفاده می‌شود . همچنين از دیرباز در طب سنتی نیز مورد توجه قرار گرفته است، در این مقاله، به بررسی ۱۲ مزیت ژل رویال برای سلامتی پرداخته‌ایم.

مزایا، فواید و خواص ژل رویال

در اینجا 12 مزیت بالقوه ژل رویال آورده شده است.

 1. حاوی انواع مواد مغذی است

ژل رویال از آب، کربوهیدرات، پروتئین و چربی تشکیل شده است. ترکیب شیمیایی کامل ژل رویال ناشناخته است اما تصور می‌شود که اثرات مثبت آن بر سلامتی ناشی از پروتئین‌ها و اسیدهای چرب منحصر به فرد موجود در آن است که شامل 9 گلیکوپروتئین و در مجموع به عنوان پروتئین‌های اصلی ژل رویال (MRJPs) شناخته می‌شوند.

همچنین ژل رویال حاوی چندین ویتامین B و مواد معدنی است. با این حال، ترکیب مواد مغذی به طور قابل توجهی بین منابع ژل رویال متفاوت است.

برخی از ویتامین های موجود در ژل رویال عبارتند از:

 • تیامین (1B)
 • ریبوفلاوین (2B)
 • اسید پانتوتنیک (5B)
 • پیریدوکسین (6B)
 • نیاسین (3B)
 • اسید فولیک (9B)
 • اینوزیتول (8B)
 • بیوتین (7B)

این مواد مغذی می‌توانند برخی از مزایای بالقوه ژل رویال را برای سلامتی فراهم کنند.

خلاصه 

ژل رویال حاوی آب، کربوهیدرات، پروتئین، چربی، ویتامین B و مواد معدنی کمیاب است. پروتئین‌ها و اسیدهای چرب منحصر به فرد آن می‌توانند دلیل بر مزایای بالقوه آن برای سلامتی باشد.

 1. ژل رویال اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارد.

به طور گسترده ادعا می‌شود که ژل رویال التهاب و استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهد. در مطالعات متعدد که در آزمایشگاه انجام شده است، اسیدهای آمینه خاص، اسیدهای چرب و ترکیبات فنلی موجود در ژل رویال که دارای اثرات آنتی اکسیدانی قوی هستند.

علاوه بر این، چندین مطالعات متعدد که در آزمایشگاه انجام شده است، نشان می‌دهد که میزان مواد شیمیایی پیش التهابی آزاد شده از سلول‌های ایمنی تحت درمان با ژل رویال کاهش یافته است.

خلاصه

 برخی از مطالعات متعدد که در آزمایشگاه انجام شده است، نشان می‌دهد که ژل رویال اثرات آنتی اکسیدانی و ضد التهابی دارند.

 1. ژل رویال با تأثیر بر سطح کلسترول، خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهد.

در مطالعات حیوانی و انسانی مشاهده شده که ژل رویال ممکن است به طور مثبتی بر سطح کلسترول تأثیر بگذارد و در نتیجه خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. اگرچه مکانیسم دقیق هنوز نامشخص است، اما پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال می‌توانند  به کاهش کلسترول کمک کنند.

مطالعه 12 هفته‌ای در خرگوش ها نشان داد که مصرف مکمل ژل رویال به طور قابل توجهی سطح کلسترول LDL تام و کلسترول "بد" آن‌ها را به ترتیب 28 و 23 درصد کاهش دادند. همچنین در مطالعات انسانی یک ماهه شاهد کاهش 11 و 4 درصدی سطح کلسترول کل و کلسترول بد LDL در افرادی بود که روزانه حدود 3 گرم ژل رویال مصرف می‌کردند.

خلاصه

برخی از تحقیقات حیوانی و انسانی نشان داده است که سطح کلسترول را با مکمل‌های ژل رویال کاهش می‌دهد.

 1. ژل رویال می‌تواند به بهبود زخم و ترمیم پوست کمک کند.

ژل رویال، هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی استفاده می‌شود. که به بهبود زخم و سایر بیماری‌های التهابی پوست کمک می‌کند. همچنین ژل رویال دارای اثر ضد باکتریایی است که می‌تواند زخم‌ها را تمیز و عاری از عفونت نگه دارد.

مطالعه حیوانی افزایش تولید کلاژن را در موش‌هایی که عصاره ژل رویال دریافت کردند، نشان می‌دهد. کلاژن پروتئین ساختاری حیاتی برای ترمیم پوست است. مطالعات متعدد که در آزمایشگاه انجام شده است، نشان داد که به طور قابل توجهی ظرفیت ترمیم بافت در سلول‌های انسانی تیمار شده با ژل رویال افزایش یافته است.

خلاصه 

برخی از تحقیقات نشان می‌دهد که ژل رویال ممکن است تولید پروتئین‌های دخیل در ترمیم بافت را افزایش دهد.

 1. در ژل رویال پروتئین‌های خاص وجود دارد که  فشار خون را کاهش می‌دهد.

ژل رویال میتواند با کاهش فشار خون از قلب و سیستم گردش خون محافظت کند. چندین مطالعات متعدد که در آزمایشگاه انجام شده است، نشان می‌دهد که پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال سلول‌های ماهیچه صاف را در رگ‌ها و شریان‌ها شل می‌کنند و در نتیجه فشار خون را کاهش می‌دهند.

مطالعه اخیر روی حیوانی مکملی را که ژل رویال را با سایر مواد مشتق شده از زنبور عسل ترکیب می‌کرد، مورد بررسی قرار داد و کاهش قابل توجهی در فشار خون نشان داد. با این حال، نقش دقیق ژل رویال در این مکمل نامشخص است.

خلاصه 

تحقیقات نشان می‌دهد که پروتئین‌های خاص موجود در ژل رویال می‌تواند فشار خون را کاهش دهد.

 1. ژل رویال می‌تواند قند خون را با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب تنظیم کند.

همچنین ژل رویال می‌تواند با کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب، کنترل قند خون و حساسیت به انسولین را بهبود بخشد. مطالعات متعدد حیوانی افزایش حساسیت به انسولین و اثر محافظتی آشکار بر پانکراس، کبد و بافت تولید مثل در موش‌های چاق دیابتی تحت درمان با ژل رویال را نشان داد.

مطالعه شش ماهه انسانی، کاهش 20 درصدی قند خون ناشتا را در افراد سالمی که روزانه ژل رویال مصرف می‌کردند را نشان داد.

خلاصه 

مطالعات متعدد حیوانی نشان می‌دهد که ژل رویال می‌تواند حساسیت به انسولین را افزایش داده و کنترل قند خون را بهبود بخشد.

 1. خواص آنتی اکسیدانی موجود در ژل رویال می‌تواند از عملکرد سالم مغز پشتیبانی کند.

ژل رویال می‌تواند عملکرد مغز را تقویت کند. مطالعه‌ای نشان داد که موش‌های ناشی از استرس تحت درمان با ژل رویال سطوح پایین‌تری از هورمون‌های استرس را داشته و سیستم عصبی مرکزی قوی‌تری نسبت به گروه کنترل دارند.

مطالعه جداگانه منجر به بهبود حافظه و کاهش علائم افسردگی در موش‌های یائسه شد که ژل رویال دریافت کردند. مطالعه حیوانی دیگری نشان داد که موش‌های تحت درمان با ژل رویال قادر به حذف رسوبات شیمیایی خاص در مغز، مرتبط با بیماری آلزایمر بودند. بیشتر این مطالعات اثر محافظتی بر روی مغز و بافت عصبی را به ظرفیت آنتی اکسیدانی ژل رویال نسبت می‌دهند.

خلاصه

مطالعات متعدد حیوانی نشان می‌دهد که ژل رویال میتواند برای عملکرد مغز مفید باشد.

 1. مصرف ژل رویال ترشح اشک را افزایش داد  و خشکی مزمن چشم را درمان می‌کند.

ژل رویال می‌تواند  خشکی چشم را درمان کند. مطالعه حیوانی و انسان بهبودی ویژه‌ای در خشکی مزمن چشم برای افرادی که به صورت خوراکی با ژل رویال درمان شده بودند نشان داد. نتایج نشان می‌دهد که این ماده مشتق شده از زنبور عسل ممکن است ترشح اشک را از غدد اشکی در چشم افزایش دهد.

هیچ گونه عوارض جانبی از مطالعه انسانی گزارش نشده است. بنابراین، ژل رویال به عنوان راه حل مناسب برای خشکی مزمن چشم عمل می‌کند.

خلاصه 

داده ها نشان می‌دهد که ژل رویال می‌تواند  ترشح اشک را در افراد مبتلا به خشکی چشم مزمن افزایش دهد.

 1. ژل رویال میتواند اثرات ضد پیری را از طریق روش‌های مختلف ارائه دهد.

ژل رویال می‌تواند از راه‌های مختلفی روند پیری را کند نمایید. چند مطالعه افزایش طول عمر و بهبود عملکرد شناختی را در موش‌های تحت درمان خوراکی با ژل رویال نشان می‌دهد. ژل رویال در محصولات مراقبت از پوست موضعی برای حمایت از حفظ پوست سالم و جوان‌تر گنجانده می‌شود.

تحقیقات حیوانی نشان می دهد که ژل رویال می‌تواند از افزایش تولید کلاژن و محافظت در برابر آسیب‌های پوستی مرتبط با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش حمایت کند.

خلاصه 

ژل رویال می‌تواند برخی از علائم رایج پیری را کاهش دهد.

 1. ژل رویال می‌تواند از یک سیستم ایمنی سالم حمایت کند.

ژل رویال میتواند پاسخ ایمنی طبیعی بدن را در برابر باکتری‌ها و ویروس‌های خارجی تقویت کند. MRJP ها و اسیدهای چرب موجود در ژل رویال به تقویت فعالیت ضد باکتریایی معروف هستند که می‌تواند بروز عفونت را کاهش داده و از عملکرد ایمنی حمایت کند.

خلاصه

 برخی از مطالعات متعدد که در آزمایشگاه انجام شده است، از اثرات ضد میکروبی ژل رویال حمایت می‌کنند و نشان می‌دهند که این ماده می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

 1. ژل رویال می‌تواند عوارض جانبی درمان سرطان را کاهش دهد.

شیمی درمانی و سایر درمان‌های سرطان با عوارض جانبی قابل توجهی از جمله نارسایی قلبی، التهاب و مشکلات گوارشی (GI) همراه هستند. ژل رویال می‌تواند برخی از عوارض جانبی منفی مرتبط با برخی درمان‌های سرطان را کاهش دهد.

مطالعه‌ای کاهش قابل توجهی را در آسیب قلبی ناشی از شیمی درمانی در موش‌های حاوی ژل رویال نشان داد. مطالعه انسانی بسیار کوچک نشان داد که استفاده از ژل رویال به صورت موضعی ممکن است از موکوزیت جلوگیری کند، عارضه جانبی درمان سرطان که باعث ایجاد زخم‌های دردناک در دستگاه گوارش می‌شود.

خلاصه

 ژل رویال می‌تواند برخی از عوارض جانبی ناشی از درمان سرطان را درمان کند. 

 1. ژل رویال می‌تواند برخی از علائم یائسگی را کاهش دهد.

یائسگی باعث کاهش هورمون‌های در گردش می‌شود که با عوارض جسمی و روحی مانند درد، اختلال حافظه، افسردگی و اضطراب همراه است. مطالعه نشان داد که ژل رویال در کاهش افسردگی و بهبود حافظه در موش‌های یائسه مؤثر است.

مطالعه دیگری روی 42 زن یائسه نشان داد که مصرف روزانه 800 میلی گرم ژل رویال به مدت 12 هفته در کاهش کمردرد و اضطراب موثر است.

خلاصه 

ژل رویال ممکن است به طور موثر علائم یائسگی را بهبود می‌دهد.

فرم های دوز و مکمل

زمانی که ژل رویال به عنوان مکمل غذایی مصرف شود، در حالت طبیعی خود، یک ماده ژل مانند یا به شکل پودر یا کپسول در دسترس است. فواید در طیف وسیعی از دوزها مشاهده شده است، تحقیقات فعلی از مزایای احتمالی 300-6000 میلی گرم در روز  را اعلام کرده‌اند.

همچنین ژل رویال می‌تواند به صورت موضعی روی پوست استفاده شود و گاهی اوقات در محصولات مراقبت از پوست موجود در بازار گنجانده می‌شود. اگر قبلا هرگز از ژل رویال استفاده نکرده اید، بهتر است با دوز بسیار کم شروع کنید تا از واکنش‌های آلرژیک جدی و عوارض جانبی جلوگیری کنید.

خلاصه 

هیچ دوز رسمی توصیه شده برای ژل رویال وجود ندارد، تحقیقات فعلی مزایای احتمالی 300-6000 میلی گرم در روز را نشان می دهد.

خطرات و عوارض جانبی

اگرچه احتمالاً برای اکثر افراد بی خطر است، اما ژل رویال بدون خطر نیست. از آنجایی که این محصول زنبور عسل است، افرادی که به نیش زنبور، گرده گل یا سایر آلرژن‌های محیطی آلرژی دارند باید احتیاط کنند. برخی از آلاینده‌های محیطی مانند آفت کش‌ها نیز در ژل رویال یافت شده‌اند و می‌توانند منجر به واکنش‌های آلرژیک شوند.

در حالی که استفاده از ژل رویال برای اکثر افراد بی خطر است، گاهی اوقات عوارض جانبی جدی گزارش شده است. این موارد عبارتند از:

 • آسم
 • آنافیلاکسی
 • درماتیت تماسی

حتی برخی از این واکنش‌های شدید می‌تواند بشدت خطرناک باشد.

خلاصه 

اگرچه ژل رویال به طور کلی بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود، ممکن است در افرادی منجر به واکنشهای آلرژیک جدی شود.

مطلب آخر

در حالی که ژل رویال برای قرن‌ها در روش‌های پزشکی باستانی مورد استفاده قرار می‌گرفته، به دلیل فقدان تحقیق، تا حد زیادی توسط پزشکان غربی رد شده است. با این وجود، این محصول زنبور عسل که با عسل متفاوت بوده هنوز به عنوان درمان جایگزین برای انواع بیماری‌های جسمی و روحی استفاده می‌شود. خوردن ژل رویال 100% بدون خطر نیست. گاهی اوقات عوارض جانبی جدی مانند آنافیلاکسی گزارش شده است.

اشتراک گذاری:
خرید عسل